2013. augusztus 16. - A Blakiston halászbagoly kizárólag az öreg
erdőkben fészkel, ott van a táplálkozó helye is: Oroszország utolsó
hatalmas öreg erdeiben, a Távol-Keleten. Ez a világ legnagyobb, egyben a legritkább baglya. Azt mondják a University of Minnesota kutatói, hogy kitűnő jelzője, indikátora az öreg erdők egészségének.
A két méteres szárnyfesztávolságú bagoly hatalmas, öreg fák üregeiben fészkel. Amikor ezek az öreg fák elhalnak, a hatalmas törzs eldől és eltorlaszolja a közelében levő vízfolyást, a víz új utat keres magának. Így keletkezik egy lassú folyású tószerűség és egy gyors folyású patakocska – mindez remek élőhely a különböző fejlődési stádiumban levő lazacoknak.
A kutatók – Wildlife Conservation Society, University of Minnesota és a Russian Academy of Sciences munkatársai – az oroszországi Primorjében tanulmányozták a Blakiston halászbagoly táplálékkeresési és fészkelési szokásait. Átnézve több, mint 20 000 négyzetkilométernyi területet, úgy találták, hogy elsődlegesen a vízparti öreg erdők rendelkeznek megfelelő tulajdonságokkal a halászbagoly számára, mind fészkelési, mind a vadászat szempontjából.
Így ezeknek az öreg erdőknek a megőrzése lényeges a faj fennmaradása érdekében.
De nemcsak a halászbagoly megmentése érdekében szükséges a Primorje erdeinek és folyóinak megőrzése, sok más fajnak is otthont adnak ezek az erdők: 8 lazac- és pisztrángfaj itt ívik. 12 más bagolyfaj is található Primorjéban, és emlősök, mint a veszélyeztetett amuri vagy szibériai tigris, vagy az ázsiai fekete medve.
A veszélyeztetett fajok listáján szereplő Blakiston halászbagoly kizárólag Oroszországnak, Kínának, Japánnak – és talán Észak-Koreának a folyóparti erdeiben él.
“A Blakiston halászbagoly az erdők, folyók és a lazac populációk egészségének indikátora” – mondja Jonathan Slaght (Wildlife Conservation Society). A halászbagoly élőhelyének megőrzése fenn fogja tartani sok más faj élőhelyét is, amelyek szintén az orosz Távol-Kelet folyóparti öreg erdeihez kötődnek.”
A távol-keleti halászbagoly és a folyóparti öreg erdők (wordpress.com)
- Főszerkesztő
- Állati
- Találatok: 813