Illatos pulóver, hajlakk, parfüm - a méhek idegesek lesznek tőlük. A méhész nap mint nap több millió méhecske között dolgozik - tiszteli és ismeri a rovarokat. A méhek munkáját az időjárás befolyásolja, a növények idei nektármennyisége eddig kevésnek bizonyult.
Több mint ötmillió méhecske között sétálgatni nap mint nap - önfegyelem, bátorság és a rovarok iránti különleges vonzódás kell a méhészkedéshez.
- Hátulról közelítsék meg a kaptárakat - figyelmeztetett Domonkos István méhész, amikor kivezetett bennünket az egykori lőtér tisztására, Sándorfalva mellé, ahol hetven méhcsaládját „legelteti": Az elővigyázatosság kedvéért speciális hálós sapkát és kabátot is kaptunk. Az illatos pulcsi, hajlakk, parfüm ugyanis támadásra ingerli a méheket. Vezetőnk nem viselt semmilyen védőöltözéket.
Domonkos István műszaki vezető egy szegedi cégnél, hobbija a méhészkedés. Leginkább egy nagy mézfelvásárlónak adja el a mézet, a kilós kiszerelésből ismerősei rendelnek. Tizenöt évvel ezelőtt lett szerelmese a szakmának, képes hetekig az erdőkben időzni a méhekkel.
- A szorgos rovaroknak két igazi ellensége van. Az egyik a füst, ezért kaptárbontás előtt mindig füstölőt kell gyújtani, így ijedtükben teleszívják mézhólyagjukat, és nem tudják rendesen használni a fullánkjukat. A másik a gyurgyalag, más néven méhészmadár. Eddig csak ritkán találkoztunk vele, de mostanában egyre többet hallani a rikoltozásukat - magyarázta a méhész, miközben felnyitotta a kaptárakat. Több száz méh hömpölygött az apró kijáratnál, de Domonkos István félelem nélkül közéjük nyúlt. Azt mondta, csak az a kellemetlen, ha a szeme környéki lágy részt csípik meg.
Ellenőrizte a méz mennyiségét: a hetven kaptárból kettő alá mérleget szerelt. A szakember elmondta, az idén kevés a nektár. Most nyílik az akác, de nagyon visszafogottan. Megvárja északabbra „legeltető" méhész barátainak a jelentését, és csak akkor viszi tovább a Pest melletti Dányra a méheket, ha érdemes. A méhész az akác, majd a selyemfű virágzását követve vándorol északra, egészen a szlovákiai határig.
Kaptárbontáskor felzúdultak, majd megnyugodtak a méhek - ez azt jelenti, minden rendben, az anyaméhnek nem esett bántódása.
- Vagy mézet termelek, vagy szaporítok. A kettő együtt nem megy. Idén a kis mennyiségű csapadék miatt kevés a nektár, így a bizonytalan mézelés miatt inkább a szaporítás mellett döntöttem.
Domonkos István azt is elárulta, ma már nehezebb méhészkedni: a költségek folyamatosan emelkednek, ezzel szemben a bevételek csökkennek, és az időjárás is évről évre kiszámíthatatlanabb, nem lehet előre tervezni.
Egy-két kaptárba új fiókokat rakott, hogy legyen elegendő hely a nektárnak, majd jó néhány percig csak nézte a dolgos rovarokat - megnyugtatták. KANCSÁR TÍMEA
A méhcsalád
Egy kaptárban 60-80 ezer méh él, közülük csak egy az anya, azaz a méhkirálynő. A méhészek sokszor anyanevelőtől veszik a párzott méhanyákat. A rovar darabja így 2500 forint. Egy ilyen méh négy évig él, de a méhészek általában csak egy-két évig tartják meg. Minden évben más - kék, sárga, fehér, zöld, piros - színekkel jelölik a királynőket. A szűz anya a herék („hímek", egy fészekben 5000 darab van) gyülekezőhelyén párosodik, négy nap alatt 8-10 herével, majd a petéből 21 nap alatt lesz a méhecske. A fiatal rovarnak is meg kell másznia a „szamárlétrát": először a többi petét gondozó méh, kapuőr, és csak azután lesz gyűjtő belőle. A rovar maximum két hónapig él, attól függően, mennyit dolgozott.