2012. március 31. - Megalakult a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági
Hivatal (NÉBIH), amelynek feladata az élelmiszerek és alapanyagaik
előállításának ellenőrzése a termőföldtől az asztalig. A március IS-én alapított hatóság a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal összeolvadásával jött létre, s miután tevékenységi köre szélesebb a két korábbi szervezeténél, új névvel, új emblémával és új stratéga alapján végzi a munkáját A hivatal megalakulását Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jelentette be egy március 22-én tartott sajtótájékoztatón, Kardeván Endre élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkár, föállatorvos, valamint Oravecz /Márton, az új hivatal elnöke társaságában.
Fazekas Sándor miniszter hangsúlyozta: a tárca elsődleges célja az egészséges magyar élelmiszerek előállításának garantálása, és ennek érdekében hozták létre az élelmiszerek kockázatelemzésen alapuló, élelmiszerlánc-szemléletű felügyeletét.
Összhangban a stratégiával
A kormány a közelmúltban döntött a két hatósági szervezet összevonásáról, a hatékonyabb egységes fellépés érdekében. De többről, mint egyszerű összevonásról van szó, jelentette ki Fazekas Sándor: az élelmiszerbiztonság megerősítése, a lakosság minőségi és ellenőrzött élelmiszerrel történő ellátása kiemelt kormányzati cél, egyenesen nemzetbiztonsági kérdés. Közös érdekünk, hogy biztonságos, ellenőrzött élelmiszerek kerüljenek a lakosság asztalára. Az átlagos fogyasztó csak a késztermékekkel találkozik, kiszolgáltatott helyzetben van, és ezt a kiszolgáltatottságot hivatott csökkenteni az egységes hivatal létrehozása. Az egységesebb szervezet gyorsabb és pontosabb információáramlást, illetve kommunikációt eredményez, ezáltal növelve az eredményességet.
Az Európai Unió és a Nemzeti Vidékstratégia 2020 az élelmiszerlánc egységes vizsgálatát javasolja a legmagasabb szintű élelmiszerbiztonság megvalósítása érdekében, mondta a miniszter. A NÉBIH az élelmiszerellátás útjának vizsgálatával biztosítja az ellenőrzött élelmiszereket. S ahogy a nemrégiben elfogadott Nemzeti Vidékstratégiában is fogalmazott a tárca, az élelmiszer stratégiai cikk, így a biztonságos élelmiszerellátás, illetve az élelmiszerbiztonság alapvető fontosságú. Az agrárpiac-politika, -szabályozás és -védelem központi eleme a helyi élelmiszerpiacok védelme és az élelmiszerbiztonság növelése. Magyarország élelmiszer-önellátása biztosított, illetve biztosítható, sőt exportkapacitással is rendelkezünk, A hazai piac visszaszerzése, az exportban rejlő lehetőségek kihasználása az élelmiszergazdaság alapvető törekvése. Egy másik fontos feladat, a környezeti és egészségi szempontokkal összhangban, az élelmi- szerlánc lerövidítése, a helyi feldolgozás és a helyi értékesítés volumenének jelentős bővítése. Mindez összekapcsolódik az egészséges táplálkozás erősítésével.
A megelőzésen a hangsúly
A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal összeolvadásával a kockázatelemzés minden eleme egy helyre került, hangsúlyozta Kardeván Endre. Az élelmiszerellátás szerteágazó és bonyolult folyamat, a termőföldtől az asztalig számos ponton veszélybe kerülhet. Az élelmiszerlánc megóvásának legh atékonyabb eszköze ezért a megelőzés, az élelmiszerellátás láncszemléletű vizsgálata és a kockázatelemzésen alapuló rendszer kiépítése. Az új, megerősített hivatal egységes adatgyűjtési, nyilvántartási és elemzési rendszer kialakításával, átfogó élelmiszerlánc-felügyeleti informatikai rendszer kiépítésével, egységes élelmiszerlánc-felügyeleti adatbázis kialakításával és a statisztikai adatszolgáltatás egységesítésével kívánja szolgálni a fogyasztókat és az élelmiszerbiztonságot.
Az államtitkár azt is elmondta, hogy a hatályos törvényeket módosítani kell az új hivatal biztonságos szélesebb körű működéséhez. A törvénymódosításokat már tárgyalja az országgyűlés, s várhatóan még ebben a hónapban el is fogadják őket. Az új törvény lehetőséget ad központi ellenőrzési stábok felállítására, így az úgynevezett „gyorshadtestek" hatékonyan tudnak fellépni az élelmiszerbiztonság érdekében. A jövőben még inkább számítani kell előre nem bejelentett ellenőrzésekre. Ezeknek nem a bírságolás az elsődleges célja: a fogyasztók érdekeit helyezik előtérbe, vagyis azt, ami a sajtótájékoztató elején is elhangzott, a biztonságos élelmiszerellátást. A megelőzésre a korábbinál is nagyobb hangsúlyt fektet majd a NÉBIH, s ennek érdekében a különböző hatóságokkal (ÁNTSZ, fogyasztóvédelem, kormányhivatalok stb.) szorosabbra fűzik az együttműködést.
Kérdésre válaszolva az államtitkár elmondta, hogy a hivatal létszáma 188 fő, de a januárban elbocsátott hatvan emberrel, új feltételek mellett, munkaszerződést kötöttek, így a hivatal tevékenysége - például a fajtavizsgálat, a laboratóriumi rendszer működése - nem szenved csorbát. A továbbiakban pedig egy átalakított felügyeleti díjrendszert működtetnek, ami sokkal igazságosabb teherelosztást jelent a gazdálkodóknak.
Zöld vonal
Az új hatóság nem csak felépítésében, de arculatában és szemléletében is megújul, jelentette ki Oravecz Márton. A NÉBIH új emblémát és szlogent kapott, amely a benne megjelenő szántófölddel, termésekkel és haszonállattal hűen tükrözi a hitvallást: „termőföldtől az asztalig" ellenőrzött élelmiszereket biztosítani a fogyasztóknak. Az ügyfélbarát, informatív szervezet kialakítása felé tett első lépés, hogy a mai naptól a Facebook közösségi oldalon is elérhető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Március közepétől ingyenesen hívható zöld telefonszámot is működtetnek (+36-80-263-244), amelyre névtelenül is várják a fogyasztók panaszos bejelentéseit.
A szervezetnek része a korábbi MGSZH-hoz tartozó Erdészeti Igazgatóság is. (a szerk. - Z.Z.)