A mézédes élet hamarosan Békés megyében is véget érhet (Békés Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 23. - VIZSGÁLATOK A méhészek megelégelték a hitelrontást, s úgy döntöttek, akár az országgyűlésig elviszik az ügyet

A tavalyi vizsgálatok szerint hamis a boltokban megvásárolható mézek hetven-nyolcvan százaléka. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az egyre agyafúrtabb hamisítások egy részét csak különleges eljárások segítségével, külföldön lehet kimutatni.
- Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület saját költségén, illetve a Földművelésügyi Minisztériummal együttműködve, tavaly és tavalyelőtt is Brémában vizsgáltatta be az élelmiszerüzletek polcain megtalálható termékeket - erősítette meg információinkat Kiss Tamás, az OMME Békés megyei szaktanácsadója. Mint elmondta, kétféle módon állítanak elő az eredetihez hasonló terméket. Az úgynevezett eredethamisítás során például a magyar akácmézet gyengébb minőségű külföldi mézzel hígítják, s azt akácként adják el. A gyakrabban előforduló minőséghamisítás esetén cukrot, különböző enzimeket vagy adalékanyagot adnak a kiváló magyar termékhez.
Az ipari méreteket öltő folyamat miatt a Békés megyei méhészek egy része az országgyűléshez kíván fordulni.
- Szeretnénk elérni, hogy tegyék mindenki számára elérhetővé a hamisítók listáját, így a vevők pontosán tudhatnák, hogy eredeti terméket vásárolnak-e - fogalmazott Zsibrit Pál. A mezőberényi méhész az elmúlt hetek botrányai, így a nagy vihart kavart dunavarsányi eset, - akkor hatalmas mennyiségű cukrot találtak egy feldolgozó üzemben - a becsületes méhészekkel szemben is bizalmatlanságot szül, s csökkentheti a keresletet. Az OMME-től hozzá lehet jutni az említett listához, ám a szakértők arra figyelmeztettek, hogy az egyelőre a tavalyi adatokat tartalmazza.
Megszólalt az ügyben Balogh Lajos, a Kisgazda Polgári Egyesület megyei alelnöke is. Mint elmondta, a kereskedők szeme előtt csak egyetlen cél, a minél nagyobb haszon megszerzése lebeg. Így az élelmiszerláncok szinte mindegyike forgalmaz hamisított mézet -hangsúlyozta az alelnök. Szerinte megoldást jelenthetne, ha a feldolgozóknál és kereskedőknél elvégzett vizsgálatok után olyan nagy összegű bírságot szabnának ki, amivel a tilosban járók elveszíthetnék extraprofitukat. - Azok a vásárlók, akik igazi mézre vágynak, keressék a méhészeket és a termelőket - fogalmazott végül Balogh Lajos. Csiszér Áron -Papp Gábor

Nem mindig lehet kimutatni a hamisítás módszereit
A FELVETÉSEIKRE Kiss Tamás elmondta, hogy a helyzet nem egyszerű, hiszen a hazai technológiával nem lehet kimutatni az egyre bonyolultabb hamisítási módszereket A valódi magyar mézeken egyébként már egy ideje ott található a méhészeti egyesület zárjegye. Kérésünkre Zsibrita Pál is ellátta néhány jó tanáccsal a vevőket. Az igazi virágmézet arról ismerni fel, hogy néhány hét alatt ikrásodni kezd, míg az akácméz lassan áramlik az üvegben, s nem folyik, mint a víz.


Szóljon hozzá!


Biztonsági kód
Frissítés

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.