A két Szakosztály 2007. július 11-12-én tartotta – mára már rendszeressé vált – évi közös rendezvényét.
A házigazda Vértes Erdő Zrt., baráti vendéglátás mellett, előadásokkal és terepi programokkal mutatta be tevékenységét és az elmúlt években elért kimagasló eredményeit.
Dr. Széles Attila vezérigazgató úr minden lényeges szakmai és publikus pénzügyi részletre kiterjedő előadásából megismerhettük gazdálkodási környezetüket, az elmúlt hat év naturális és pénzügyi változásait.
A gyenge termőhelyi adottságok, fafajösszetétel és a magas természetvédelmi területi arány ellenére jelentősen javult a pénzügyi eredmény.
Az erdőművelés naturális adatai a tartamos erdőgazdálkodásról tanúskodnak. A természetes felújítás aránya 90% körül alakul. Jelentős az erdőszerkezet-átalakítás is.
A fahasználat jövedelmezősége az országos átlaghoz képest is kiemelkedően javult. A tűzifa energetikai hasznosítása mellett jelentős a bányászati alapanyag termelése. A magas természetes erdőfelújítási arány ellenére sincs fakitermelői kapacitáshiány, mert vegetációs időszakban gyérítésekkel és erdőművelési munkákkal tudják megtartani vállalkozóikat.
A vadgazdálkodásban intenzív vadlétszámcsökkentéssel sikerült elérni a természetes felújítást már csak kis mértékben veszélyeztető vadállomány kialakítását. Vadkárelhárító kerítéseket elsősorban az erdőszerkezet-átalakításoknál alkalmaznak. Ennek ellenére nem csökkent az ágazat eredménye, mert a vadászati lehetőség iránti nagy érdeklődést kiaknázó magas kontingenses bérleti díjak és a más vadászatra jogosultak által vadászott területeken elért bérleti díjak kompenzálják a csökkenő elejthető vadlétszámból adódó árbevételt.
A főleg bányászati anyag termelésére alapozott elsődleges fafeldolgozás eredménye évek óta pozitív.
Az energetikai hasznosítás mellett továbbra is jelentős - évi 600-1000 to - a faszén előállítása.
A továbbiakban megtekintettük a Vértes Erőmű Zrt. fatüzelésű blokkját és a Sikárosi Fűrészüzemet, megismerhettük az Oroszlányi Erdészet erdőfelújítási tevékenységét, a Malomerdő Ökoturisztikai Központot, a Turul madár és parkerdőt, valamint az Agostyáni Arborétumot.
A szívélyes vendéglátásnak, a szakmailag tanulságos és érdekes programoknak köszönhetően kellemes és hasznos két fél napot töltöttünk kedves vendéglátóinknál.
Köszönjük, hogy betekintést kaphattunk – az elmúlt években magát kevésbé megmutató – Vértes Erdő Zrt. munkájába. Urbán Pál