A Mezőgazdasági bizottság kihelyezett ülése Szolnokon – II. (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
ImageKoleszár: jó kezekben vannak a hazai erdők.
2007. május 31-én a Nagykunsági Erdészeti Zrt (Nefag) látta vendégül az Országgyűlés Mezőgazdasági bizottsága tagjait. A kihelyezett ülésre a társaság Erdei Művelődési Házában került sor. Napirenden szerepelt az Állami erdő- és magánerdő-gazdálkodás az Alföldön, valamint Tájékoztató a Nemzeti Erdőprogram végrehajtásáról, különös tekintettel az állami vagyonra, a magánerdőre és a védett erdők jövőjére. A téma felkért előadói voltak a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium képviseletében Sirman Ferenc kabinetfőnök, szakállamtitkár, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium  képviseletében Sódor Márton főosztályvezető, az ÁPV Zrt. képviseletében Koleszár István ügyvezető igazgató, valamint a Magánerdő Tulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetsége képviseletében Luzsi József elnök.
Koleszár István, az ÁPV Zrt ügyvezető igazgatója arra hívta föl a figyelmet, hogy évente 1,2-2 milliárd a hozadéka az erdészeti portfoliónak. 2002 óta mintegy 20 milliárddal nőtt az eszközállomány. Sok év óta 2007-ben a faipari fejlesztés nem lesz veszteséges. A vadászat pedig a második legjövedelmezőbb ágazatuk.
ImageA közjóléti tevékenységgel kapcsolatban kiemelte, tudomásul kell venni, hogy az ágazat tevékenységét ezen keresztül ítélik meg és ismerik el.
Megjegyezte az igazgató, hogy a védett erdőterületek 90 százaléka az ÁPV Zrt társaságainak kezelésében van. Ehhez jön még a nem kevés Natura 2000 terület. A védelem terén véleménye szerint túlvállalta magát az ország.
Hangsúlyozta, hogy a társaságok közelítenek az önfinanszírozás felé. A védett területek megnehezítik a társaságok dolgát, és finanszírozásuk megoldatlan.
Az adózás előtti 1,8 milliárdos eredménnyel a versenyszféra alsó határához ért az ágazat.
Az eddig elvégzett közjóléti beruházásból 800 milliónyi fejlesztésnek nincs ellentétele. Az ágazat összes beruházása 8 milliárd volt, ebből 5,6 milliárd támogatás.
Nagy változásként nyugtázta, hogy 2008-tól megszűnik az erdőfenntartási járulék.
A közeli jövőről elmondta, hogy ebben az évben 8 ezer hektárt kell átadni a természetvédelemnek. Megjegyezte, hogy 2005 óta nemzeti parkok is vagyonkezelők. Az együttműködésről szólva elmondta, hogy jó kapcsolat alakult ki a természetvédelemmel többek között a Pilisi Parkerdő Zrt-nél, a Bakonyerdő Zrt-nél. Az előbbi területeinek 60 százaléka védett.  De sok a védett terület az Egererdő Zrt-nél, az Ipoly Erdő Zrt-nél, az Északerdő Zrt-nél és a Vértesi Erdő Zrt-nél is.
Álláspontja szerint a KvVM kissé túlterjeszkedett, holott az erdészeti hatóság ökológiai minősítése szerint három társaság kiváló, 16 pedig jó értékelést kapott ebben a tekintetben. Egyébként ezt a kérdést olyan fontosnak tartják, hogy a vezérigazgatók prémiumfeltételeként szabták meg.
Ezeknek a körülményeknek felel meg a vagyonelszámolás és a differenciált értékelés is.
Összességében megállapította, hogy európai összehasonlításban is jó kezekben vannak a hazai erdők.
Az igazgató kijelentette, hogy készen állnak a szervezetfejlesztésre.
Összefoglalóan megállapította, a szakma tudomásul vette, hogy csökken az erdőgazdálkodás gazdasági bevétele. Ennek egyik jele, hogy a lehetséges használatnak csupán mintegy 70 százalékát valósítják meg a társaságok. 230 ezer m3-rel csökkent a fakitermelés mennyisége.
Hangsúlyozva említette, hogy a társaságok hangja túl halk a nagy médiahangzavarban. A kommunikáció szinte az egyetlen terület, ahol sok a javítani való. Ennek érdekében a közeljövőben elindítják az www.erdo.hu oldalt.  Z. Z.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.