Egy hete állami cégekhez menekült exképviselőket, -minisztereket vettünk sorra, jelezve: az igazgatósági, felügyelőbizottsági tiszteletdíjakból élő „járadékos osztály” leépítésével jócskán spórolhatna magán a politika. A hetvenfős listát most százszereplősre bővítjük; párttisztségek nélküli háttérembereket nevesítünk, akiket szolgálataikért szintén állami főhelyekkel halmozott el a hatalom.
Nincs kivetnivaló abban, ha volt politikusok köztulajdonú vállalatok igazgatóságaiban, felügyelőbizottságaiban helyezkednek el, „az állam többek között így tud vigyázni a vagyonára" - nyilatkozta az RTL Klubnak Nyakó István MSZP-szóvivő, miután lapunk a múlt héten megjelentette a „kitartotti" lista első részét. Felfogásunk szerint azonban e testületek ma az állami vagyon kimentésének színterei. Nincs ugyanis ésszerű magyarázat arra, miért jutnak a havi 232 ezer forintos országgyűlési képviselői alapbérhez mérhető (vagy azt sokszorosan meghaladó) tiszteletdíjakhoz olyan volt politikusok, akik töredékannyi munkát végeznek, mint egy parlamenti frakciótag. Az állami vállalatok alapító okiratai szerint az igazgatósági, felügyelőbizottsági tagoknak évi 4-6 alkalommal van kötelező jelenésük - a nagyobb cégek testületei néha nyolcszor is összeülnek.
Ráadásul a papíron 3-7 fős igazgatóságok, valamint a 3-15 fős felügyelőbizottságok többnyire a lehetséges létszám maximumával működnek, és ritkaságszámba megy az a tag, akinek a végzettségébe vág a jutalmul kapott díszpozíció. (Az erdő- és vadgazdaságok főhelyein például egymást érik a politikaviselt jogászok, orvosok, technikusok és esztergályosok. A pilótaként ismert exképviselő, Vári Gyula viszont egy állami kaszinócég ügyvezetői székét pályázhatta meg - sikerrel.)
És akkor még nem beszéltünk a valós leterheltséggel járó vezérigazgatói munkakörökről; itt kisebbségben vannak a volt politikusok, ám feltűnő, hogy például a közlekedési tárca felügyelete alatt működő cégeknél (MÁV, autópálya-társaságok, energiavállalatok) a főmenedzserek prémiumok nélkül is kétszer annyit keresnek, mint az őket kinevező, 1,3 millió forintos havi fixre „kárhoztatott" miniszter. Akadnak extrém tisztséghalmozók is, akik egyszerre vesznek fel politikusi és felügyelőbizottsági tiszteletdíjat, amit aztán vezérigazgatói bérrel is megfejel az állam. A Fővárosi Közgyűlés gazdasági bizottságát külsős tagként alelnöklő Székely Gábor például havi 51 ezer forintot kap az önkormányzattól, 240 ezret a BKV-tól (cserébe az fb-elnökségért), és miniszteri léptékű fizetést a Szerencsejáték Zrt. vezérigazgatói posztja után. Az SZDSZ-es Székely esete azért is különös, mert a koalíciós szakítás ellenére sem ingott meg alatta a Szerencsejáték-trónus.
Míg múlt heti táblázatunkban „kiégett" politikusok megbízásaival példálóztunk, most olyan háttéremberek nevét, illetve állami (céges) tisztségeit vesszük sorra, akik az utóbbi években nem képviselősködtek vagy miniszterkedtek, szolgálataikkal mégis jutalomposzt-kiosztásra kényszerítették a kormányt. Listánkból kiderül: a hatalom leginkább az állampárti időkben szocializálódott kádereit halmozza el állás- és tiszteletdíj-lehetőséggel. Sarkadi Nagy Barna életpályája például olyan stációkon haladt keresztül, mint a KISZ Baranya megyei bizottsága, az MSZMP KB külügyi osztálya, az Országos Béketanács, valamint az Állami Egyházügyi Hivatal elnökhelyettesi, majd elnöki szobája. Személyzetpolitikai ismereteit ma az állami vállalati szektor csúcsintézményeként jegyzett Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. legfőbb humánerőforrás-menedzsereként kamatoztathatja - emellett tagja a Szerencsejáték Zrt. és a Magyar Exporthitel Biztosító igazgatóságának, továbbá elnöke a VÁTI Magyar Regionális Fejlesztési és Urbanisztikai Kht. felügyelőbizottságának. Ugyancsak „alig lát ki" féltucatnyi állami céges megbízatása közül a volt úttörővezető Alács Tibor, akiről Szilvásy György titokminiszter úgy nyilatkozott: „nem volt olyan munkahelyem, ahol ne dolgoztam volna együtt vele".
