2014. május 19. - AGRO.bio nevű cég úgy döntött, hogy létrehozza a Szövetség az Erdők Megóvásáért (SZEM) szervezetet
A magát a fenntartható mezőgazdaság szakértőjeként aposztrofált AGRO.bio Hungary Kft. elhatározta, hogy létrehozza a Szövetség az Erdők Megóvásáért (SZEM) szervezetet, amely az FSC tanúsítvánnyal rendelkező alapanyagokat felhasználó társaságokat tömöríti. Az alapító agrárcég és az ez úton felkért, csatlakozó vállalatok, intézmények és támogató magánszemélyek vállalják, hogy (fa alapú) nyomtatott anyagaikkal nem csökkentik a Föld erdeinek faállományát – olvasható a közleményben.
A szövetség mindemellett erdei iskolák szervezésével és a környezet megóvásáról szóló vetélkedőkkel segíti majd a gyermekek természettel és erdővédelemmel kapcsolatos ismereteinek gyarapodását. Reméljük nem pedig a dezorientációját.
A fenntartható fejlődés összeegyeztethetetlen azzal a ténnyel, hogy a Földről percenként eltűnik 2,5 hektár (5 futballpálya nagyságú terület) erdő, ami jelentős részben okozója a légkör CO2 koncentrációja növekedésének és az egyre szélsőségesebb klíma kialakulásának.
Az AGRO.bio Hungary Kft. évente több mint 5 tonna papírt használ szakmai kiadványainak nyomtatásához (ha ezek egyszerű kereskedelmi papírra készülnek, fennáll a veszélye annak, hogy a papír alapanyaga újratelepítés nélkül kipusztított őserdőkből származik). Föl kell homályosítani a cég munkatársait, hogy a papírgyártáshoz használt faanyag nem az esőerdőkből, származik, hanem elsősorban olyan erdőkből, amelyeket pl. a Skandináv országokban erre a célra ültettek.
Az innovatív és környezetkímélő mikrobiológiai termékeket forgalmazó cég szerint a fenntarthatóság és a természeti erőforrások megőrzéséért elkötelezett vállalatoknak minden lehetőségükkel részt kell venni az erdők megóvásában, ezért létrehozza a Szövetség az Erdők Megóvásáért (SZEM) szervezetet. Az alapító vállalja, hogy a jövőben kizárólag FSC tanúsítvánnyal rendelkező papírt fog használni. Mindehhez felkéri a – fenntarthatóság ügyéért hasonlóan elkötelezett – társaságokat, szervezeteket, intézményeket és támogató magánszemélyeket a csatlakozásra, akik az előírásoknak megfelelően fognak eljárni, mert szintén fontos számukra az erdővédelem.
A Forest Stewardship Council (FSC, www.fsc.org) a legszigorúbb erdészeti tanúsító rendszer, amely végigkíséri a fa útját az ültetésétől a kivágásán át egészen a belőle készített végtermékig – legyen az bútor, ceruza vagy bármilyen papír, nyomtatvány. A ’90-es években létrejött FSC független, non-profit szervezet jelenleg a világ több mint 80 országában rendelkezik nemzetközileg elismert tanúsítvánnyal (a Föld kezelt erdeinek 10%-a felel meg az FSC sztenderdnek). Az FSC logóval ellátott termékek olyan erdőgazdálkodásból származnak, ahol a kitermelés és az erdő újratelepítése során figyelembe veszik a biodiverzitást (az élővilág sokféleségét) és az ökológiai egyensúly fenntartását. A szervezet tiltja többek között a természetes erdők átalakítását, a különösen veszélyes kémiai növényvédőszerek használatát és a génmódosított fák telepítését.
A hír igaz, csupán annyiban sántít, hogy nem független, hanem a WWF nemzetközi civil szervezet hozta létre az FSC rendszert.
A SZEM tagok nyomtatott anyagai a jövőben bizonyosan nem csökkentik a Föld erdeinek faállományát, hiszen az FSC tanúsítvánnyal rendelkező erdészetek a legszigorúbb szakmai követelményeket teljesítve legalább annyi fát ültetnek, mint amennyit kitermeltek.
Ezt az elvet, amit úgy hívnak, hogy tartamos erdőgazdálkodás, hazánkban már több mint száz éve alkalmazzák a gyakorlatban.
A szövetség negyedévente közzéteszi az erdővédelmet fontosnak tartó, csatlakozó cégek folyamatosan frissített listáját, megadja a szövetség tagjai által – üzleti és marketing tevékenységük során – felhasznált FSC-s papír mennyiségét és hogy ez körülbelül hány darab fa biztos megóvását jelenti. Az AGRO.bio tervei szerint az agráriumban működő vállalatok és intézmények döntő többsége rövid időn belül FSC tanúsítványú alapanyagokat fog használni.
A szövetség tagjai és támogatói a hazai iskolás gyermekek erdővédelemmel kapcsolatos ismereteinek gyarapodását is tevőlegesen segíteni fogják – FSC-s papírra nyomtatott – kiadványok készítésével és terjesztésével valamint a természet és az erdők ismeretéről szóló iskolai vetélkedők szervezésével, erdei iskolák támogatásával.
Ez utóbbiakkal pedig teljes mértékben egyet lehet érteni.