Valaha a vad délnyugat domináló képe így festhetett: egy békésen legelésző ló, a tábortűznél egy szunyókáló cowboy, övében két revolver. A mai világ cowboya a lovat autóra cserélte, de a fegyvereit megtartotta. Az USA-ban 250 millió regisztrált járművet és 220 millió kézi fegyvert tartanak számon. Az amerikai háztartások 40 százaléka rendelkezik halált osztó tűzfegyverrel. David W. Nance arról beszélt velünk, hogy ő miért tart fegyvert. A 43 éves, texasi születésű férfi ügyvéd New Orleansben, Louisiana államban. Hécz-Obermann Andrea interjúja.
Mr. Nance, hány autója van?
Kettő.
És hány fegyvere?
Öt.
Cáfolhatatlanul texasi. Ez a laza hozzáállás a puskákhoz libabőrössé tesz sok európait.
Szerintem ez kulturális dolog, nekünk amerikaiknak ez természetes. Gyerekként sokat jártam a nagybátyámmal vadászni, ami Texasban hozzátartozik a gyerekkorhoz. Általában fiúk, de a lányok is járnak szüleikkel, nagyszüleikkel vadat lőni.
Mire vadásztak?
Nyulakra, őzekre és vaddisznóra; azokra, amiket el is fagyasztottunk.
Hány éves volt mikor megkapta első puskáját?
Későn, 12 évesen kaptam meg.
Későn? Viccel?
Dehogy! Akkoriban kilenc évesen már sokaknak volt puskájuk. Édesanyám más véleményen volt, így kiharcolta, hogy csak 12 évesen lehessen saját fegyverem: egy vadászpuska a nagypapámtól.
Mikor vette az első saját lőfegyverét?
1992-ben, amikor jogi szakos egyetemistaként New Orleansba költöztem. Tisztában voltam vele, hogy hova megyek.
Tehát védelmi célból?
Igen. A hotel, ahol laktam és mint gyakornok dolgoztam, egy hírhedt negyedben volt. A pisztolyomat, egy 45-ös „Colt“-ot munkaidőben magamon hordtam, hogy védjem magam, a klienseimet és a hotel vendégeit.
Hol viselte a revolvert?
Az ingem alatt, egy fegyvertokban. Az ablakból láttam amint két férfit lelőttek. Én is lőhettem volna, hogy védjem őket.
Miért nem tette?
Nem engem támadtak meg. Általában színes bőrű kábítószer-kereskedők keveredtek lövöldözésekbe – sajnos ezek az esetek máig napirenden vannak. De hogy tisztázzuk: fegyverem védelmi célból van.
Most is visel egyet, mialatt beszélgetünk?
Nem. Az irodám az otthonomban található és Louisiana törvénye szerint a házban és autóban engedély nélkül is tartható fegyver. Gondolom kíváncsi, hogy hol tartom őket...
Gondolatolvasó, hol?
Három vadászpuskám a hálószobai szekrényben van és két pisztolyom közvetlenül az ágy mellett: egy a feleségemnek, egy nekem.
Európában általában olvasólámpa van az ágy mellett.
Hát igen, de mi Amerikában élünk. De hozzá kell tennem: a feleségem nem kedveli a revolvert. Mint európai, nem tudott vele bánni, ezért részt vett egy tanfolyamon. Ha valaki nyilvánosan akar fegyvert hordani magával – például egy étteremben a kézi táskájában – akkor ahhoz külön kurzust kell végezni.
Megnyugtató, hogy legalább eme esetben kötelező egy fejtágító. Egyébként Texasban a szupermarketekben is lehet fegyvert venni, a sportosztályon: itt a pecabotok, ott a puskák. A feltételek lazák: fegyvertípustól függően 18 illetve 21 év a korhatár, amit a jogosítvánnyal lehet igazolni. Továbbá rendelkezni kell egy állandó texasi lakcímmel legalább 90 napja valamint egy makulátlanul dokumentált lelkiismerettel.
Ennyi elég is.
Hogy tud-e az illető bánni a fegyverrel, az lényegtelen?
Mindenki saját felelősségére veszi.
Németországban, például Nordrhein-Westfalia tartományban még ahhoz is három hónapos tanfolyamot kell végezni, ha valakinek a négy éves fia pecázni akar.
Tipikus német túlzás. Ott az a kivétel, amihez nem szükséges engedély. Ha nálunk – Texasban vagy Louisianaban – valaki otthon illetve az autóban tartja a fegyverét, még csak tanfolyam sem kell hozzá.
A bevásárlókocsiban a tej meg a banán mellett fekszik a pisztoly.
Ha valaki így akarja, miért ne? De csak egy hivatalos ellenőrzés, az úgynevezett „FBI NICS backround chec, National Instant Criminal Backround Chec“ után viheti magával. Itt megnézik, hogy a fegyvervásárló követett-e el korábban bűncselekményt. Ha nem, akkor szabad az út.
Amint a fegyverviselésről esik szó, az amerikaiak idézik alkotmányukat, ezen belül a második alkotmánymódosító cikkelyt: „Mivel egy jól szervezett milícia szükséges a szabad állam biztonsága szempontjából, nem lehet a népnek a fegyverek birtoklásához és viseléséhez való jogát csorbítani.“ Az amerikaiak 87 százaléka egyetért ezzel a szemlélettel.
Én is közéjük tartozom. Csupán ezért szavaztam kétszer Georg W. Bushra, aki szintén támogatója volt a törvénynek
Nem csoda, hiszen az NRA (National Rifle Association) ismert patronálója a republikánus pártnak.
Én is NRA-tag vagyok. A demokraták akkoriban állandóan szigorúbb fegyverviseleti kontrollt akartak.
Múlt időben, hiszen Barack Obama nem rég írt alá egy törvényt, amely jövőre lép életbe. Eszerint a nemzeti parkokban és a természetvédelmi területeken is szabad majd fegyvert viselni: nyíltan vagy a hátizsákba rejtve.
Egyetértek. Egyébként most én is Obamara szavaztam.
Texasban vasárnap egész nap lehet revolvert vásárolni, alkoholt azonban csak déli 12.00 órától, akkor is sokszor igazolvánnyal. Ha iskoláskorúak segítenek az apjuknak bepakolni a bevásárlókocsiba a sörös üveget, a pénztáros szól, hogy ez tilos, mert kiskorúak.
Az alkohol-ellenzők csoportja érte el ezt, de az egyik törvénynek semmi köze a másikhoz. Régebben vasárnaponként csak élelmiszert lehetett vásárolni. Szerintem az a fontos, hogy mindenki uralkodjon saját magán.
Sokan azonban nem teszik, bizonyítják a helyi hírek. Jó néhányan már banalitások végett is revolvert ragadnak. Csak egy példa Houston környékéről: egy 15-éves lány lelőtte a húgát, mert az más véleményen volt.
Egy késsel is leszúrhatta volna.
Nem lehetne a lövöldözéseket megakadályozni egy szigorúbb törvénnyel?
Nem hiszem. Szerintem inkább a büntetéseket kellene szigorúbbá tenni. Sok börtönben a foglyoknak kábeltévéje van és szex-magazinokat nézhetnek. Napirenden a szemérem elleni erőszak.
A német külügyminisztérium tanácsa Amerikába utazóknak így hangzik: „Ha fegyveres támadás éri, ne védekezzen!“.
Egyetértek. Ha a pénzed akarják, ad nekik.
És ha mást?
Akkor a szituációtól függ, hogy hogyan cselekedjünk.