2022. október 7. - Az USA egykori autóipari fellegvárában ma fácánok járkálnak szabadon és élik életüket.
A fácán őshazája a Kaukázustól Koreáig terjed, ám mind Európába, mind Észak-Amerikába behurcolták. Míg kontinensünkre már hosszú ideje (egyes régiókba már a római korban) betelepítették és szinte mindenhol megtalálható, addig az USA területére már a modern korban került: az 1880-as években telepítették be vadászati céllal. Azóta hatalmas területeket hódított meg. A Scientific American a Detroit városában élő népességet mutatta be.
Az iparvárosba valószínűleg vasúton érkezhetett: persze nem úgy, hogy jegyet váltott a detroiti gyorsra, hanem egyszerűen végigsétált a pályán a préri felől. A pályát a legtöbb helyen bozót szegélyezi, így védelmet és táplálékot is nyújt a fácánnak. Detroit pedig különösen kedvező helyszín, mivel sok nagy méretű füves területe van, jó élőhelyet talált magának ezeken, igencsak hasonlót ahhoz, amilyen a madár őshonos lakhelye.
A fácán bogyókat és magvakat fogyaszt, a magasra nőtt fűben, bozótban pedig bőven jut neki ebből. Mivel egyetlen őshonos faj sem specializálódott ezekre az élelemforrásokra és helyszínekre Detroitban, így a fácán azon kevés idegenhonos állat közé tartozik, amely nem szorít ki egyetlen őshonosat sem. Épp ezért a madár városi jelenléte pozitív, és már az iparváros szimbólumává is vált.
Nem mindenütt ilyen kedvező a helyzet azonban. A prérin számos helyi madárfajjal vetélkedik, és mint más idegenhonos fajok is, a legtöbb esetben ő kerül ki győztesként. Kevéssé ismert, hogy e madár is lehet fészekparazita, vagyis előfordul (bár nem állandóan), hogy más fajok fészkébe helyezi el tojásait. A tyúkfélék és a récék az elsődleges célfajai.
A préri államaiban ma is tenyésztik vadászatra (ahogy nálunk is), Dél-Dakotában például évente egymillió fácánt ejtenek el.
Landy-Gyebnár Mónika