Fotó: Detrich Miklós
1991 óta kutatja a NYME Erdőművelési Tanszéke a somogyi homokvidék kocsányos tölgyeseinek erdőnevelési problémáit
Évtizedes hagyomány, hogy a hasonló erdőállományokban gazdálkodó SEFAG Zrt. iharosi és nagyatádi erdészete, valamint a HM Kaszó Zrt. szakemberei egy szakmai rendezvény keretében évente találkoznak, és kicserélik tapasztalataikat, egy-egy – a szakterületüket érintő – kérdésben. 2007. augusztus 30-án az Iharosi Erdészet rendezésében kocsányos tölgy konferenciát tartottak.
Az OEE Kaposvári Helyi Csoportja által szervezett programot megtisztelte jelenlétével dr. Pethő József, az OEE elnöke is. Barkóczi István vezérigazgató köszöntője után dr. habil Koloszár József egyetemi tanár, valamint dr. Frank Norbert egyetemi docens előadásai következtek, majd terepi bemutatókra invitálták a vendégeket.
A ForestPress kérdésére Koloszár József a következőkben foglalta össze a program célját:
– 1991 óta kutatja a Nyugat-Magyarországi Egyetem Erdőmérnöki Karának Erdőművelési Tanszéke a somogyi homokvidék kocsányos tölgyeseinek erdőnevelési problémáit. Megállapítottuk, hogy általában túl nagy élőfa-készletűek, túl sűrűek az állományok – alacsony vágáskorral. Ezen szeretnénk oly módon változtatni, hogy inkább nagyobb növő terű, 150-200-as véghasználati tőszámra kellene beállítani az állományokat. Ez értékben és mennyiségben is javítaná az eredményt. Ma itt terepen bemutatunk egy javasolt gyérítési eljárást, egy javafa kijelölést középkorú állományban és egy V-fa kijelölést.
DM