Egy összegörnyedt fiatalember rohant futólépésben Izsó Hunor, békési gombaszakértő munkahelyére, az egyik helyi általános iskolába.
A férfi nagyon megijedt az előző nap elfogyasztott pörkölt kellemetlen, gyomorforgató hatásától.
Később kiderült, a hasfájást és görcsöket okozó tettes a sárguló csiperke volt. Néhány napos diéta, no meg a széntabletta szorgalmas szedése után az óvatlan gombász teljesen meggyógyult. Izsó Hunor - aki tanári állása mellett szakértői feladatokat is ellát Békésen - lapunknak elmondta, hogy a nyár második felében, tehát a napokban kezdődik el a gombaszezon. Ezzel párhuzamosan a tölgyerdők környékén megjelenik a különleges élőlény hazai legveszélyesebb fajtája, a gyilkos galóca, amely összekeverhető a csiperkefélékkel. A halált okozó példány a fehér vagy világos lemez és a bocskor együttes megjelenéséről ismerhető fel. Vasas László megyeszékhelyi szakellenőr elmondta, hogy azon, aki fogyaszt a gyilkos galócából, csak egy vércsere vagy későbbi stádiumban a májátültetés segíthet. Persze, emellett is sokféle, enyhén mérgező, gyomor- és bélpanaszokat kiváltó faj él Békés megyében. Ártalmas az egészségre a susulyka és a már említett sárguló csiperke is. - A mérgezések jelentős részét ezzel együtt a gombák helytelen felhasználása okozza, s "csak" a fennmaradó mintegy 20 százalékért felelősek a különleges élőlény mérges fajtái - hangsúlyozta Izsó Hunor. Az öregebb példányokat nem szabad leszedni, mint ahogy nem szerencsés a gombát nejlonszatyorba sem gyűjteni, mert így könnyen megromlik. Akadnak olyan fajták - például a tuskógomba -, amelyeket fogyasztás előtt mindenképpen meg kell főzni, a magas hőmérsékleten elbomlanak a méreganyagok. A gombászat azonban így is egyre népszerűbb, sokak számára igazi családi programot jelent. Az ehető példányok, ezek közül környékünkön a pöfeteg, a mezei csiperke, a szegfűgomba, a laska- és a piruló őzlábgomba igazi, egészséges, egyben tápláló csemegét jelent a gasztronómia különlegességeket kedvelők körében.
Válogatott gyilkosok
A gombaszezon kezdetével párhuzamosan napokon belül megjelenik a Békés megyei tölgyerdők környékén is a gyilkos galóca.
A bocskoráról és fehér lemezeiről felismerhető galócát sokan összekeverik a csiperkefajtákkal, így azután a szakemberek azt tanácsolják, anélkül, hogy megvizsgáltatná, senki ne fogyasszon a szabadban szedett gombákból. A szakértők dolgát egyébként is jó néhány babona keseríti. Sokan például a kutyával vagy a macskával kóstoltatják meg a gombából készült ételt. Úgy gondolják, ha az állatok megeszik, akkor nem lehet gond. Négylábú társaink emésztési rendszere azonban más, mint az embereké, így ebből nem lehet messzemenő következtetést levonni. A téves hiedelem szerint, ha az ezüstkanál megfeketedik a gombától, akkor a belőle készült étel mérgező.
Gombát hol vásárolnak?
Vári Lászlóné, 54 éves, békéscsabai anyaggazdálkodó: - Mindig a békéscsabai vásárcsarnokban veszek gombát, az itt árusítókban még sohasem csalódtam. Általában termelői csiperkét vásárolok nagyobb mennyiségben, de néha az erdei fajtákból is kerül a kosaramba. Utóbbiakból - mivel elég borsos az áruk - leginkább mártásokat készítek, az ízük sokkal jobb, mint a mesterséges körülmények között nevelteké.
Zoszki Jánosné, 52 éves, békéscsabai háztartásbeli: - Számomra nagyon fontos, hogy friss gomba kerüljön az asztalra, éppen ezért mindig a csabai piacon vásárolok. Eddig szerencsére nem volt rossz tapasztalatom, megbízom az itt árusítókban. Általában rántva vagy húsok mellé töltelékként használom fel. A gombából készült ételek íze kiváló, és mivel táplálóak is, szívesen fogyasztom a finomságokat.
Szudár Mátyás, 62 éves, békéscsabai nyugdíjas: - Megbízom a piaci árusokban, amikor úgy adódik, ott vásárolunk. Persze az is igaz, hogy általában az igen biztonságos termelői csiperkét vesszük. A feleségem viszont, amikor Erdélyben jár, gyakran szed gombát, s ilyenkor mindig be is vizsgáltatja. Különben elég ritkán kerül az asztalra, de nagyon szeretjük a gombát, különösen rántva.
P. G.