2012. november 04. - Legális faáru Évente 30 milliárd dollárt generál az illegális fakivágás, állítja az Interpol. A megrendelők és beszállítók a fák DNS-ének vizsgálatával próbálják kiszűrni a kétes eredetű árut. A vizsgálat díja a termék árának fél százalékába kerül.
Minden második másodpercben egy focipálya nagyságú erdőterületet pusztítanak ki valahol a világon, állítja a Világbank. Évente ez Írország nagyságával megegyező területet jelent.
A DNS-vizsgálat nemcsak a fa fajtáját képes megállapítani, de a származási helyét is. Ha egész vállalati ellátási láncok vezetnék be a rendszert, az erdőtől a boltig lenne követhető a fatermékek mozgása. Eddig egyetlen cég vállalkozott az eljárás kifejlesztésére: az ausztráliai Adelaide egyetemén DoubleHelix néven indították be az új szolgáltatást. Mivel a géntesztelő eszközök mérete csökkent, a kis laboratóriumok felállítása már nem olyan körülményes, mint régen, így a technológia gyors elterjedése várható. (Egyelőre azonban Adelaide-ben végeznek minden tesztelést.)
A hírek szerint a Kingfishernél, a Marks & Spencernél és a Simmondsnál már folyamatban van e technológia alkalmazása vagy bevezetésének előkészítése. Szakértők szerint két éven belül a rendőri és vámhatóságok ellenőrei is rendelkezni fognak ilyen felszerelésekkel. A Reuters szerint azonban a Simmonds képtelen volt felárat érvényesíteni a génvizsgált fáknál, mert a verseny túl szoros a 150 milliárd dolláros faiparban.
A szigorodó amerikai és európai törvények azonban kedveznek az eljárásnak. A megszorítások miatt augusztusban a világ legértékesebb gitárjait gyártó Gibson Guitar Corp. 300 000 dollár bírságot volt kénytelen fizetni, miután a vállalat képviselői beismerték, hogy illegálisan beszerzett madagaszkári fát használtak fel termékeikben, írta a Reuters.
Pénzmosás után itt a famosás
A Károly walesi herceg által támogatott erdővédelmi program keretében olyan címke szerezhető be, mely biztosítja a vevőt arról, a termék fenntartható módon termesztett fából készült. E minősítésnek egyre nagyobb értéke van a piacon, így nem csoda, hogy a faalapanyagok származását övező „félrecímkézés” (pontosabban téves információk feltüntetése) egyre szélesebb körben terjed.
Minden egyes konténernyi fára, melynek összértéke hozzávetőlegesen 45 000 dollár (9,86 millió forint), 250 dollárnyi (54 800 forintnyi) pluszköltséget jelent a DNS-tesztelés, vagyis a nyersfa-alapanyag árának 0,5 százalékába kerül, árulta el egy szakember a hírügynökségnek.
A technológia tökéletesítéséhez egy globális adatbázis felállítása lenne szükséges, mely afféle térképként pontosan jelezné az egyes fafajok közötti helyi eltéréseket. A DNS-minta tehát úgy működhetne, mint egy irányítószám. Egy ilyen térkép kidolgozása azonban költséges (mert rengeteg utazással jár), becslések szerint egy-egy faj nemzetközi vizsgálata egymillió dollárt igényelne. Egy piacvezető vállalat kínálata rendszerint tízezernél több fafajra is kiterjedhet.
A faipar legnagyobb lehúzó ereje a lopás. A lopott fa ugyanúgy a világpiacon köt ki, de a kereskedők alulkínálnak a legális áruknak, ami lenyomja az árakat és eltörli a céges profitokat a szektor tisztességes szereplőinél. A másik módszer az illegálisan szerzett fák becsempészése a malomba, és bezúzása, pontosabban eltüntetése a legális fatermékben, állítja a Világbank idevágó tanulmánya.
Indonéziában az erdőirtás feléért jogtalan fakivágás felel. A világ számos táján az illegális erdőirtást és/vagy falopást olyan felkelő csoportok végzik, melyek az ebből szerzett bevételt fegyvervásárlásra fordítják. Kriston László