Elfagyott facsemeték (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. június 15.
Nem kímélték az erdőket sem az április végi, május eleji éjszakai fagyok. Az első becslések szerint százmilliós károkat szenvedtek a Nyírerdő Nyírségi Erdészeti Zrt. kezelésében levő állami erdőterületek.

A Nyírerdő Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar megyében összesen 61 ezer hektár erdőt kezel, ebből mintegy 15 ezer hektár károsodott kisebb-nagyobb mértékben. Súlyosan sérültek például a társaság csemetekertjeiben levő vetések, az értékes nyár üzemi és központi anyatelepei és a 2005-ös viharkár nyomán erdősített területek - mondta Kaknics Lajos, a társaság vezérigazgatója.
Főként a fagyérzékeny akácültetvények károsodtak, de a feketedió, valamint a vörös- és a kocsányos tölgy erdőállományaiban is komolyak a veszteségek. Az akácosoknál megfigyelhető, hogy helyenként csak a fák csúcsán maradt zöld levél, alattuk 10-15 méteres magasságig pusztított a fagy. Most nemcsak a rügyek, hanem helyenként az ágak is elfagytak. Az erdészeti szakemberek szerint a fagyok az aszály miatt legyengült erdőállományoknak többet ártottak. Hozzájárult a károkhoz az is, hogy az időjárás miatt - mivel a természet a megszokottnál „előbbre jár" - korábban indult meg a vegetáció, ezért előbb kezdett fakadni például, a tölgy és az akác is. Minőségi és mennyiségi károk egyaránt előfordulhatnak a fagy miatt. A fiatal erdőállományok többségét olyan veszteségek érték, hogy a károsult helyeken újra kell kezdeni az erdősítést. Ahol ez nem indokolt, ott tőre vágással lehet elérni az erdő mielőbbi megújulását. A korai aszály, majd a rendkívüli fagy által legyengített erdőállományokban a kártevőknek és kórokozóknak (gyapjaslepke, tölgy-lisztharmatgomba) a korábbi években tapasztalhatónál nagyobb mértékű elszaporodása várható.
Egyelőre bizonytalan az idén a dió- és a tölgymakktermés mennyisége is. Ennek abból a szempontból van jelentősége, hogy a Nyírerdő Zrt. e fafajok azonosított vagy kijelölt állományaiból gyűjti be csemetekertjei számára a szükséges szaporítóanyagot. A történtek közvetlen hatásait nemcsak az erdészek érzékelik, a fagyások hátrányosan érintik például a méhészeket is, akik kaptáraikat szívesen telepítik akácosokba. Mi várható? Optimális esetben a megfelelő koronamagasságban újrafakadhatnak a fiatal fák - ebben segíthet a megfelelő mennyiségű csapadék. Az erdészek abban bíznak, hogy a fiatal erdőállományokat nem kell visszavágni. Ha nem hajtanak ki vagy alulról kezdenek kihajtani a csemeték, akkor akár a három-négy éves erdősítés növedéke is elveszhet. A fagy egyébként nemcsak Szabolcsban és Hajdú-Biharban pusztított, hanem Jász-Nagykun-Szolnok megyében is komoly károkat okozott.  B.G.

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.