Az állampárti időkből „örökölt" nagyágyúkon kívül a maiaknak is kijut a jóból: Juhász Ferenc volt honvédelmi miniszter (MSZP-elnökhelyettes) egykori kabinetfőnöke, Zámbori Mihály például egy MÁV-leánycég ügyvezetése mellett igazgatósági tagi stallumot kapott a Szerencsejáték Zrt.-nél, illetve elnökit a Zalaerdő Erdészeti Zrt.-nél. Táblázatunkból az is kiolvasható, mit érdemeltek azok a szereplők, akik részt vettek - a 2002-es második fordulóra az MSZP mellé szegődő - Centrum párt felépítésében.
A múlt héten már jeleztük, hogy öszszeállításunknak egyetlen célja van: rámutatni, hogy a „túltöltött" céges testületek leépítésével, megfelezésével a politika milliárdokat tudna spórolni önmagán. A legnevesebb vállalatok (MÁV, Szerencsejáték Zrt., Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., Állami Autópálya-kezelő, Magyar Posta, Magyar Fejlesztési Bank, Magyar Villamos Művek) 2007-es mérlegeiből kiderül például, hogy heten együtt egy év alatt félmilliárd forintot költöttek igazgatósági és felügyelőbizottsági tiszteletdíjakra. További ötven társaságnál (köztük a BKV-nál, a Volánbusznál és a Regionális Fejlesztési Holding-csoportnál) újabb másfél milliárdnyi tiszteletpénzt találtunk. S ez még nem minden, hiszen több száz apróbb vállalkozásban van jelen közvetlen, esetleg közvetett tulajdonosként az állam (csak az oktatási tárcához 28 kht. vagy kft. tartozik). Bizton állíthatjuk tehát: az államszervezet semmiféle kárt nem szenvedne, ha a politikai érdemjavak osztogatásából kihagynák a nagyobb közcégeket, és a jövőben 6-15 tag helyett 3-5 fővel működnének az érintett társaságok igazgatóságai, felügyelőbizottságai. Annak pedig kizárólag történelmi okai vannak, hogy a százfős felsorolásban jobbára MSZP-, illetve SZDSZ-kötődésű személyiségeket szerepeltettünk. 2002-ben és 2006-ban is a szocialisták alakíthattak kormányt, így ők rendelkeztek az állami vállalatok „kisöpréséről", majd feltöltéséről.
Befolyásos háttéremberek állami/fővárosi cégekben, egyéb közfunkciókban
Jelmagyarázat: ig. = a vállalat igazgatóságának tagja, fb. = a vállalat felügyelőbizottságának tagja
AZ EGYPÁRTI IDŐKBŐL „ÖRÖKÖLT" ÁLLÁSHALMOZÓK
Alács Tibor, volt úttörővezető; Szilvásy György állandó segítője Kopint-Datorg Zrt., ig. (2007-), BMSK Beruházási Zrt., fb. (2007-), Hungaroring Zrt., fb. (2006-), Mafilm Zrt., fb. (2007-), Magyar Mozgókép Kft., fb. (2004-), Nemzeti Filmszínház Kht., fb. (2004-)
Barabás János, az MSZMP agitációs és propagandaosztályának egykori helyettes vezetője, a József Attila Alapítvány elnöke Szerencsejáték Zrt., fb-elnök (2002-)
Derzsi András, a rendszerváltás előtti közlekedési, hírközlési és építésügyi miniszter, MÁV Zrt., ig. (2008-), BKV Zrt., ig. (1996-), BKSZ Budapesti Közlekedés-szervező Kht., fb. (2005-)
Erdős Endre, az MSZMP agitprop. osztályának exmunkatársa Magyar Turizmus Zrt., ig. (2008-)
Gönci János, a KISZ KB egykori titkára, később az MSZP budapesti elnökhelyettese
nagykövet, Egyesült Arab Emirátusok (2007-)
Lajtner Tamás, a KISZ KB pénzügyi ellenőrző bizottságának volt tagja, a Tocsik-ügy idején az ÁPV Rt. igazgatósági tagja Országos Villamostáv. Zrt., ig. (2005-), Magyar Posta, fb. (2008-)
Merényi Miklós, az Unió a Demokratikus Szocializmusért nevű szervezet egyik alapítója, 2007-ig a GKM szakállamtitkára nagykövet, Olaszország, Málta, San Marino (2008-)
Nagy Imre, a KISZ KB utolsó első titkára HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt., ig. (2007-)
Rákosi Ferenc, a nyolcvanas évek végéig a KISZ KB egyetemi osztályának helyettes vezetője, Szilvásy György állandó segítője Főtáv Zrt., ig. (2007-), Magyar Posta Zrt., fb. (2002-)
Sarkadi Nagy Barna, az MSZMP KB egykori politikai munkatársa, az Állami Egyházügyi Hivatal volt vezetője
Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt., humánpolitikai igazgató (2008-), Szerencsejáték Zrt., ig. (2002-), Mehib Zrt., ig. (2005-), VÁTI Urbanisztikai Kht., fb-elnök (2005-)
Somogyi Tamás, volt állambiztonsági tiszt, a titkosszolgálatokat irányító miniszter kabinetfőnöke a Horn-kormányban, Magyar Villamos Művek Zrt., biztonsági igazgató (2002-), MVM ERBE Energetika Mérnökiroda Zrt., ig. (2008-)
Vajda József, egykori katonai elhárító, Apró Piroska unokatestvére, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgató-helyettese Terra Ingatlankezelő Kft. (a honvédelmi tárca cége), ügyvezető (2003-), HM Armcom Kommunikációtechnikai Zrt., fb. (2007-)
Varga-Sabján László, a Minisztertanács Hivatalának egykori elnökhelyettese, a Magyar-Szovjet Baráti Társaság volt alelnöke Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt., ig-elnök (2007-), Paksi Atomerőmű Zrt., ig. (2005-), MVMI Informatika Zrt., ig. (2006-)
AZ MSZP-HEZ KÖTŐDŐ POTENTÁTOK
Bodor Tibor, 2006-ig a kancellária főcsoportfőnöke, 2007-től az MSZP új székházát üzemeltetni készülő Jókai 6. Irodaház Zrt. felügyelőbizottsági tagja Körös Volán Autóbusz-közlekedési Zrt., fb. (2002-), Talent Szervező Kft. (a Nemzeti Gyermek- és Ifjúsági Közalapítvány cége), fb. (2007-)
Egri Tamás, a Jókai 6. Zrt.-ben érdekelt Horizont Zrt. kistulajdonosa, Volánbusz Közlekedési Zrt., ig. (2007-)
Hortobágyi Éva, volt televíziós, Medgyessy Péter egykori személyi titkárának (Komássy Ákos) édesanyja, Magyar Rádió Közalapítvány, a kuratórium elnökségének MSZP-s tagja (2008-), HungaroControl Zrt. ig. (2007- Jegesy András, az MSZP-s Lamperth Mónika férje Mecsekerdő Zrt., fb. (2002-)
Kodela László, 2003-ig a MEH humánpolitikai helyettes államtitkára, a Kulcsár-ügy elítéltje (első fokon)
Magyar Közlöny Lap- és Könyvkiadó Kft., elnök-vezérigazgató (2003-), Zalaerdő Erdészeti Zrt., ig. (2003-)
Rusznák Imre, 2006-ig fővárosi szocialista képviselő, Magyar Turizmus Zrt., fb-elnök (2005-), BTH Budapesti Turisztikai Kht., fb-elnök (2001-), Budapesti Önkormányzati Parkolási Kft., ügyvezető (2007-)
Simon Dénes, 1996-ban társult az MSZP-frakció gazdasági munkacsoportjához, jelenleg a Horizont Zrt. vezérigazgatója, HungaroControl Zrt., fb. (2007-)
Zámbori Mihály, 2006-ig Juhász Ferenc honvédelmi miniszter (mai MSZP-elnökhelyettes) kabinetfőnöke
Zalaerdő Erdészeti Zrt., ig.-elnök (2006-), Szerencsejáték Zrt., ig. (2006-), MÁV Ingatlankezelő Kft., ügyvezető (2007-)
A CENTRUM PÁRT 2001-2002-ES FELFUTTATÓI
Bartók Tivadar, a Centrum volt választmányi elnöke, egykor kereszténydemokrata politikus
HM Verga Veszprémi Erdőgazdaság Zrt., ügyvezető (2004-)
Kupa Mihály, a Centrum volt elnöke, Nemzeti Színház Zrt., fb-elnök (2003-)
Mészáros András, a Centrum-kampányt menedzselő Zeus Kft. extulajdonosa, a Demokratikus Ifjúsági Világszövetség volt főtitkárság-vezetője, Pécs 2010 Kht., ügyv. (2007-), Mecsekerdő Zrt., ig. (2007-)
Mizsei Zsuzsanna, kereszténydemokrata Centrum-alapító, Educatio Kht., fb. (2007-), OMSZI Intézményfennt. Kht., fb. (2007-)
Nagy Tamás, az Agrárszövetség volt elnöke, Centrum-alapító, MFB Magyar Fejlesztési Bank Zrt., ig. (2002-)
AZ SZDSZ NÉLKÜLÖZHETETLENJEI
Berki Endre, Kóka János volt üzleti partnere (Elender)
Állami Autópálya-kezelő Zrt., ig. (2005-), BKV Zrt., ig. (2005-), MÁV Informatika Zrt., ig. (2007-)
Csobánczy Gábor, a liberális vállalkozók klubjának egyik alapítója, Dobolyi Alexandra MSZP-s EP-képviselő férje
Mahart Magyar Hajózási Zrt., fb-elnök (2002-), MÁV Lokomotív Hotels Zrt., ig. (2007-)
Gáti Péter, Kuncze Gábor volt kabinetfőnöke, Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt., fb. (2007-)
Pohárnok Mihály, az SZDSZ-kampányok közreműködője, Szerencsejáték Zrt., ig. (2002-), Budapesti Fesztiválközpont Kht., fb. (2003-), Design Terminál Formatervezési Tájékoztató és Szolgáltató Kht., ügyvezető (2004-)
Bódis András