2024. november 25. - Medvenyomokat fotóztak a túrázók szombaton Lillafürednél, a Csókás-forrás közelében.
Idén ez már a sokadik észlelés a környéken. A kirándulóknak már nem sokáig kell aggódniuk, a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szerint a barna medvék általában novemberben vagy decemberben kezdik meg a téli álmukat.
Az elmúlt hónapokban többször érkezett bejelentés arról, hogy medvenyomokat látták a Bükkben. Ezúttal az Északi-középhegység vándorai nevű Facebook-csoportban osztottak meg néhány fotót arról, hogy feltételezhetően medvelábnyomokra bukkantak a túrázók.
A bejegyzés szerint a hóban hagyott friss medvenyomokat szombat délután Lillafürednél, a Csókás-forrás közelében azonosították a túrázók. Mint írtuk, az előző héten szintén a Bükki Nemzeti Parkban, Felsőhámor és Újmassa között találkoztak a nyomokkal. Szatmári Noémi
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága szerint novemberben több jelzés is érkezett arról, hogy a környéken medvék kószálhatnak – számolt be róla a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei hírlap. A portált arról is tájékoztatták, hogy a kirándulóknak már nem sokáig kell aggódniuk, ugyanis a Kárpátokban élő barna medvék jellemzően november, december hónapban kezdik meg téli álmukat.
Mit kell tenni, ha medvével találkozunk?
A Bükk területén többször észlelték már medve jelenlétét. Az Egererdő Zrt. korábban a honlapján tett közzé egy figyelmeztetést, amelyben kérték az embereket, hogy saját biztonságuk érdekében fokozott figyelemmel kiránduljanak és közlekedjenek.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága korábban kiadott egy összefoglalót arról, hogyan viselkedjünk akkor, ha medvével találkozunk.
A javallatok közül néhány:
ha az állat nem vett észre minket, akkor lehetőleg feltűnés nélkül, halkan, a medvét szemmel tartva, hátrálva távolodjunk el a helyszínről,
ha a medve két lábra áll, azt a jobb tájékozódás érdekében teszi,
ha a medve észrevesz, ne próbáljuk elzavarni,
ne nézzünk a szemébe,
ne fordítsunk neki hátat,
ne akarjunk elfutni, mert gyorsabb nálunk!