Édes mézről, keserű szájízzel (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. december 29.
Gyakran belátogat szerkesztőségünkbe nyugdíjas újságíró-kollégánk, Venesz Károly. Legutóbb elmondta, egy méhész szakemberrel, a karancsberényi Fodor Balázzsal beszélgetett, akinek jelenleg is 100-120 család méhe van. Ráadásul a sokoldalúságáról is ismert szakember a méhész szakcsoport megalakulásától kezdve ellátja a méhészeti egészségügyi feladatokat is. Karcsi bácsi kérésének (közöljük le az interjút) most teszünk eleget kézirata - terjedelmi korlátaink miatt - némileg rövidített, szerkesztett közreadásával.
– Ön intenzíven méhészkedik. A vándoroltatás is szerepel a programjában?
Igen. Elsősorban Kecskemét környékét keresem fel, de voltam már Bács-Kiskun megye bajai részén is a méhcsaládjaimmal.
- Ismeri a méhészeti szakágazat helyzetét. Hogyan vélekedik róla?
- Nem tudok egyértelmű választ adni, mert a méhésztársadalom, a méztermelés és -értékesítés helyzete is nehezén áttekinthető. Mind nagyon sok tényező függvénye,
elég, ha csak az időjárásra, a méhek egészségi állapotára, vagy éppen a méz alacsony árára utalok. Ez utóbbi a legnagyobb gondja ma a méhésztársadalomnak, annak ellenére, hogy a magyar méz világszerte keresett. Olyannyira, hogy a nyugati alacsony minőséget a miénkkel javítják fel.
- Mit vált ki az alacsony ár a termelőkből? Beszélik, egyesek hígítják a mézet.
– Felelőtlenül cselekszenek a gyors meggazdagodás bűvöletében, a jó minőséget adó méhészek lejáratásával. Sokan pedig eladják méhcsaládjaikat. Szerencsére, akik megveszik, az alacsonyabb ár ellenére abban bíznak, hogy jobb lesz a méz ára. Az alacsony árat a felvásárlók a túlkínálattal indokolják, mondván: lehetetlenség eladni a magyar mézet.
– Mit hozott a brüsszeli méhészdemonstráció? Ki képviselte megyénket?
– Ígéreteken kívül mást nem kaptunk. Nógrád megyét Fekete József, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület vezetőségi tagja képviselte, képviseli. A támogatás reményében bízva, szerintem nem pénzre, hanem gyógyszerre van szükségünk, mert azt biztosan a méhek kapják meg. 
– Mit vár az országos hatáskörű szervtől?
– Mindenekelőtt azt, vizsgálják meg az új értéket teremtő méz árát. Ezzel együtt azt is, hogy fogják össze jobban és képviseljék a méhészszakemberek érdekeit.

Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.