Teljes pompájában jól mutat az akácos, de ami a szemnek szép, az nem biztos, hogy a méhészeknek is eredményes. Megyénkben a mélyebben fekvő területeken jelentős volt a fagykár.
Paks, Tengelic, Németkér körzetében, valamint a homokosabb talajú és mélyebben fekvő területeken lévő akácosokban elfagytak az első rügyek - mondta Hanh Mihály nagydorogi méhész, akinek 110 kaptárja van. Az elmúlt pár évben nem tudtak kirobbanó sikert felmutatni a méhészek akácvirágzás idején.
Tavaly az aszály, tavalyelőtt a hűvös, szeles idő borította fel a terveiket Az idén nem volt nagy hideg, de az a pár napos fagy éppen az akácrügyek pattanásának idejére esett
Nagyernyei Attila, a megyei méhészegyesület elnöke szerint nem jók az előjelek. - Tisztában vagyunk azzal, hogy jó szezonban is az akácerdőnek csupán a tíz százalékát hasznosítják a méhek hordás idején. Ezért nehéz megbecsülni, mi várható. Tíz nap a szezon, ha szélcsendes, napfényes, hajnalban harmatos az idő, akkor akár kiváló is lehet a mézgyűjtés - mondta.
Pünkösd hétfőjén már próbaméréseket végeztek a méhészek, akkor még csak 10-20 dekát gyűjtöttek a méhcsaládok. A hordás azonban most indul, a dandárban, vagyis a legszorgalmasabb napokon akár 3-5 kiló méz is összegyűlhet kaptáranként. A csúcs eddig 10 kiló volt. A kívülálló másként nézi az akácot, mint a szakember. A méhész akkor élvezi a munkát, amikor már olyan a virág, mint a pattogatott kukorica, és a sziromlevelek hullani kezdenek. A laikus azt mondja erre, hogy elvirágzott a fa, pedig ekkor kellene 4-5 meleg nap, hogy tele legyenek mézzel a kaptárak.
A méhészeknek most nincs más dolguk, mint a kaptáraikat figyelni. Ez teljes embert kíván, hiszen a hordás hajnali 4-től este 9-ig is eltarthat, ha az időjárás engedi. Hanh Mihály még a szezon megkezdése előtt végigjárta az országot, a fiával voltak a Bakonyban, Nógrád és Vas megyében. Megnézték, hogy ott milyen lesz az akácvirágzás, mire számíthatnak, ha Tolna megyében kipörgetik a mézet, hová lehet majd vándorolni. A kaptáraikat felkészítették a nagy munkára, a füvet levágták a környékén, és figyelik a hordást. Az idén a szokásosnál is több volt a rajzás, ami a legnagyobb gond akácvirágzás előtt. Ilyenkor ugyanis az erő kirepül a kaptárakból, a maradék méh pedig nem alkalmas arra, hogy nektárt gyűjtsön. Egy évet ilyenkor elveszteget a méhész. A rajzás oka, hogy tavasszal telehordták magukat virágporral a méhek, a méhész nem bővítette időben a kaptárát, és a túlfejlett család kirepül. Mauthner Ilona
Így készül a méz, a sokoldalú táplálék
A MÉZET a méhek a virágok nektárjából gyűjtik össze saját szervezetükben átalakítva. A virágos növények nektárt termelnek. A nektár gyorsan romló, híg cukoroldat, melyet a méhek felszívnak, és a szájukban lévő garatmirigy váladékát keverik hozzá. A begyűjtött nektárt így alakítják át mézzé. A méz sokoldalú táplálék.
Felveszi a küzdelmet a baktériumokkal, támogatja az emésztést, a májat és a vízkiválasztást. Sajnos a hazai mézfogyasztás fejenként csupán hatvan dekagramm évente, míg Nyugat-Európában hat kilogramm.
Kevesen vállalják a vándorlást
TOLNA MEGYÉBEN 500 körül van a bejegyzett méhészek száma, ebből 320 a szekszárdi, 120 a bonyhádi egyesület tagja. A méhészek 20 százaléka vállalja a vándorlást, amihez méhegészségügyi papírt és az adott önkormányzattól engedélyt kell beszerezni. Tolna megyéből Nógrádba mennek sokan, mert ahogy nálunk elnyílik a virág, azt követően kezdődik az északi megyében. Vas és Zala megye akácosai is szépek, de az ottani virágzás túl közel van a Tolna megyeihez.
A VÁNDORLÁST NEHEZÍTI a 330 forintos üzemanyagár, illetve az alacsony, 500 forintos mézár.