Erre az időszakra esik a Budapestről február l-jén most tizenharmadik alkalommal útjára induló Mezőgazdasági Könyvhónap, ami az idei évben is több vidéki helyszínt érint - köztük a hagyományoknak megfelelően egy felsőoktatási intézményt és egy nagyüzemet. A szokásoknak megfelelően a Vajdahunyadvárba invitálják a Könyvhónap szervezői - a Mezőgazda Kiadó és a Magyar Mezőgazdaság Kft. - a nyitóünnepség vendégeit, akiket Sebestyén Márta énekes köszöntője vár majd.
Az idei programot a tudomány jegyében állították össze, amit jelez a könyvhó-nap ünnepélyes megnyitására felkért Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnökének jelenléte is. Őt Horn Péter akadémikus követi majd, aki az agrártudomány és az agrárszakirodalom viszonyáról tart előadást.
A megnyitónak idén is elmaradhatatlan része a szerzői dedikálás. Az olvasók találkozhatnak Rakonczay Zoltánnal, aki új kötetében a hazai természetvédelem történetét dolgozza fel. A mezőgazdasági vállalkozók számára új kézikönyvet összeállító Husti István is itt várja majd olvasóit személyes találkozóra. A történelem iránt érdeklődők figyelmére is számíthat a késő reneszánsz, kora újkori erdélyi kertek és borok történetét feldolgozó Csorna Zsigmond, aki szintén itt és ekkor dedikálja majd új könyvét. Ezen az eseményen kerül sor az „Év szerzője", és az „Év szakújságírója", illetve az „Év boros könyve" díjak átadására is, míg az idei tudományos publikációs díjat a Könyvhónap záróeseményén adják majd át, február 16-án, az Országos Mezőgazdasági Könyvtárban rendezett író-olvasó találkozón. A rendezvényen Sipos Béla Zoltán a gyümölcsmetszés alapismereteiről írt új könyvét mutatja majd be az olvasóknak mellette a kerti tavakról író Kászoni Zoltánnal, valamint a magyar kertészeti stratégiáról és vidékfejlesztésről új kötetet összeállító Lukács Gergely Sándorral találkozhatnak az olvasók.
Az író-olvasó találkozó előtt azonban a Könyvhónap még két vidéki helyszínt is érint: Bolyban, a Bólyi Mezőgazdasági Zrt. vendégeként február 4-én, a Nyíregyházi Főiskola műszaki és mezőgazdasági karán pedig február 11-én találkozhatnak a rendezvénnyel az érdeklődők. Ez utóbbi helyszínen adják majd át a kiváló magyar agrárszakkönyv és felsőoktatási tankönyv nívódíjakat is - tudtuk meg a szervezőktől.
A könyvhónap - eredeti küldetésének megfelelően - továbbra is a tájékozódás és a tájékoztatás fontosságára hívja fel a figyelmet évről évre. Biztató, hogy a szakkönyvkiadók helyzete - a piac minden nehézsége és a technológia rohamos fejlődése mellett is - stabilnak látszik, és a tudás, a szakmai ismeretek folyamatos felértékelődése úgy tűnik, méltó helyén tartja a szakmai könyv- és lapkiadást.
2010. január 20. - A gazdálkodók számára viszonylag nyugodtabb téli hónapok a kővetkező szezonra való felkészülés és a szakmai ismeretek felfrissítésének idejét is jelentik.