A Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyék 60 ezer hektár állami tulajdonú erdeit kezelő NYÍRERDŐ Zrt. minden erdészete alkalmaz közmunkásokat. A két megyében 58 településről kerül ki a 400 munkavállaló. Hajdú-Biharban 208 közmunkás dolgozik, a legtöbben Berettyójfaluból, Vámospércsről és Hajdúhadházról jönnek. A 192 szabolcsi közmunkás között tiszaberceliek, tiszadobiak, nyírbéltekiek vannak különösen nagy számban. A társaság vállalta azt is, hogy a program lezárulta után 40 embert három hónapon keresztül tovább foglalkoztat.
A programban részt vevők feladatai között turistautak, tanösvények karbantartása; akácosok, nyárasok nyesése, vágástakarítás és szemétgyűjtés is szerepel. Munkához jutnak a különféle csemetekertekben, elvégzik a közjóléti eszközök felújítását, és általános erdőművelési tennivalókat is ellátnak. Napi nyolc órás munkájukért a minimálbérnek megfelelő 69 ezer forintra jogosultak havonta. Ezen felül havi 6 ezer forint értékben étkezési utalványt, valamint tűzifa-ellátmányt, munka- és védőruhát kapnak.
A NYÍRERDŐ közmunkásai közül 60-an vehetnek részt erdőművelő-, motorfűrész- vagy kisgépkezelő képzéseken, amelyeken az erdőgazdálkodásban hasznosítható végzettséget és ismereteket szerezhetnek. A pályázat kiírói ezzel szeretnék javítani az állástalanok esélyeit a munkaerőpiacon, segíteni őket abban, hogy a program végeztével könnyebben találjanak maguknak munkát. A képzésekben fontos szerepet kap a társaság Baktalórántházi Erdészetében tavaly ősszel kialakított fakitermelési tanpálya, amely alkalmas az ágazatban dolgozók széleskörű oktatására.
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium valamint a Honvédelmi Minisztérium összesen 920 millió forintot költ erdőművelési közmunkaprogramra. Ezt egészíti ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. 700 millió forintos támogatása. Húsz állami tulajdonú erdőgazdaságnál közel 2200-an jutnak munkához.
A NYÍRERDŐ programjának teljes költségvetése megközelíti a 365 millió forintot. Ebből 152 millió forint a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatása, közel 140 millió forint pedig a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-től származik. A Nyírségi Erdészeti Zrt. 20 százalékos önerő biztosításával, vagyis 73 millió forinttal járul hozzá a költségekhez.
A NYÍRERDŐ Zrt. 2004 óta folyamatosan részt vesz az erdészeti közmunkaprogramokban. 2004-ben öthónapos foglalkoztatás keretében 172 főt foglalkoztatott a cég. 2005-ben hat hónapos foglalkoztatási idő alatt 202 fő dolgozott. 2006-ban három közmunkaprogramot indított a NYÍRERDŐ: márciusban egy 6 hónapos időtartamú, 287 főt foglalkoztató közmunkaprogram kezdődött, ezt egészítette ki egy kéthónapos, pontosan az ültetési szezont segítő program, amelynek keretében 100 ember jutott foglalkoztatáshoz. Szeptembertől pedig egy három hónapos közmunkaprogram indult, 384 fő részvételével. Tavaly 451-en hét hónapon keresztül, 257-en pedig 2,5 hónapon át dolgoztak az erdőgazdaságnál.
A közmunkaprogramok – amellett, hogy alkalmasak Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megye országos átlagot meghaladó munkanélküliségi arányának csökkentésére – elősegítik a fenntartható erdőgazdálkodást, valamint az erdőművelési és erdőkezelési feladatok végrehajtását. Fontos cél az állami erdővagyon értékének, ápoltságának növelése
; a társadalom által igényelt közjóléti és természetvédelmi erdészeti feladatok időben történő megoldása, valamint az erdész-társadalom által létrehozott közjóléti létesítmények karbantartása. Kiemelkedő szerepe van a programoknak a környezettudatos nevelésben és oktatásban is. V.I.