2014. július 9. - A NEFAG Zrt., mint bemutató üzem 2014. június 27-én tartotta meg a harmadik bemutató üzemi programját, amelynek a Szolnoki Erdészet jászkiséri és jásziványi erdeiben található szarvasgombatermő területei adtak otthont.
Az erdő a fán kívül számos más növényi, állati és ásványi eredetű terméket produkál. Ezeket a termékeket, amelyek a főtermék, azaz a fa sérelme nélkül megtermelhetők, az erdei melléktermékek kategóriájába sorolhatóak, mint például a bemutató témáját adó szarvasgomba is.
A NEFAG Zrt. 2008. év óta foglalkozik aktívan a nyári szarvasgomba hasznosításával.
Magyarország kiválóan alkalmas természeti adottságai révén (meszes talajok) szarvasgomba gyűjtésére. Az ország egyik legnagyobb lelőhelyei a Jászságban lévő tölgyesek, ezek közül is kiemelkedő a Jásziványi Kis erdő és a Jászkíséri „Tomi erdő”, amely a bemutató helyszínéül is szolgált.
A programon résztvevőket Dégi Zoltán vezérigazgató köszöntötte, majd Nagy Zsófia a Szolnoki Erdészet erdőművelési ágazatvezetője mutatta be az erdészetet. Ezután Bagi István a terület bérlője vette át a szót, és mesélt a szarvasgombáról és az azzal kapcsolatos tudnivalókról a hallgatóságnak.
Betekintést nyerhettek az érdeklődők a svájci kutatóintézettel közösen végzett projektbe, amelynek célja, hogy a négy éven át tartó vizsgálatok során a mért adatok alapján feltárásra kerüljön a szarvasgomba ökológiai, fenológiai és növekedési dinamikája. A tanulmány során mérik az állományban található néhány egyed fanövekedését digitális dendrométer segítségével, illetve rögzítik a talaj hőmérsékletét, nedvességtartalmát is talajszenzorokkal. Emellett még a kiképzett és vizsgával minősített kutyák által gyűjtött gombák mennyiségét, tömegét, érettségét is vizsgálják.
A terepi program során megtekinthették a résztvevők a kutyával történő szabályos szarvasgombagyűjtést illetve az osztályozás folyamatát különböző szempontok alapján, mint például illat, méret, súly stb.
A jászkíséri Tomi erdőben a NEFAG Zrt. gombatermő ültetvényeit is megtekinthették, amelyben már a munkakutya talált is kisebb gombákat a bemutató program alatt is, amely azt jelenti, hogy valószínű sikeresnek tekinthető az ültetvény e célból történt létrehozása.
Ezt követte a kóstoló, amely során szarvasgombás pogácsát kóstolhattak meg az ínyencséget kedvelők.
A program fő célja az volt, hogy a résztvevők jobban megismerjék a „fekete gyémántként” is emlegetett szarvasgombát, jelenét és jövőjét, illetve a témához kapcsolódó kutatási projekteket is.