2010. december 2. – A román kormány segítségét kérik a méhészek, hogy teleltetni tudják a méhcsaládokat. Benedek Levente, a Kovászna megyei méhészegyesület elnöke a Krónikának kifejtette, az idei méztermés egynegyede az elmúlt évek átlagos terméshozamának, így akik a tavasszal kipergették és eladták a mézet, az esős nyár után már nem tudtak annyit hagyni a kaptárakban, ami a családok kitelelésére elég lehet.
Az idei esős nyáron hiába virágoztak a növények, a méhek nem tudtak kirepülni, ezért drámaian csökkent a méztermelés. Benedek Levente elmondta, becsléseik szerint februárig van tartalék, azután cukorral kell táplálni a méheket.
„Kérjük a mezőgazdasági minisztériumot, hogy méhcsaládonként 5 kilogramm cukor árával támogassák a méhészeket, mert a méhek kiteleltetését nem tudjuk finanszírozni. Ha nem kapunk állami segítséget, a hazai, egymillió családból álló méhállomány fele a tavaszig kipusztul” – nyilatkozta Benedek Levente. Ugyanakkor a háromszéki szakember felvetette, hogy több európai ország mintájára a hazai méhészek is kapjanak támogatást a beporzásért.
A méhészet haszna csak 25 százalékban a mézelőállítás, a méhek 75 százalékban a többi mezőgazdasági ágazatnak hajtanak hasznot a növények beporzásával, ezért több európai országban méhcsaládonként 5–10 eurós támogatást fizet a méhészeknek.
Ha a román állam nem segít, fennáll a veszélye annak, hogy a hazai méhészek külföldre vándorolnak, és a méheik ott végzik el a beporzást, ahol támogatást is kapnak. Erre már van precedens, a déli megyékből a méhészek a nyáron Görögországban a citrusültetvényekre vitték a méhcsaládjaikat.
Benedek Levente ugyanakkor kéri, hogy a tavalyi szubvenciókat fizessék ki azoknak a méhészeknek is, akik szeptember után igényelték, amikor már elfogyott az a célra szánt alap. Az egyesületvezető tájékoztatta a méhészek problémáiról a múlt hét végén Sepsiszentgyörgyre látogató Valeriu Tabără mezőgazdasági minisztert is.
A tárcavezető elmondta, hasonló gondokra hívták fel a figyelmét Temes és Krassó-Szörény megyei gazdák is. A méhészek a méz ára miatt is panaszkodnak: míg Európa más országaiban 10 euró egy kilogramm, Romániában mindössze 3,5 eurót fizetnek ugyanennyi mézért. Ilyen árak mellett az ágazat egyre nehezebben fenntartható – mondják a szakemberek. Bíró Blanka