2014. október 9. – Dr. Jenes Barnabás a Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ megbízott főigazgatója nyitotta meg a Püspökladányi Arborétumban a gyerekek nagy örömére a méhészeti bemutató helyet.
A megnyitó a szervesen kapcsolódott a Püspökladányi Szikkísérletei telep megalakulásának 90 éves, az Arborétum megnyitásának 60 éves városi jubileumi rendezvényhez, amelyen részt vett és köszöntőt mondott dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter is.
A méhészeti bemutatóhely létrehozása civil szervezetek, Püspökladány városa, a kutatóintézet (NAIK ERTI) és helyi vállalkozók összefogásból született meg.
A gondolat, hogy a méhek világának szépségeit közelebb kellene hozni a gyerekekhez évtizedekkel ezelőtt megfogalmazódott a helyi méhészekben, de eddig sem anyagi forrást, sem megfelelő helyet nem találtak terveik megvalósításához. A megfelelő hely hiánya azért eddig sem tette lehetetlenné, hogy püspökladányi méhészek a gyerekekhez – test közelbe - elvigyék a méhecskéket, mert iskolai előadások keretében mutatták be a méhek jelentőségét az ember életében, valamint a méztáplálkozásunkban betöltött fontos egészségmegőrző, gyógyító szerepét. A foglalkozásokon minden alkalommal nagy sikert arattak az üveglaptárakban közelről megnézhető méhek, valamint a méhek életét bemutató előadások fényképei.
Az idei évben megindított fejlesztés jelentősen élénkítheti ezt a kapcsolatot az iskolák és a Püspökladány és Vidéke Méhészek Egyesületének tagjai között. Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület anyagi támogatásával, a helyi méhészek munkájával, a város és a kutatóintézet segítségével alakították ki a bemutatóhelyet, ahol tíz információs tábla, egy kinyitható oldalú, üveglappal letakart méheket tartalmazó odú, számos kaptár, és a gyerekek foglalkoztatására alkalmas – hatszög alakú - erdei asztalkák és székek teszik lehetővé a méhek életének megismerését.
A megnyitót követően a Püspökladányi Kálvin téri Általános Iskola gyerekei vehették először birtokukba területet. Mézkóstolásra, méhész totó kitöltésére volt lehetőségük, és részt vehettek méz felismerési versenyben is.
Mint minden alkalommal a legnagyobb sikere a „test közelből”, de csípés veszélye nélkül, közelről megnézhető méheknek, a királynőnek, a fiasításnak, a lefedett és még fedetlen méznek volt.
A bemutatóhely szervesen illeszkedik a kutatóintézet környezeti nevelési programjába, várhatóan a legnépszerűbb pontja lesz a Farkasszigeti tanösvénynek, létesítésével várhatóan növeli az arborétumba látogató hazai és külföldi vendégek számát.
Az arborétumban található tanösvény, bemutatóház és ökotábor részét képezi a kutatóintézet környezeti tudatformáló programjának, mely során egyre több embernek szeretnénk rekreációs lehetőséget biztosítani a majd száz éves Farkasszigetben.
A megnyitó hangulatát emelte az a pásztortarhonya, melyet a helyi méhész egyesület látta vendégül a résztvevőket.
A megnyitó végén a helyi méhészek elültettek egy Rózsaszín AC csemetét: az 1973-ban fajtajegyzékbe bevezetett méhészetileg jelentős akác klón sajátossága, hogy 13-15 napi virágzási ciklussal és az átlag akác egyed nektárhozamának kétszeresével rendelkezik. A klón tudatos telepítésével jelentősen növelni lehetne akácerdeink méhészeti jelentőségét, csak a megfelelő érdekeltséget kellene megteremteni az erdészek és méhészek között.
A bemutatóhely a hét minden napján ingyenesen látogatható, szakmai vezetést előzetes telefonos egyeztetést követően a térítés ellenében méhészegyesület biztosít.
Kapcsolattartó Csiha Imre egyesületi elnök, tel: 30 2197094 elektronikus elérhetőség Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..