2024.október 24. - Lemészárolt orrszarvúak tetemében talált rovarok segítségével behatárolható, mikor pusztult el az állat, ezt pedig felhasználhatják az orvvadászok elleni küzdelemben.
A Medical and Veterinary Entomology folyóiratban számolt be egy nemzetközi kutatócsoport arról a módszerről, amelyet például az igazságügyi szakértők emberek esetében már régóta használnak. Ezúttal azonban nem emberek elleni bűntényeket, hanem az állatok lemészárlásának idejét lehet ekképp igazolni.
A kutatás során Dél-Afrikában 2014-2021 között leölt és tülkétől megszabadított 19 orrszarvú esetét elemezték. Az állatok tetemeit az orvvadászok a helyszínen hagyták, azok a lebomlás különböző fázisaiban voltak.
A tetemekből 74 mintát vettek, amelyeket megvizsgáltak, feltárták, milyen rovarközösségből állnak e minták. Összesen 12 rovarcsaládba tartozó 18 fajt azonosítottak. Ahhoz, hogy az adott orrszarvú leölésének idejét meg lehessen állapítani, a szakemberek a területre vonatkozó időjárási adatokat is felhasználta.
A hőmérséklet például azt befolyásolja, hogy egyes rovarfajok petéi vagy épp bábjai mennyi idő alatt kelnek ki, illetve eltér, milyen hőmérsékleten érzik jól magukat a lárvák. Emellett az adott évszak hőmérsékleti viszonyai azt is befolyásolják, hogy épp miféle rovarfajok aktívak, mik vannak többségben.
Fontos volt még figyelembe venni azt is, hogy a tetem miféle módon volt kitéve az elemeknek (napsütés, eső). Az igazságügyi szempontból fontos fajok a legyek és a bogarak közül kerültek ki.
Két dologra derült fény: sok esetben a mintákat nem tudják időben eljuttatni a megfelelő vizsgálatokra képes laborokba, és azokból ennek okán nem lehet elég információt kinyerni sem. Másrészt pedig hiba az is, hogy nem mérik meg a hőmérsékletet a tetem megtalálásakor, ami pontatlansághoz vezet.
A vizsgált esetek mindegyikében elfogadta egyébként a bíróság az igazságügyi rovarszakértői véleményeket, így a rovarászok munkája ahhoz is hozzájárul, hogy egy orvvadászt börtönbüntetésre ítéltek.
Landy-Gyebnár Mónika