Svájci szarvasgomba kutatók a NEFAG Zrt.-nél (ForestPress)
- Főszerkesztő
- Szarvasgomba
- Találatok: 1126
2013. április 22. - Magyarországon, természeti adottságai révén, kiváló szarvasgomba termőhelyek találhatóak. A NEFAG Zrt. a 2008. év óta foglalkozik aktívan a nyári szarvasgomba hasznosításával. Célkitűzései között szerepel gombatermő ültetvények létesítése, illetve a szarvasgomba szempontjából kiemelt jelentőségű erdők rendeltetésének megváltoztatása, fatermesztési cél helyett földalatti gombatermesztési célra. Az érintett területeken figyelemmel vannak az erdőfelújítások célállományainak megválasztásakor is a földalatti gombákra.
Az ország egyik legjobb szarvasgomba lelőhelyei a Jászságban lévő tölgyesekben találhatóak.
Március elején érkeztek a svájci Swiss Federal Research Institute WSL kutatói: Simon Egli, Ulf Büntgen, Dani Nievergelt, Magyarországra, a Jászságba. A NEFAG Zrt. területén végeznek vizsgálatokat a szarvasgomba fenológiai és ökológiai igényeinek felderítésére.
Céljuk, hogy a négy éven át tartó vizsgálatok során tanulmányozzák a szarvasgomba ökológiai, fenológiai és növekedési dinamikáját, tovább feltárják a gyűjtés esetleges hatásait a triflára.
A kutatás során három hetenként ellenőrzik a levizsgáztatott kutyák által gyűjtött gombák mennyiségét, tömegét, érettségét és DNS analízis céljából mintát is vesznek belőlük.
Továbbá a tanulmány során mérik az állományban található néhány egyed fanövekedését digitális dendrométer segítségével. A műszer a fa kérgéhez illesztett rugóból áll, melynek kis elmozdulását is képes ez a speciális, érzékeny műszer mérni.
Egy különleges készülék segítségével pedig figyelik, mérik, rögzítik a talaj hőmérsékletét, nedvességtartalmát is.
A műszerek óránként rögzítik a mért adatokat, amelyeket tárolnak, és bármikor egy hordozható számítógép és két, a készülékekhez fejlesztett programmal lehívhatóak. Így azonnal, akár diagram formában is megtekinthetőek az adatsorokban bekövetkezett változások.
„Archeológiai” feltárásokat is terveznek a területen, ahol a fa gyökerét - ahogy a régészeti ásatásokon is - aprólékos munka során a talajtól megtisztítják, és az ott fellelt szarvasgombák mennyiségét, tömegét, érettségét vizsgálják, illetve mintát vesznek a mikorrhizákból analízis céljából.
A kutatások eredményeképpen megszerzett tudás reményeink szerint a gyakorlatban is alkalmazható lesz.. A vizsgálatok során várhatóan feltérképezik az okokat arra vonatkozóan, hogy miért is terem a NEFAG Zrt. területén a szarvasgomba, és mi módon növelhető a Jászságban előforduló Tuber fajok hozama. A későbbiekben a mesterséges ültetvények létrehozásában is felhasználhatóvá válik a projekt eredménye.
Szilágyi Annamária