Fakitermelés veszélyezteti Malajziában az orrszarvúkat és a tigriseket (ForestPress)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
A részletes környezeti hatástanulmányból kiderült, hogy a Terengganu szövetségi állami kormány tervei szerint két vízerőmű gátjának építése miatt 6,130 hektáros fakitermelésen felül, további 12,630 hektár területről akarják kitermelni az összes, kereskedelmi értékkel bíró faanyagot - olvasható a WWF Magyarország közleményében.

A Tembat és Petuang Erdőrezervátumokban található Dél-Kelet-Ázsia legnagyobb mesterséges tavának, a Tasik Kenyir vízgyűjtőterülete. A vízgyűjtőn jelenleg két gát, a Puah és a Tembat építése zajlik, és ezek miatt az erdőrezervátumokban és a környező hegyekben már 2005 óta jelentős fakitermelés folyik.
A két erdőrezervátum azonban olyan veszélyeztetett fajok otthona, mint a maláj tigris és a maláj tapír, melyek az 1972-es Vadvédelmi Törvény teljes oltalma alatt állnak, valamint az ázsiai elefánt és a fokozottan védett szumátrai orrszarvú. A fakitermeléssel azonban ezek a fajok veszélybe kerültek.
Műholdas felvételek szerint a vízgyűjtőterületen a fakitermelési útvonalakat úgy hozták létre, hogy a vonatkozó jogszabályokat és a környezeti hatástanulmányt is teljesen figyelmen kívül hagyták.
A fakitermelések miatt az itt élő elefántok mintegy 30 százaéka a közeli ültetvényeken kénytelen táplálkozni. Ez az ember-elefánt konfliktusok számának megszaporodásához vezetett, ami a farmereknek a terményük elpusztítása miatti bevételkiesést és tulajdonaik megrongálását jelenti.
Az erdőirtás következtében várhatóan nagymértékű erózió is kialakul, amely a folyóvíz minőségének csökkenéséhez vezethet. Egy csak Malajziában élő pontyféle, a kelah populációja várhatóan nagymértékben csökkenni fog. Ez nemcsak a környezetre lesz hatással, hanem az ökoturizmusra és az ebből származó bevételekre is, mivel nagyon sokan csak azért jönnek ide, hogy vadon megfigyelhessék a kelah-ot.
A WWF álláspontja szerint a veszélyeztetett fajoknak otthont adó erdőrezervátumokat védett erdőként kell kezelni. Itt egyáltalán nem lenne szabad fakitermelést, vagy erdőirtást végezni.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.