Méhészek segíthetik a kaptárlopást? (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2010. április 20. - HIÁNYOS A VÉDELEM - NEM CSAK MEGYÉNKBEN. SZERTE A DUNÁNTÚLON KÁROSÍTJÁK MEG ÍGY A TERMELŐKET Elvittek húsz kaptárt, bennük a méhcsaládokkal egy győrújbaráti méhész telepéről. A megyei méhészeti szaktanácsadó szerint nem csak megyei, dunántúli a jelenség. Az idén az országba érkezett kaptárvédelmi technika lehet a segítség.
Ismeretlenek elloptak 20 méhkaptárt Rum Ferenc győrújbaráti telepéről. A méhészt jelentős kár érte ezzel, s attól tart, a méhekkel, méztermeléssel foglalkozókat érintő folyamat nem áll meg, egyre több kaptárlopásról hallani.
A sok elfoglaltság és a folyamatos esőzés miatt nem tudtam rendesen felügyelni a méhészetet, s mire egy hét után a hétvégén kimentem a
telepre, hiányzott húsz kaptár. Az elvitt méhek repcére voltak felkészítve, a leggyengébb állományt otthagyták a tolvajok - mondta el lapunknak Rum Ferenc.
A méhész feljelentést tett a rendőrségen, de az eső elmosta a nyomokat, így nem sok remény van a tolvajok elfogására.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) megyei méhészeti szaktanácsadója, Varga Tamás a Kisalföldnek elmondta, nem csak a megyére, egész Dunántúlra jellemző a kaptárlopás.
- A lopásokat egyrészt vagyonszerzés céljából, sok esetben bűnszervezet követi el. A kaptárakat más megyébe, Somogyba, Zalába viszik eladni a
bűnözők. Előfordul, hogy egy méhész így pótolja elpusztult állományát.
Bosszúból főként rongálás, kaptárborogatás jellemző - magyarázta Varga Tamás.
- Sajnos a kaptárlopásoknál mindig van valamilyen hozzáértő segítő, akinek van méhészeti jártassága. Az ilyeneket nekünk, méhészeknek kell kiszűrnünk magunk közül. Laikus nem megy oda, nem meri a méheket megbolygatni.
De nem sokáig maradnak büntetlenül a tolvajok. A Magyar Méhészeti Nemzeti Programra pályázhatnak a méhészek. Az OMME tagjai minden őszi teleltetett kaptár után kapnak egy azonosító csipet.
- Azt tetszés szerint a kaptáron belül bárhol elhelyezhetik. Ez nagyban segíti az azonosítást, s egy közúti szállításnál azonnal jelzi, ha egy méhész autóján nem a saját kaptárjai vannak. A programon belül más, méhes vagyonvédelmi eszközre is lehet pályázni - mondta el Varga Tamás.
A kamerás megoldás 50-100 ezer forintba kerül, a GPS és a mozgásérzékelő 100-150 ezer forint között van. Mozgás esetén jelzést - SMS-t - küld a tulajdonosnak, egyben kaptáradatok is eljuttathatók a segítségével.
A technika idén jött be az országba, eddig 113 méhész használja. A berendezések árának felét, legfeljebb 200 eurót a méhészek visszaigényelhetik. A megyében 650 méhész közül közel 500 OMME-tag.
TÓTH GYULA


Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.