Vadonokról és más démonokról (hvg)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. június 28. - Felemelő érzés széttekinteni a börzsönyi Csarna-völgyet szegélyező magaslatról.
Alattunk, csaknem ezer hektáron, Magyarország legnagyobb háborítatlan erdeje, „vadonja" hullámzik a szélben. Az országhatár felé néző távoli völgy érintetlensége persze viszonylagos, hiszen több száz éven keresztül itt is folyt fakitermelés és vadászat. Ám a területet 1978-ban fokozottan védetté nyilvánították, s azóta alig történt erdészeti beavatkozás, ami vélhetően hozzájárult ahhoz, hogy ma a Csarna völgyben kivételesen gazdag élővilággal találkozhatunk. A patakokban ritka halfajok fordulnak elő, a meredek lejtők őserdőszerű bükköseiben fészkel a feketególya, a fehérhátú fakopáncs, sőt néhány évvel ezelőtt még a parlagi sas is gyakori vendég volt. Amire pedig néhány évtizede még senki sem számított, a sziklás gerinceken feltűnt a Kárpátok titokzatos macskaféléje, a hiúz is.
Természetvédő körökben már tavaly tudható volt, hogy az új erdőtervezés kedvezőtlen fordulatot hozhat a Csarna-völgy sorsában. A terület állami tulajdonú vagyonkezelője, az Ipolyerdő Zrt. ugyanis az erdőség jelentős részét ismét faanyagtermelésbe kívánja vonni. Ennek várható velejárója a terület intenzív zavarása, valamint a faanyag elszállítását kísérő erózió, ami a hegyoldalak növényzetét és a patakok élővilágát is veszélyezteti. Mára kiderült, hogy az erdőgazdaság nem enged az álláspontjából, a természetvédelmi szempontból illetékes Duna-Ipoly Nemzeti Park igazgatóságának határozott tiltakozása ellenére sem. A patthelyzetet nem oldotta fel az egyeztetések sorozata, ezért az ügy a Vidékfejlesztési Minisztérium, vitamint az szakhatóságok képviselőiből álló Körzeti Erdőterv Bizottság elé került, mely a döntést végül a miniszterre bízta. Mindeközben a Csarna-völgy védelme mellett közel 180 kisebb-nagyobb civil szervezet állt ki.
A történet, amely még nem ért véget, alapvető hiányosságokra világít rá.
Először arra, hogy az ország erdőterületének alig három-négy százalékát elfoglaló fokozottan védett erdőkben is rutinszerűen folyik a faanyagtermelés. Másodsorban pedig arra, hogy nemzeti parkjaink természeti érékeinek megőrzése sok kívánnivalót hagy maga után. A nemzeti parkok területén a hatályos természetvédelmi törvény értelmében övezeteket kell létrehozni, a legbelső, úgynevezett természeti övezetben nem folytatható nyersanyagtermelés. A nemzetközi irányelveken alapuló törvényi előírás nem került azonban át a gyakorlatba. A környező országok nemzeti parkjai valóban a természetmegőrzés szentélyei, nálunk kiterjedt vágásterületekkel találkozhat a túrázó Gemenctől a Bükk-fennsíkig.
Miért lehetséges a fokozottan védett erdők kitermelése, és miért nem hozhatók létre a nemzeti parkok természeti övezetei immár több mint tizenöt éve? Ellentmondásos jogszabályok, adminisztratív akadályok, pénzügyi érdekek egyaránt felsejlenek a háttérben. A csekély összterületű, többnyire költségesen kitermelhető, fokozottan védett erdők „hasznáról" való lemondást mégis leginkább az erdész-szakma évszázados sztereotípiái gátolják. Nehéz elfogadni, hogy az erdőből újra „vadon" legyen, hogy a soha ki nem vágott erdő is érték. Holott - ahogyan a természetvédelemmel kapcsolatban számos más gondolat - ez is megfogant már az erdészszakma berkein belül a két világháború között. A döntésben érintettek, köztük a nemzeti parki erdőket kezelő állami erdőgazdaságok, valamint az erdészeti hatóságok mégsem támogatják az övezetek kialakítását. A börzsönyi Csarna-völgy ügyében kialakult vitát éppen ez az ágazatpolitikai feszültség hevítette végül a forráspontig. A Csarna-völgy ugyanis a Duna Ipoly Nemzeti Park tervezett természeti övezetének legértékesebb része lenne.
Nemzeti parkjaink megalakulásuk óta kénytelenek együtt élni az erdőgazdálkodói érdekekből fakadó kompromisszumokkal, miközben a természetvédelem tudományos alapokon álló, egyetemes értékrendjének Magyarországon is érvényt kellene szerezni. A Csarna-völgy ügye fordulópontot jelenthet a hazai természetvédelem történetében. Jelzésértékű lenne, és egyben bizakodásra adna okot, ha a miniszter döntése nyomán a fokozott védelem e jelentős nagyságú területen valódi tartalmat nyerne. Talán nincs már messze az idő, amikor az ország valamennyi nemzeti parkját a világszerte elfogadott irányelvek szerint működtetjük, ahol a természeti értékek megőrzése egyértelmű prioritás.
A SZERZŐ ERDŐÖKOLÓGUS, A WWF MAGYARORSZÁG MUNKATÁRSA


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.