2011.február 15. - Az indonéziai Szumátra szigetén történő mértéktelen
erdőirtás mérhető hatással van az éghajlatváltozásra: a Természetvédelmi
Világalap (WWF) elemzései szerint 1985 és 2008 között az erdők
kitermelése mintegy 7,5 gigatonna szén-dioxid kibocsátásához járult
hozzá. Ez nagyjából húsz százaléka annak a mennyiségnek, amely az 1990-es években globálisan a változó földhasználat eredményeként jutott a légkörbe. Ezen felül a tőzegláperdők kitermelése, lecsapolása és égetése 1990 és 2002 között becslések szerint még évi 1,1 gigatonna szén-dioxidot szabadított fel - közölte a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása a WWF adatait ismertetve.
Szumátrán 1985 óta a trópusi erdők fele tűnt el, több mint 13 millió hektár. Az egykor zöldellő trópusi paradicsom helyét olajpálmák és akáciák vették át a szigeten. A fákat elsősorban papír és cellulóz előállítása végett vágják ki, valamint azért, hogy teret nyerjenek a pálmaültetvények számára.
Európa a fent említett nyersanyagokból készült termékek egyik fő felvásárlója. Az erdőpusztítás két éllovasa a WWF szerint az Asia Pulp & Paper (APP) és az Asia Pacific Resources International Holdings (APRIL) papír- és cellulóz-előállító cégek. A becslések szerint a szumátrai erdőirtás egynegyede az APP számlájára írható - mutatott rá a szervezet.
Mérhetően hozzájárul az éghajlatváltozáshoz a szumátrai erdőirtás (hvg.hu)
- Főszerkesztő
- Hetilapok
- Találatok: 907