Fák a szántóföldön (Magyar Mezőgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 21.
A biomasszán alapuló energia-előállítás komoly változásokat hoz a hazai és európai növénytermesztés szerkezetében. Néhány éven belül megközelítheti a húszezer hektárt az energiaültetvények összterülete, és a szántóföldi gazdálkodásnak ezentúl a különböző gyors vágásfordulójú fa-fajták is természetes részei lesznek. Ennek a folyamatnak az Axiál is fontos szereplője szeretne lenni.

A fásszárú energia ültetvények ugyanolyan szántóföldi technológiát használnak, mint a megszokott növényeink, egyedül az ültetéshez és a betakarításhoz van szükség speciális eszközökre. A termesztéstechnológia gépei az Axiál-nál teljes egészében rendelkezésre állnak, de a Manax Kft.- n keresztül bérgépes megoldásra is van lehetőség. Az Axiál a Claas Jaguar járva-szecskázók legalább 350 lóerős vagy annál erősebb változatait ajánlja az ilyen ültetvények tulajdonosainak, amihez természetesen a szükséges adaptert is biztosítani tudjuk. Az ékszíj-hajtású, fűrésztárcsás adapter felszerelésén kívül magán a gépen nem sok átalakítást kell végezni, az álló- és forgókések helyére kell szenázskéseket beszerelni. A Jaguar 850-es emellett megerősített ventilátorlapáttal van ellátva.
Az Axiál Kft. szakemberei a biomassza-alapú energiatermelés arányának várható ugrásszerű növekedése kapcsán gondolkodtak el azon, hogy a lágy- és fásszárú növények termesztéséhez szükséges gépesítésben milyen szerepet tudnánk vállalni, illetve milyen mennyiségben tudnának alapanyag-beszállítást vállalni az erőművekbe a termelőkkel közösen. A terveket tettek követték, és létrejött az egyezség a Pannonpower Holding részvénytársasággal, így az Axiálnak a gépértékesítésben és integrátorként is meghatározó pozíciója lesz az energiacélú növénytermesztés rendszerében. Bár cégünknek ezen a területen még nincs nagy tapasztalata, és sok termelőt kell meggyőznünk előnyeiről, folyamatosan képezzük szakembereinket, hogy felkészülten álljanak a gazdálkodók rendelkezésére.
Tapasztalataink szerint a termelők nyitottak az energiaültetvények telepítésére, hiszen nem kíván különösebben nagy gépberuházást, és mind az előnytelenebb adottságú területek jobb kihasználásával, mind a jobb gépkihasználtsággal előnyt jelenthet a gazdálkodóknak.
Az Agrolőrinc Kft. Királyegyháza közelében fekvő területein összesen 100 hektáron kezdtek energianyár termesztésébe. A növénytermesztéssel foglalkozó cég termelésvezetője, Pfaff József elmondta: a közelmúltban betakarított 45 hektáros területre a pécsi Pannonpower Rt. kísérletének részeként került az olasz Alesia egyik gyorsnövekedésű energianyár-hibridje, de 55 hektáron saját maguk is telepítettek belőle. Pfaff József szerint van jövője az energiaültetvények telepítésének, mert az eredmények alapján az eddigieknél jövedelmezőbbé teheti előnytelen adottságú területeiket


 


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.