Vadászati Világkiállítás (Az Erdő)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
1969. szeptember - Budapest 1971 A Kormány határozata alapján Vadászati Világkiállítás kerül megrendezésre Budapesten, az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítások 33 hektárnyi területén, 1971. augusztus 27-től szeptember 30-ig terjedő időben.
Az előkészítő munkákról Földes László miniszterhelyettes, a Világkiállítás kormányfőmegbízottja a Magyar Újságírók Országos Szövetsége székházában tartott sajtótájékoztatón adott első ízben átfogó ismertetést a nagyközönségnek.
A tájékoztató szerint ez az első a hazai nemzetközi kiállítások sorában, amelyet a Kiállítások Nemzetközi Irodája a különleges kiállítások kategóriájába bejegyzett.
Magyarországon eddig még egyéb témából sem rendeztek ilyen rangot képviselő kiállítást és a vadászat témájából világviszonylatban is első ízben kerül sor az Iroda által lajstromozott vadászati tárgyú kiállítás megrendezésére.
Az eddigi nemzetközi vadászati kiállításokat (Bécs 1910, Berlin 1937, Düsseldorf 1954, Firenze 1960, Novi-Sad 1967) ugyanis e nemzetközi szervezet nem jegyezte be, szervezésük módja eltért a nemzetközi részvétellel szervezett kiállításokra vonatkozó nemzetközi egyezményben rögzített szabályoktól. Az eddigi nemzetközi vadászati kiállítások célja és jellege, valamint tartalma sem az volt, ami az általunk rendezendőé.
Az előkészítés alatt álló Világkiállításon célunk a vadászat helyét meghatározni az emberi kultúrán és civilizáción belül. Sokoldalú és átfogó képet kívánunk adni a mai vadászatról és vadgazdálkodásról, érzékeltetni az ember és természet állandó kölcsönhatását, szerves kapcsolatának szükségességét. A Vadászati Világkiállítás szervezési munkái már 1967. év végén megkezdődtek.
A széles körű és átfogó szervezési munkák koordinálása érdekében különféle bizottságokból álló szervezet jött létre: a Főbizottság, a Tárcaközi Bizottság és 18 szakbizottság működik. A Világkiállítás kormányfőmegbízottjának vezetésével öttagú Elnökség alakult, ez dönt a bizottságok által felvetett és a szervezési munka során adódó fontosabb döntést igénylő kérdésekben. A felsorolt társadalmi jellegű bizottságokban mintegy 400 szakember tevékenykedik, képviselve vannak az érintett tárcák, országos hatáskörű szervek, társadalmi szervezetek, továbbá az ország kiváló szakemberei, tudományos kutatók, művészek.
A szervezőmunka tíz minisztériumot, tizenkét országos hatáskörű szervet és tizenegy társadalmi szervezetet érint. Az egyes szervek a maguk területén már aktívan tevékenykednek. A társadalmi szervezetek közül a MA VOSZ már ez évben több helyi és országos rendezvényt szervez a hazai és külföldi vadásztársadalom mozgósítása érdekében. A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete úgyszintén kutyakiállításokat és vadászkutya versenyeket szervez mintegy a Világkiállítás alatti rendezvények előpróbájaként.
Elkészültek és a Kiállítások Nemzetközi Irodája által jóváhagyásra kerültek a Világkiállítás főbb szabályzatai: az Általános Szabályzat, a Részvételi Szabályzat, valamint a Bírálati és Díjazási Szabályzat. A részvételre vonatkozó kormánymeghívásokat a Külügyminisztériumon keresztül több mint 120 ország kormányához juttatták el. A kiállítás várható látogatóinak létszámát legalább egymillióra lehet becsülni és remélhető, hogy a külföldi látogatók létszáma ezen belül jelentős részarányt fog képviselni.
Az előkészítő munka során kialakult a Világkiállítás szakosított bemutatóira, rendezvényeire vonatkozó koncepció és meghatározták a nemzetközi részvétellel szervezendő bemutatók és rendezvények programját, a hivatalos magyar bemutatók tématervét. A kiállítók önálló pavilont, vagy pavilonrészt bérelhetnek, vagy a szakosított bemutatók keretében vehetnek részt. Szakosított, nemzetközi részvétellel szervezett bemutatók a következők lesznek:
trófeabemutató;
vadászfegyver bemutató;
sporthorgászati bemutató;
élelmiszeripari és iparcikk bemutató;
vadászkutya fajtabemutató;
vadászati eszközök és kemping-cikkek bemutatója;
képzőművészeti bemutató;
fotóművészeti bemutató;
könyvkiállítás;
bélyegkiállítás.
A magyar nemzeti bemutató keretében kerülnek szemléltetésre Magyarország vadállományának mennyiségi, területmegoszlási és minőségi adatai, itt ismertetjük az egyes vadfajok előfordulását, az egyes vadfajokkal kapcsolatos vadgazdálkodási módszereket, eredményeket, azok vadászatát. Kiemelten foglalkozunk a világviszonylatban is jelentős szarvas-, őz- és dámállománnyal.
E témakörön belül bemutatjuk a gemenci és gyulaji táji vadgazdaságokat. A vadgazdálkodással kapcsolatosan ismertetjük még a vadóvás, vadmentés, vadkárelhárítás terén elért eredményeket, módszereinket. A bemutató keretében foglalkozunk a magyar vadegészségügy helyzetével, a vadgazdálkodás, a vadtenyésztés, szállítás állategészségügyi és közegészségügyi problémáival, valamint a vadhús és hal higiénével. Külön témakörben mutatjuk be a régen honos, ma már kipusztult, illetve eltűnőben levő, megfogyatkozott vadfajainkat. Itt foglalkozunk majd a természetes vizek tisztaságának védelmével, az ezzel kapcsolatos problémákkal, valamint a természetvédelmi kérdésekkel is. A magyar bemutató témái között szerepel még a vadászati módok ismertetése, egy-két vadásztörténeti visszapillantással. Ismertetjük továbbá a nemzetközileg is elismert nagy magyar vadászok életútját, irodalmi tevékenységét, eredményeiket.
A nemzeti bemutatókon kívül Magyarország részt vesz valamennyi szakosított bemutatón is. Bízunk abban, hogy a trófeabemutatón eddigi eredményeinkhez méltón fogunk szerepelni, annál is inkább, mert 1971-ben századik évfordulója lesz az első magyar trófeabemutatónak, hivatalos trófeakiállításnak.
A Világkiállítás ideje alatt számos rendezvény, különféle nemzetközi verseny kerül szervezésre. Megrendezzük a Vadászati Tudományos Kutatók kongresszusát, Természetvédelmi Tudományos Szimpóziumot és Halászati Tudományos Szimpóziumot szervezünk. Az. Ebtenyésztők Világszervezetének védnöksége alatt nemzetközi kutyaversenyeket rendezünk, továbbá nemzetközi lovasversenyek, lovasbemutatók, nemzetközi sportlövő- és íjászversenyek teszik változatossá a Világkiállítás programját. A kiállítás ideje alatt természetfilm-fesztivál, továbbá a kiállítás területén és a budapesti színházakban, hangversenytermekben a kiállítás témájával összefüggő kulturális rendezvények fognak zajlani.
Egy-két napos utazási programok keretében lehetőség lesz világhírű vadásztájaink, történelmi nevezetességeink megtekintésére is. Jérome R.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.