2011. február 19. - NEM FOGY A MAGYAR ERDŐÁLLOMÁNY a biomassza-erőművek miatt. A hivatalos számadatok szerint nem megalapozott áraz érv, hogy „évente horribilis mennyiségű erdőt pusztítanak ki nem gazdasági céllal", ahogy azt Lázár János fideszes frakcióvezető mondta a minap.
Évente átlagosan ötezer hektárral gyarapszik az erdőállomány. A magyar élőfa-vagyon 340-400 millió köbméterre tehető, ami 13 millió köbméterrel növekszik évente, miközben a kitermelés mértéke 7-8 millió köbméter. Ennek fele megy lakossági és erőművi fűtésre, másik része ipari célra. így kétmillió hektárnyi - fele részben magán-, fele részben állami tulajdonban lévő - erdő területe évente átlagosan ötezer hektárral gyarapszik, s ha a folyamat nem törik meg, húsz év múlva a mostani 21 százalékosról 27-re növekszik Magyarország erdőállománya.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője viszont a minap úgy nyilatkozo'tt, hogy „évente horribilis mennyiségű erdőt pusztítanak ki nem gazdasági-céllal". A politikus ezzel támasztotta alá, hogy a megújuló forrásból származó, piacinál magasabb áron kötelező-ín átvett áramot csak meghatározott meny-nyiségü és minőségű fahulladék-alapú biomasszából lehessen előállítani, s erről jog-szabály-változtatási tervet is benyújtott a parlamentben. A kijelentés ellen tiltakozott a Biomassza Erőművek Egyesülése.
Az Országos Erdészeti Egyesület, valamint a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Központi Erdészeti Igazgatóságának közös évértékelőjén Wisnovszky Károly, a hivataligazgatója mondta el a már idézett számokat i hazai erdőkről. Szerinte hazánk erdősültsége azonos a szomszédos Szerbia és Románia szintjével. (Egyébként szomszédaink közül Szlovénia mondhatja magáénak az arányosan legnagyobb erdőterületet, ott közel 63 százalékos az erdősültség, míg ugyanez az arány Ausztriában 47, Szlovákiában 40, Horvátországban' 38, Ukrajnában pedig csupán 16 százalék.)
Ami a fafajokat illeti, az őshonos tölgy, cser, hárs, bükk, kőris, gyertyán kell, hogy előnyt kapjon a telepítésekben. A XIX. század vége óta meghonosodott akác kemény dió agresszív természete és előnytelen tulajdonságai miatt, azonban bizonyos, kevésbé értékes földterületek hasznosításában aligha akad versenytársa. Nemesített változatai számos tulajdonságban fölülmúlják az úgynevezett közönséges akácot.
A jövőben az ipari fa hányadát lenne célszerű növelni, mert így lehetne a leghatékonyabban emelni a foglalkoztatást az erdős térségekben. Ámde az erdő közjóléti szerepének fejlesztése is elengedhetetlen, hiszen azzal, hogy szén-dioxidot köt meg és oxigént termel, javítja a környezet állapotát, és - bizonyos határok között legalábbis - tompítja a klímaváltozás nemkívánatos hatásait is. Emellett a biológiai sokféleség egvik legfontosabb terepe, menedéke, illetve a tápláléklánc fönntartásának helyszíne. O. H. Gy.-V. L.
ÚJ SZABÁLYOZÁST! Az erdészet a jövő agráriumának egyik kitörési pontja lehet - mondta Bognár Lajos, a Vidékfejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára, de ehhez uniós szinten is lobbizni kell, mindenekelőtt az erdőtelepítések hatékonyabb támogatásáért. Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program keretében kiemelt figyelmet kell fordítani a fiatal erdők ápolására, illetve az erdők közjóléti beruházásainak gyarapítására. A támogatási rendszer felülvizsgálata mellett megkezdték az erdőgazdaságok működését befolyásoló jogszabályok áttekintését is egy olyan új, egységes szabályozási rendszer kialakítása érdekében, amely remélhetőleg az erdők ügyében érintett összes szereplő egyetértésével találkozik.