A szakmai program első napja a Pilisi Parkerdő Zrt. Pilismaróti Erdészet területén lévő Pro Silva terület bejárásával kezdődött. Csépányi Péter főmérnök nagyszerű szakmai vezetésével bejárták a területet és ismerkedhettek a számukra idegen erdőképpel és fafajokkal. Nagy érdeklődést tanúsítottak a látottak iránt. Lenyűgözte őket a bükkös szépsége, és ki is kiáltották kedvenc fafajuknak.
Dobogókőről letekintve megcsodálták a Dunakanyart, és tiszteletüket tették Mészöly Győző és az OEE Vándorgyűlése emlékköve előtt. A számukra hosszú nap (több mint 30 órai utazás és ébrenlét) a Gyarmatpusztai vadászházban ért véget.
A vasárnapi program keretében meglátogatták a Sáregres-Rétimajorban lévő Aranyponty Halászati Kft telepét. Tanulmányozhatták a hagyományos halászat történelmét, módszereit és eszközeit, végigjárták a múzeumot és a bemutató helyeket. Ismertetést kaptak a vízgazdálkodás és halászat kérdéseiről. Az ízletes halászlé elfogyasztása után Budapest volt az úti cél. A napot a városnézés után a Mátyás-pince nagyszerű cigányzenével kísért hangulatos vacsorája zárta. Itt jegyzem meg, hogy a nyelvi nehézségek ellenére nagyszerűen megértettük magunkat a zene nyelvén, kiválóan szolmizálnak. Ennek jegyében megmutattuk nekik Kodály Zoltán lakóházát Budapesten, és a vacsora alatt Béki Lakatos Sándor eljátszotta nekik a nagynevű komponistánk által szerzett Kállai kettőst.
Hétfőn a csoport a PP Zrt. Budapesti Erdészeténél tett látogatást dr. Boda Zoltán erdészetvezető kíséretében. A Budaszentlőrinci Pálos Kolostor megtekintése után a Gyermekvasúttal utaztak fel a Normafához. Megismerkedhettek a parkerdőgazdálkodás módszereivel és problémáival, a parkerdei berendezésekkel és azok üzemeltetésével. A program utolsó pontja a Budakeszi Vadaspark meglátogatása volt. Itt köszöntötte a vendégeket Ormos Balázs, az Egyesület főtitkára, aki bemutatta a nagy múltú szervezet felépítését és programjait.
A magyarországi programot Csehországi és Ausztriai követi. A három országot felölelő tanulmányutat az IUCN Pán Európai regionális igazgatója Marghescu Tamás és munkatársnője, Chantal van Ham koordinálta.
Külön köszönet jár a program szervezésében oroszlánrészt vállaló Csépányi Péternek és dr. Boda Zoltánnak.
A csoport látogatása nekünk is némi tanulsággal szolgált. Annak ellenére, hogy az erdők, az erdészeti hagyományok és az erdőgazdálkodás jellege erősen különbözik a két országban, a fő problémák többsége közös. Ezek: az erdőgazdálkodás finanszírozása, az állami erdőgazdálkodás szervezete és hatékonysága, közcélú feladatok. A beszélgetések során érzékelni lehetett a résztvevők eltökéltségét és közös akaratát erdőgazdálkodásuk fejlesztésében és korszerűsítésében. Vendégeink a legnagyobb figyelmet a parkerdő-gazdálkodás kérdéseinek szentelték, és nyilatkozataik szerint nagyon sok jó ötletet merítettek a látottakból. Nagyra értékelték a Pro Silva törekvéseit. Gerely Ferenc
A tanulmányút résztvevői:
Mrs. Varanuj Hongsaprabhas, Chief advisor, the Bureau of the Budget (Főtanácsadó, Költségvetési Hivatal);
Mr. Tongchai Pratoomsuvarn, Director, Reforestation and Extension Office (Igazgató, Erdősítési és Fejlesztési Hivatal);
Mr. Tinnagon Sittiwong, Director, Planning Division (Igazgató, Tervezési Osztály);
Mr. Somchai Jarusampanchit, Director, State Reforestation Division (Igazgató, Állami Erdőfelújítási Osztály);
Mr. Pichai Srisooksomwong, Director, the 19th Forest Resources Management Office (Igazgató, 19. számú Erdőgazdasági Hivatal);
Mr. Narin Saisor, Senior Forest Administrative Officer (Erdészeti Főtisztviselő);
Ms. Chantal van Ham, European Programme Officer, IUCN Regional Office for Europe (Európai Erdészeti Program, IUCN Európai Regionális Irodája).