Kutyakomédia a kutyás egyesületek körül (hvg)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. szeptember 11.
Kiállítás és törzskönyv
A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) kilenc éve küzd a fennmaradásért, hogy továbbra is végezhesse a kutyák törzskönyvezését és rendezhessen kiállításokat. A MEOE oldalán áll a Nemzetközi Kutyások Szervezete, ám a magyar földművelésügyi tárca a Magyar Ebtenyésztő Szervezetek Szövetségét (MESZSZ) részesítené előnyben.

Hazánkban a törzskönyveket hosszú ideig kizárólag a 108 éve működő MEOE állította ki. Az 1998. december 31-én a földművelési tárcánál hozott rendelet azonban a tenyésztéssel és a törzskönyvezéssel kapcsolatos feladatokat elvette a MEOE-tól, és átadta a fajtánként létrehozandó szervezeteknek. Magyarországon ezek száma nem jelentős, már csak azért sem, mert a Nemzetközi Kynológiai Szövetség (FCI) csak a MEOE-t fogadja el, amely nyolcvan éve tartozik a tagjai közé.
A MEOE és az FCI is értetlenül állt az FVM döntése előtt, amely szerint a MEOE-nak az általa birtokolt jogokat át kellett volna adnia a Magyar Ebtenyésztő Szervezetek Szövetségének (MESZSZ). A nemzetközi szervezet nem értette, miért szól bele az állam egy civil egyesület életébe, miért támadják és miért akarják feloszlatni. Az FCI elnöke 2003-ban Németh Imre agrárminiszternek írt levelében közölte is, hogy nekik nem Magyarország, hanem a MEOE a tagjuk, és számukra ez a magyar szervezet marad az egyetlen ebtenyésztő egyesület, amelynek az FCI megengedi, hogy törzskönyveit kibocsássa. Emellett leszögezték azt is, ha a MEOE eltűnne, az FCI akkor sem lenne köteles más magyar egyesületet elfogadni.
Két éve a földművelésügyi miniszter kérésére a Legfőbb Ügyészség (LÜ) pert indított a MEOE feloszlatása érdekében, mert egy vizsgálat eredményeként úgy foglalt állást, hogy a MEOE működése törvénysértő, állami elismerés hiányában olyan tevékenységet folytat, amelyre az állattenyésztésről szóló – módosított – 1993. évi CXIV. törvény, valamint a fajtatiszta ebek tenyésztési szabályairól szóló 64/1998-as FVM rendelet szerint csak elismert tenyésztő szervezet jogosult. A LÜ kérte a bíróságtól a MEOE feloszlatását, vagy amennyiben ez nem lehetséges, a szervezet alapszabályának módosítását az említett törvény és rendelet vonatkozó részei szerint. A LÜ azt szerette volna elérni, hogy a MEOE ne rendezhessen több kutyakiállítást, ne állíthasson ki törzskönyvet, valamint, hogy a vagyonát és a dokumentumait adja át a MESZSZ-nek.
A LÜ-nek nem adott igazat sem az első fokon eljáró Fővárosi Bíróság, sem a másodfokon döntést hozó Fővárosi Ítélőtábla, és mindkettő elutasította a kereseteket. Ám az ügyészség még a jogerős ítélet kihirdetése után sem adta fel, és felülvizsgálati kérelmet nyújtott be a Legfelsőbb Bírósághoz, amely új eljárást rendelt el.
Pozsonyi Anikó, a MEOE jogi képviselője az augusztus 31-i tárgyaláson azzal érvelt, hogy az egyesület felfüggesztésével sem jut hozzá más magyar szervezet az FCI-jogokhoz. Az ügyvédnő egy hónappal ezelőtt a strasbourgi Európai Emberi Jogi Bírósághoz fordult, mert, mint a hvg.hu-nak elmondta, az önrendelkezés és az emberi méltósághoz való jog megsértésének tartja, hogy egy EU-tagállam egy hobbiegyesület korlátozására rendelkezést hoz.
„Strasbourgban befogadták a beadványunkat. Ebben kifogásoljuk a Legfelsőbb Bíróság ítéletét, illetve a hibái mellett azt is, hogy a belátható időn túl, sokára hozta meg a döntését. Ezen kívül a MKSZ is az Emberjogi Bírósághoz fordult, miután az ő ítéletük alapján partnerüket, a Magyar Kutyások Szervezetét 17 millió forintra megbüntették. Mivel az emberi jogi bíróság hasonló ügyben már döntött, biztosak vagyunk benne, hogy számunkra kedvező döntés születik. Igaz, hogy ez időbe telik, de az államnak viselnie kell majd a következményeit annak, ha ellehetetlenít egy társadalmi szervezetet” – véli Pozsonyi.
