2013. szeptember 28. - Abony - Közel két évtized után helyi védettséget
kapott az abonyi Kaszáló erdő és a környező gyepterület.
Az abonyi Kaszáló erdő és a környező gyepterület több védett növény- és madárfaj mellett az Európában és hazánkban fokozottan veszélyeztetett és védett, kékvércsék egy fogyatkozó, ám máig jelentős kolóniájának otthona.
A helyi és környékbeli természetbarátok szakemberekkel, illetve hivatásos természetvédőkkel karöltve mintegy két évtizede harcolnak a kékvércsetelep legfőbb költőhelyének számító abonyi Kaszáló erdő megmentéséért.
A kezdeményezés azt követően indult, hogy a területen elterjedt és máig jellemző illegális fakitermelés veszélybe sodorta a Magyarországon és az EU-ban egyedenként 500 ezer forint természetvédelmi értéket képviselő ragadozó madarak és velük együtt több más madár-, illetve növényfaj néhány tíz hektárra tehető életterét.
Az akkori helyhatóság a 90-es években elindította a helyi védetté nyilvánítás folyamatát, a procedúra azonban hosszú időre megrekedt. Nemrégiben a téma újra napirendre került és az abonyi önkormányzat döntött a helyi védettségről. Eszerint nem csupán a Kaszáló erdőt, de az azt körülvevő mintegy 400 hektárnyi, zömmel Natura 2000-es védettséget is élvező gyepterületet ugyancsak oltalmába vette a település.
Az abonyi kékvércsetelep azét is különleges, mert míg a Duna-Ipoly Nemzeti Park illetékességi területének szélén fekvő élőhelyen az ezredfordulón még hatvan párra becsülték a kékvércsék költőállományát, addig napjainkban húsz párra apadt a kolónia. Ez a szám azonban még mindig jelentős az országos szinten 1000-1100 párból álló állományt figyelembe véve. Ráadásul Abony határában zömmel még természetes módon, vetési varjak fészkeiben költenek ezek a madarak, miközben a hazai példányok 70 százaléka műfészkekben látja meg a napvilágot.