Továbbra is gond a mézhamisítás Magyarországon (VG)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. szeptember 20.
Európa első tíz legnagyobb mézüzeme közé tartozó feldolgozót avatott tegnap Dunavar-sányban az Aranynektár Kft. A beruházás 733 millió forintos fejlesztéssel valósult meg.

Az üzem évente 7-8 ezer tonna méz feldolgozására lesz alkalmas, miközben megőrzi a méz természetes értékeit, és kiszűri a gyártás során felmerülő „kockázati tényezőket" is.
A magyar mézpiac továbbra is komoly gondokkal küzd, mivel az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) által bevizsgáltatott minták 70 százaléka nem felelt meg az általános minőségi kritériumoknak. Ágazati szakértők szerint számos piaci szereplő a feldolgozáskor vagy a boltokba szállítás előtti kiszereléskor hamisítja (cukorral, enzimmel, aromával kezeli) termékeit.
Az Aranynektár Kft. közvetlenül a termelőktől, megfelelő minőség-ellenőrzés után vásárol mézet - jelentette ki Takács Ferenc, a társaság ügyvezető igazgatója. A minőségi kontroll és az alkalmazott technológia lehetővé teszi, hogy a cég jobb minőségű termékeket állítson elő az uniós mézdirektívában megkövetelt paramétereknél is - tette hozzá.
Ágazati szakértők szerint a minőségi hazai méz védelme érdekében a hatóságoknak az
eddiginél jobban kellene szankcionálniuk a visszaéléseket, és pénzbüntetés mellett akár be is kellene záratniuk az előírások ellen vétő üzemeket. HL

Zárjegy
Az OMME megkezdte az úgynevezett mézzárjegy bevezetési előkészületeit is: e jelölés igazolná, hogy a méz természetes eredetű, és azt Magyarországon állították elő.
A zárjegy garantálná a fogyasztóknak, hogy a megjelölt termékek nem kifogásolhatók. A mézhamisítás egyébként nemcsak Magyarországon, hanem több más uniós tagállamban is gondot okoz.
Így például korábbi híradások szerint cseh és szlovák cégek is megtalálhatók a hamisítók között.

 


Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.