Kutyabaj
„Minden, kutyához kicsit is értő ember tudja, hogy csak egyetlen törzskönyv, az FCI által kiadott az, amit nemzetközileg is elfogadnak” – ecsetelte a helyzetet Vizmathy Annamária, westie-tenyésztő és küllembíró a hvg.hu-nak. „Mivel az FCI származási könyve nélkül komoly ebtenyésztés nem létezik, ennek hiányában arra kényszerítenek minket, hogy menekülő utakat keressünk. Ha a MEOE-tól megvonják a jogokat, nem lesz más választásunk, mint a szomszédos EU-országok – Románia, Ausztria, Szlovákia – társszervezeteihez csatlakozni. Az állam pedig elérheti, hogy az eredményeink egy másik országnak hoznak majd elismerést. Emellett megtörténhet, hogy a nemzeti kinccsé nyilvánított 9 magyar fajta – komondor, kuvasz, puli, pumi, mudi, drót- és rövidszőrű vizsla, magyar agár és erdélyi kopó – nemesítői is külföldön fognak tenyészteni” – prognosztizál a tenyésztő.
Vizmathy Annamária hozzátette: a magyar tenyésztők nem állami okiratra vágynak, nekik megfelel a MEOE által kiállított, FCI-emblémával ellátott magánokirat. „Az FCI égisze alatt szervezett nemzeti CAC- és CACIB-kiállítások, legyenek itthon vagy külföldön, a minőséget jelentik, az ilyen rendezvényeken szerzett eredmények előtt mindenki fejet hajt, s egyetlen más nemzetközi kutyás szervezet sincs, amely ezt a minőséget képviselné.”
A tenyésztők és a MEOE vezetői egyébként az első pillanattól bíztak abban, hogy gyorsan elbukik az ügyészség által indított eljárás, hiszen a hobbikutyázás nem az a terület, amelybe az állam bele szokott avatkozni. A MEOE nem profitorientált szervezet, több mint száz éve állami támogatás nélkül fogja össze a tenyésztőket és szervez kiállításokat: ez az alapszabályban is rögzített alaptevékenysége. Most viszont e tevékenység gyakorlása miatt – a feloszlatási per lezárását meg sem várva – az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet, illetve jogutódja engedély nélküli kiállítások szervezéséért a MEOE-t 80 millió forintra bírságolta. Ha ezt ki kell fizetnie az egyesületnek, anyagilag ellehetetlenül. (Ez ügyben egyébként közigazgatási per folyik, amelyet 2008 márciusára napoltak el.)
Míg tartanak a tárgyalások, az élet-halál harcot vívó MEOE már szervezi a 2008-as FCI Kutya Európa Kiállítást, amelynek Budapest a helyszíne. Az egyesületnek erre még lehetősége van, ugyanis az új eljárást elrendelő Legfelsőbb Bírósági ítélet nem helyezte hatályon kívül a jogerős ítéletnek azt a részét, amely elutasította az ügyészség törzskönyvezéstől és teljesítményvizsgálattól eltiltásra irányuló keresetét. A tenyésztők úgy vélik, arra jobb nem is gondolni, mekkora nemzetközi felzúdulást okozna, ha a MEOE felfüggesztése miatt a tíz éve várt Európa Kiállítás elmaradna.
A MEOE elnöke, Kórozs András elmondta a hvg.hu-nak: ha a verseny nem marad is el, őket máris kár érte. "Egy évvel a kiállítás előtt ebben a bizonytalan helyzetben semmit sem tud mondani az ember a támogatóknak, akik közül valószínűleg többen emiatt nem jönnek majd el a rendezvényre. Az anyagiakon túl azonban sokkal nagyobb veszteség az, ami az ügyünk kapcsán az ország nemzetközi megítélésében bekövetkezik. Nemzetközi fórumokon értetlenül állnak azzal szemben, hogy az állam így beleszóljon egy hobbiegyesület életébe."

 


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.