Elitkatonák az orvvadászok ellen – harc Afrika poklában (gépnarancs)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2013. augusztus 17. - Mi az, ami még az aranynál is drágább? A rinocéroszok szarvának ára kilónként akár a 65 000 dollárt is elérheti. Tavaly rekordot döntött a szarvuk miatt megölt orrszarvúk száma. A Discovery Channel Afrikai csatatér – Küzdelem az orrszarvúkért című, augusztus 18-án kezdődő háromrészes minisorozatában az orvvadászok ellen harcoló alakulatokkal és életveszélyes munkájukkal ismerkedhetünk meg.
Az illegális orvvadászat eredményeként mára már a kipusztulás szélére sodródtak az orrszarvúk. A kormány szerint Dél-Afrikában 2012-ben összesen 668 orrszarvút öltek meg. Az állatok többségével – 425 egyeddel – az ország egyik legkedveltebb szafaricélpontjának számító, a sorozat helyszínéül is szolgáló Kruger Nemzeti Parkban végeztek a vadorzók. Ezen a területen élnek Dél-Afrika legnagyobb keskenyszájú és szélesszájú orrszarvú-populációi. A helyzet egyre csak romlik, így a parkban dolgozóknak és a biztonsági őröknek minden segítségre szükségük van. Az Afrikai csatatér főszereplői – az orrszarvúk mellett – az amerikai hadsereg különleges erőinek volt vagy jelenlegi tagjai. A háromrészes sorozat a kegyetlen orvvadászok és az egyik dél-afrikai orvvadászatellenes csoport, a Quemic küzdelmét mutatja be. A Quemic fegyveres erőket toborzott, hogy leállítsák az illegális orrszarvútülkök kereskedelmet. A négy főből álló katonai alakulat vezetője Craig “Saw” Sawyer, további tagjai Jeff Biggs mesterlövész, Rob Roy nyugalmazott hírszerző és „Oz”, a zöldsapkások orvosa. Az ő hadviselési tapasztalatukat ötvözik a Quemic tudásával, hogy minél hatásosabban tudjanak fellépni az orvvadászok ellen. Az afrikai csapat vezetője Dap Maritz, a Games Reserves Unit (GRU) biztonsági szakértője, és Li Lotriet, a Wildlife Security Operations igazgatója. Ahhoz, hogy megállják a helyüket, összefognak, és az első sorokban harcolnak a kegyetlen és illegális nemzetközi bűnszervezetek tevékenysége ellen.
Az amerikaiak egy héttel az „orvvadászok éjszakája” előtt érkeznek Dél-Afrikába. A teliholdas éjszaka az orvvadászat melegágya, mivel a Hold erős fényében az átlagosnál jobban látszódnak és sokkal kiszolgáltatottabb helyzetbe kerülnek az állatok. Egy hete van a két csapatnak, hogy összecsiszolódjon és tapasztalatot cseréljen.
Az állatok illegális vadászatát a hagyományos kínai orvoslás és egy Délkelet-Ázsiában egyre terjedő, ám tudományosan megalapozatlan hiedelem táplálja, amely szerint a rinocérosztülökkel gyógyíthatóak a rákos megbetegedések. Bizonyos területeken, főként Vietnamban, státuszszimbólumként tekintenek a rinocéroszszarvra. Emellett a dúsgazdag vietnamiak egy része gyakran másnaposság kezelésére és általános egészségszérumként használja a tülköt, amelyet ledarálva vízzel vagy alkohollal összekeverve fogyasztanak.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.