Magyar kérésre szigorúbban kéri számon Románián a környezetvédelmi kérdéseket az Európai Unió. A magyar javaslat értelmében az EU abban az esetben is érvényesítheti Románia csatlakozása kapcsán a végzáradékben foglaltakat, ha az ország a környezetvédelmi követelményeknek nem tud megfelelni. Brüsszeli sajtóértekezletén Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elmondta, levélben köszönte meg román kollegájának, Adrian Nastasénak, hogy leszögezte: nem ért egyet a verespataki aranybánya megnyitásával, amely újra ciánveszélynek teszi ki a Kárpát-medence folyóit.
Magyarország kérésére az Európai Unió brüsszeli csúcsértekezletének zárószövegébe bekerült az a módosítás, hogy ha Románia nem teljesíti az EU-csatlakozás során a környezetvédelem terén vállalt kötelezettségeit, akkor ebben az esetben is lehessen védzáradékokat érvényesíteni ellene - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök péntek este Brüsszelben az EU-csúcsértekezlet eredményeit összegezve.
Gyurcsány hangsúlyozta sajtóértekezletén: Magyarországnak és Romániának közös érdeke, hogy a Kárpát-medencét, illetve a Kárpátokon túli területeket meg lehessen őrizni úgy, ahogy a természet adta. Mint elmondta, most pénteken levelet írt román kollégájának, Adrian Nastasének, köszönetet mondva azért, hogy Nastase leszögezte korábbi tárgyalásaikon: nem ért egyet a verespataki aranybánya megnyitásával. Gyurcsány kérte, hogy a román kormány továbbra is ezt az álláspontot képviselje.
Ismertes, hogy a hazai környezetvédő szervezetek a tervezett a verespataki aranybánya ügyében petíciót juttattak el a miniszterelnökhöz.
Amint azt környezetvédő szervezetek előre jelezték, a kanadai-román RMGC (Rosia Montana Gold Corporation) cég megvárta, hogy az Európai Unió lezárja a Románia belépésével kapcsolatos előkészítő tárgyalásokat, és röviddel ezután beadta a verespataki aranybánya megnyitásával kapcsolatos környezetvédelmi engedélykérelmet.
Az MTI kérdésére, hogy a védzáradék érvényesítése konkrétan mit jelentene, Gottfried Péter EU-kérdésekkel foglalkozó integrációs államtitkár elmondta: szóba jöhet akár Románia EU-csatlakozási dátumának egy évvel későbbre tolása is. (Ezt a lehetőséget a román csatlakozási szerződés eleve tartalmazza.) Ugyanakkor hozzátette, hogy egy ilyen lépés nyilván elsősorban a kötelezettségvállalás megsértésének beszüntetésére irányulna.