FAO műhely Zamárdiban (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageKulcsfontosságú eszköz az alkalmazotti állomány oktatása és képzése
Az erdők védelme és a fatermelés általában alapvető szerepet játszik Közép- és Kelet- Európa fenntartható fejlesztésében.

Az erdészeti politikák és a természetvédelem jobb összehangolása, amit az Egyesült Nemzetek Élelmezési és Mezőgazdasági szervezete javasolt, segíthet az erdők rekreációs szerepe és fajok változatosságának megőrzése iránti növekvő igényeket úgy kielégíteni, hogy közben a fatermékek iránt fokozódó keresletnek is eleget tudjanak tenni.
Ezt emelte ki az a kelet- európai és közép-ázsiai országok számára rendezett nemzetközi FAO munkaértekezlet, melyet a Magyar Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztériummal és az ENSZ Európai Gazdasági Bizottságának Fabizottságával együttműködve rendeztek a május 14-ével kezdődő héten Zamárdiban.
Az elmúlt 15 év átmeneti időszakában, mind az egyes országokban, mind a teljes régióban előtérbe került az a fontos szerep, amit a kelet európai erdők a jövőben, a közjólétben betöltenek. A munkaértekezlet hangsúlyozta, hogy az erdőgazdálkodás, különösen vidéken, jelentős szerepet játszik a gazdasági fejlődésben, mivel a hengeresfa könnyen hozzáférhető építőanyagot, tüzelőanyagot biztosít, és jövedelemforrásként szolgál. 
Jelentős társadalmi-szociális és környezeti előnyöket és hasznot is nyújt az erdő a társadalom számára, az üdülés, szabadidős tevékenység, a turizmus, a fajok sokféleségnek őrzése, a széntárolás, az erózióveszély csökkentése, és sok más formában.
Az éghajlatváltozás kihívást jelent az erdőgazdálkodás számára, olyan értelemben, hogy hatékonyan járul hozzá a klímaváltozás enyhítését célzó stratégiákhoz, valamint feltételezi az erdőművelésben alkalmazott megfelelő beavatkozásokat – emelte ki dr. Mózes Csaba (FVM).
Az erdőgazdálkodásból eredő számos, sokféle társadalmi igény piaci megközelítés útján realizálható, s minimális állami irányítással történik, ugyanakkor egyes, lényeges közszolgáltatások megfelelő közigazgatási és financiális eszközöket követelnek meg, hangoztatta Winfried Süss, az Osztrák Szövetségi Erdészeti Vállalat képviselője. Az erdészeti politika alakítóinak feladata, hogy figyelemmel kísérjék az erdészeti földhasználatot és egyensúlyozzák a különböző érdekeket.
A műhely hozzájárult ahhoz, hogy a résztvevők kidolgozhassák a hatékony erdészeti politikát, és kiépíthessék a szükséges intézményeket, beleértve az erdőkkel foglalkozó jelentősebb politikai területek bevonását az erdészeti földhasználat összetett, átfogó megközelítésébe, amit előfeltételnek kell tekinteni, ahhoz, hogy az erdészeti földhasználat kihívásai sikeresen kezelhetőek legyenek, mondta Volker Sasse, FAO/SEUR erdészeti vezetője.
Általánosságban elmondható, hogy Közép- és Kelet-Európában az erdők természetvédelme és a fatermelés jelentős mértékben járul hozzá a fenntartható fejlődéshez. E célok elérésének kulcsfontosságú eszköze az alkalmazotti állomány oktatása és képzése.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.