Erdőtüzek fél Európában (Szabad Föld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 10.
Erdőtüzek százairól érkeznek jelentések Dél- és Kelet-Európa számos vidékéről. A nyári erdő-és bozóttűz megszokott jelenség például Görögországban és igen gyakoriak Olaszországban is.

Idén nyáron Calabria és Szicília bekerült a tüzek által leginkább sújtott területek közé, A francia Riviérán a tűzoltóknak sikerült ugyan megfékezniük a lángokat, mégis több mint kétezer hektár fenyves károsodott. Spanyolországban 35 ezer hektárt perzselt fel, Gran Canaria és Tenerife szigetének fenyveseiben dühöngött a tűz. A legtöbb erdőtűz a hanyagságnak tulajdonítható, az ok azonban számos esetben gyaníthatóan gyújtogatás - olvasható az Európai Magánerdő-tulajdonosok Szövetsége (CÉPF) közleményében.
Főleg a magánerdő-tulajdonosok azok, akiket az erdőtüzek és (más) természeti csapások leginkább sújtanak, a jövedelmük bánja. A károsodott fa elértéktelenedik, és a megégett faanyag kitermelésével járó többletköltségekkel is számolni kell. Még ha el is végzik gyorsan a helyreállítási munkákat, mindig kérdéses a károsult terület beerdősítése, hiszen hozzá kell adni az erdőfelújítás költségeit is.
Európa déli részén a magánerdőbirtok több mint kétmillió tulajdonos között oszlik meg, ők kezelik az erdőterületek 70 százalékát. Dél-Európa legtöbb régiójában minden negyedik családnak van erdőtulajdona. A déli régióban a magánerdő-birtokosok forrásaikat infrastruktúra kiépítésére, fejlesztésére - útvonalak, víztartályok létesítésére - fordítják, és úgy gazdálkodnak az erdőn, hogy azzal segítsék az erdőtűz megelőzését.
A legtöbb ország rendelkezik az erdőtűz oltásban magasan képzett szolgálattal. A kormányok jelentős forrásokat szánnak tűzoltásra, de szükség van arra is, hogy forrásokat helyezzenek ki a megelőző intézkedésre, számításba véve, hogy az egyik nem helyettesíti a másikat.
A rendkívül száraz első félévben némi túlzással, de kiszáradt, megégett Magyarország tüdeje, azaz jelentősen károsodtak a hazai erdők is. Főként az őshonos fafajok pusztultak. Augusztus elejéig háromezer hektár erdő égett le. A kár 17-18 milliárd forint, több évre elhúzódó hatással. A magyar erdészek négy pontban foglalták össze javaslataikat. Először is kezdeményezni kell az uniónál az erdőpotenciál helyreállítását. Lényeges a megelőzés és a tűzgyújtási tilalom megtartása. A károsult erdészetek is juthassanak hozzá a támogatott agrárhitelekhez. Végül a - kedvezményes foglalkoztatási programokat terjesszék ki a hazai magánerdőkre is.
Az összeállítást készítette: T. Dögei Imre


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.