– A több mint ötszáz fiatal fa ugyanis 4-5 méter magasságú, ami szokatlanul nagy az erdészeti gyakorlatban. A Normafa azonban rendhagyó helyszín. Az országosan ismert budapesti kirándulóhelyet egy-egy naposütéses hétvégén tízezrek keresik fel. A nagy látogatottság az erdő szempontjából komoly terhelést jelent, aminek következtében nem működnek az erdő megfiatalodását segítő természetes folyamatok. Ezért van szükség a szokásosánál nagyobb fákra és bonyolultabb ültetési technológiára.
A szóvivő elmondta, hogy az ültetést a termőhely alapos feltérképezése előzte meg, ez alapján lehetett meghatározni, hogy hová milyen fa kerüljön. Kizárólag őshonos fajok közül válogattunk. A legtöbb fiatal fa hegyi juhar és nagylevelű hárs, de számos más fafaj színesíti majd a képet, mint például az erdei gyümölcsök közül a barkóca berkenye vagy a madárcseresznye. Minden fa előre kiásott gödörbe kerül. Ahol szükséges, néhány talicskányi termőtalaj is kerül a gyökerek köré. Az elültetett fákat karóval meg is támasztják. A karóknak azonban figyelemfelhívó funkciója is van, nehogy ezekből a fákból készítsék a kirándulók sétabotjaikat.
A Normafa faállománya régóta várta már a megújulást. Az idős tölgyek és bükkök között több száz éves példányok is akadnak. A területet kezelő Pilisi Parkerdő a tájkép megőrzése és a nagy látogatottság miatt nem kezdte meg eddig az idős fák lecserélését. Néhány tíz évet még most is lehetne húzni a megfiatalítást, de akkor egyszerre nagy területen kellene idős, beteg fákat kivágni, és a helyükre újat ültetni. Ez pedig nagyban megváltoztatná a védett táj arculatát. Az idejében elkezdett ültetések azonban biztosítják a terület folyamatos borítását, így a Normafa erdeinek képe hosszú távon megőrizhető. Az is igaz, hogy az elmúlt évek nagy viharai, jégtörései erősen megtépázták az idős faállományt, több sérült fát ki kellett vágni, melyek helyét most foglalja el a következő nemzedék.
– Nem csak sok munkával jár, hanem költséges is ez a vállalkozás. A nagy méretű, előnevelt facsemeték sokkal többe kerülnek, mint az idős fák magjából természetes úton növekvő újulat. Az ültetés pedig nehéz kézi és gépi munkát egyaránt igényel. A mintegy 6 millió forintos program megvalósítását a helyi, vagyis a XII. kerületi önkormányzat támogatja. Pozitív példája ez annak, hogy a helyi közösségek miként vállalhatnak felelős szerepet a lakóhelyük közelében lévő parkerdők fenntartásában.
A munkálatok a faültetés szempontjából optimális őszi időszakban zajlanak, és várhatóan november első hetében befejeződnek. Szerencsére a csapadék is megérkezett, így a fáknak az idén már csak a vandálokkal kell megküzdeniük az életben maradásért. Reméljük, most is – mint évezredeken keresztül – a fák győznek! – tette hozzá végezetül Lomniczi Gergely.