Fantom a gáton (Zsaru)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2012. 12. 28. - A hódok is megirigyelhették volna azt a gátat, amelyre a külső vízelvezető rendszerek átvizsgálásakor találtak rá a nógrádi katasztrófavédelmisek az árvízszempontból veszélyes Kövicses-patakon.
 
November közepe táján ellenőrzést tartott a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság (NMKI) a társhatóságok bevonásával Pásztón, miután az egyik külterületi szemlét követően rábukkantak a szóban forgó gátra.
– Egy-egy gyorsabb vízfolyás képes köveket, fadarabokat is magával görgetni, amelyekből kisebb „gátak” képződnek. Ám ebben az esetben szemmel látható volt, hogy az építményt emberi kéz tákolta össze a patak partján található természetes alapanyagokból. A gát egyik oldalán megemelkedett a vízszint, míg a másikon csupán csordogált a víz – magyarázza Noskó Zsolt tű. őrnagy, az NMKI sajtószóvivője (képünkön). – A gát nagyon kicsi, mégis növeli a patak árvízveszélyességét. Ha hirtelen nagy mennyiségű csapadék hullik le, akkor a patak megduzzad, de mivel a saját medrében nem tud folyni, új utat keres magának, azaz kiárad. Ilyenkor akár nagyobb tárgyakat is magával sodorhat, amelyek könnyen balesetet okozhatnak a lakókörnyezetben – mondja az őrnagy. Vizsgálják a patak fölött átívelő kőhidat is, ami valamilyen okból beszakadt. Az ügyben közveszély okozása miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen a Pásztói Rendőrkapitányság bűnügyi osztálya.
– Volt már arra példa, hogy „lezártak” egy patakot, mert valaki úgy gondolta, hogy könnyebben tud így vadat elejteni a „mesterséges itatónál”, és volt, aki úgy gondolta, hogy több hal kerül a horogra ezzel a módszerrel. Gátat viszont csak engedéllyel, nagyon szigorú feltételek mellett lehet építeni – mondta el Juhász László tű. alezredes, megyei polgári védelmi főfelügyelő. – Nem tudni biztosan, mikor történt az építkezés, de feltételezni lehet, hogy a még nyáron megrendezett amatőr quadversenynek a szervezői lehetnek ludasak a dologban. De sajnos sokszor találkozunk természetkárosítással is. Gyakori, hogy derékmagasságban vágják le a fákat, amelyek sok esetben tovább hajtanak. Nem ritka jelenség, hogy egy-egy csonkból több ág is újra nő – fejezi be az alezredes. Az effajta jelenséget a helyiek viccesen „palóc bonszainak” nevezték el. Kondacs
 
 

 

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.