Erdészeti igazgatási ellenőrzés és bemutató Táborfalván (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image2008. február 22-én a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatósága hatósági ellenőrzést és bemutatót tartott a Pest megyei Táborfalva körzetében.
Tóth Bertalan polgármester az önkormányzat székhelyén tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy nap, mint nap arról értesülnek, hogy az út menti fákat, kisebb facsoportokat, erdőrészeket vágnak ki illegálisan.

A vandálok rádöntik a fákat az utakra, amit később az önkormányzatnak kell helyreállítania. A megélhetési bűnözés kategóriáját egyes emberek nagyon jól kihasználják, és csak akkora mennyiséget termelnek ki, ami miatt a hatóságok nem róhatnak ki rájuk komoly büntetést.
Állami szinten kellene olyan megoldást találni, amely igazi védelmet jelentene – hangsúlyozta a polgármester. A természeti kár mellett a tulajdonosoknak, az államnak okoznak komoly károkat a bűnözők.
ImageWisnovszky Károly, az MGSZH Központ Erdészeti Igazgatóság vezetője bevezetésként elmondta, hogy jó és rossz hírei egyaránt vannak. Napjainkban az illegális fakitermelés komoly gondokat okoz, amit a kormányzat is érzékel. A jó hír az, hogy a számok némi pozitív elmozdulást mutatnak.
Az erdőt, mint megújítható erőforrást szigorú szabályok – és az erdőtervek – mentén kell kezelni. Az erdő emellett korlátozott tulajdon. Éppen ezért minden szabályellenes tevékenységet fokozottan kell kivizsgálni. Az állam ráadásul komoly forrásokat áldoz ennek a szabályozásnak a fenntartására.
Az illegális fakitermelés, a falopás azért is rendkívül káros, mert az érintett tulajdonos mondjuk ötven évig várt, hogy az egy hektáros erdejét végre levághassa, s ebben akadályozza meg a milliós kárt okozó tolvaj.
A ’90-es évektől kezdődött a falopás és az illegális fakitermelés elterjedése. Volt olyan év, amikor a becslések szerint 600 ezer köbmétert tett ki az illegálisan kitermelt faanyag. Ez a mennyiség a kilencvenes évek második felére csökkent, ám a 2000. év táján ismét emelkedni kezdett, amit a szervezett bűnözés megjelenésével magyarázhatunk. Ehhez jött a megélhetési bűnözésnek szépített lopás. A 2004-2006. években ismét olyan mértéket öltött az illegális fakitermelés, hogy a kormányzat is intézkedéseket határozott el, mivel erdészeti hatósági és őrzési beavatkozással nem védhető meg az erdővagyon.
ImageEnnek egyik első jele volt, hogy az ügyészi álláspont radikálisan megváltozott e téren, s büntetőjogi kategóriába sorolta az illegális fakitermeléssel megvalósított környezetkárosítást. Az erdőtörvény változása is lehetővé tette a szigorúbb szankcionálást.
Az illegális fakitermelés és a falopás aránya 2:1. 2007-ben mintegy 400 hektár erdőt vágtak ki, és ez által 70-80 ezer köbméter fát loptak el. Ez – 20 ezer forintos tűzifaárral számolva – körülbelül 1,5 milliárd Ft kárt jelent. Ezen felül van az a kár, amit a természetben okoztak, illetve ami a szabályozott gazdálkodást érte.
A kormányhatározatnak megfelelően az MGSZH Erdészeti Igazgatósága is intenzív ellenőrzéseket tart az ország szinte valamennyi területén.
Az illegális fakitermelés elleni fellépés akkor lesz eredményes, ha valamennyi hatósági és pénzügyi területen komoly előre lépés valósul meg.
Várható változás az erdő őrzése terén, egy olyan szolgálat létrehozásával, amely a külterületen akadályozza meg ezt a tevékenységet. Európában már működnek olyan rendszerek, amelyek a kitermelt faanyag származását és útját nyomon követhetővé teszi.
ImageA megélhetési bűnözést olyan komplex intézkedéscsomaggal kellene megelőzni, amely közmunkaprogram segítségével éppen az erdészeti munkák, az erdőfelújítás végzésével adna munkát és megélhetést ezeknek az embereknek – mondta végezetül az Erdészeti Igazgatóság Központ igazgatója.
Klemencsics András, a Fővárosi és a Pest megyei MGSZH Erdészeti Igazgatóság vezetője bevezetőjében elmondta, hogy 250 ezer hektár területen látják el az erdő-felügyeleti feladatokat. 2007-ben a feltárt illegális fakitermelés mennyisége meghaladta a 10 ezer köbmétert, de az igazgató kiemelte, hogy ez csak a jéghegy csúcsa. A tényleges mennyiség ennél jóval több.
Az igazgató hangsúlyozta a hatóságok, a rendőrség és az önkormányzatok összefogását az illegális fakitermelés ellen.
Az erdészeti hatóság munkatársai péntek reggel tíz község határában végeznek ellenőrzést, és igyekeznek földeríteni az illegális fakitermelést és szállítást. 

ImageA Táborfalva községhatárban, Pest és Bács-Kiskun megye határa közelében, a 44a erdőrészletben felderített engedély nélküli fakitermelés „eredményét” megtekintve láthatták a résztvevők a mintegy száz köbméternyi rakásokba és sarangokba felkészített akác és nyár rönköt, ipari fát és tűzifát. A nyomokból ítélve megállapíthattuk, hogy komoly gépi és emberi munkaerővel végezték a fakitermelést.
Rajkai József, az MGSZH Pest megyei Erdészeti Igazgatóság osztályvezetője elmondta, annyit már megállapítottak az erdészeti hatóság szakemberei, hogy még nem vágásérett állományt termeltek le engedély nélkül. Várhatóan a tulajdonos helyszíni szemlére idézésekor derül ki, hogy ő adta el „lábon” az erdejében álló fát, vagy a tudta nélkül termelték le, azaz lopták el.
A területhez vezető út mindkét oldalán lépten-nyomon láthatóak voltak a fatolvajok tevékenységének nyomai, az egymásra döntött fatörzsek, a szabálytalanul végzett fadöntés maradványai, a felhasadt, 30-50 cm magas, úgynevezett cigánytuskók.

ImageA bemutató végén meglátogattuk a HM Budapesti Erdőgazdaság Dabas-Gyón Erdészeti Igazgatósága kezelésében lévő egyik erdőrészletet, ahol egy 35 éves nemesnyáras alól termelték ki az alsó szintet adó akácot. A példás rendben és kitűnő szakértelemmel végzett fakitermelést Sztahó Csaba és családi vállalkozása hajtja végre.  Z.Z.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.