Márpedig ami érték, azt, ismerve az emberi természetet, őrizni kell. Erdeink számára pedig az erdész nem csak az a személy, aki őrzi a rábízott értéket, hanem ezen kívül tucatnyi egyéb kötelességet is teljesítenie kell. Ráadásul csakúgy ki van szolgáltatva az időjárás kénye - kedvének, mint bármely más mezőgazda.
- Bizony, mi erdészek is elmondhatjuk - mondja Ági László, a Nagyszőlősi Állami Erdőgazdaság erdőmérnöke -, hogy ember tervez, Isten végez. Jó példa erre a tavalyi erdőtelepítések állapota. Köszönhetően a tavalyi aszályos tavasznak és nyárnak idén 6 hektáron kellett a tavaly telepített erdőrészlegekben hektáronként 1000-1200 csemetét ismét elültetni. Ehhez jött még az idei ütemtervben szereplő 34 hektár új telepítés, ahol hektáronként 6600 fácskát ültettünk ki. Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy az idei tavaszon sem pihentek túl sokat munkatársaink. Szerencsénkre idén ez ideig kegyes volt hozzánk az időjárás és úgy fest, nem vész kárba a munkánk.
- Konkrétan mi az erdőmérnöknek a feladata?
- Az erdőmérnök munkakörébe tartozik mindama tevékenységek koordinálása, melyek valamilyen kapcsolatban vannak az erdővel. Ide tartozik az erdőtelepítés, a különböző korú erdőrészlegek ápolási és egészségügyi munkái, az erdővédelmi és felügyeleti feladatok, a vadászat és vadgazgálkodás valamint a fakitermelés is. Esetünkben mindezen feladatok ellátását a Nagyszőlősi járás 15 százalékát kitevő erdőterületekben kell megvalósítani. Mivel az átszervezéseknek köszönhetően megszűntek a kollektív gazdaságok, ezért a felügyeletük alá tartozó úgynevezett "kolhozközi erdészetek" többnyire iszonyúan elhanyagolt állapotban lévő erdei is immár a Nagyszőlősi Állami Erdőgazdaság felügyelete alá tartoznak. Az elmúlt három év során bizony volt mit tennünk ezekben a parcellákban. A benzinfűrésznek és a csemeteültető fúrónak egyaránt volt éppen elég dolga.
- Gondok, problémák...
- Sajnos van. Az illegális fakitermelés nagyon komoly probléma. Nézetem szerint sokkal komolyabb szankciókat kellene a jognak alkalmazni ilyen esetekben. Volt ugyanis olyan esetünk, amikor szó sem lehetett megélhetési bűnözésről, hiszen az elkövetők szállítóeszközt és motorfűrészt használtak, az ilyen esetekre csak egy definíciót ismerek: ez a lopás. Lopni pedig bűn, gondoljunk csak a nyolcadik parancsolatra. Ezen kívül további súlyos gond a tavaszi szemétégetés. Ebből már nem egy esetben volt avartűz. Ilyenkor pedig csak a gyors beavatkozással lehet elkerülni a katasztrófát, az erdőtüzet. Szerencsére az ilyen esetek villámgyorsan a tudomásunkra jutnak, hála a lakossággal fenntartott jó kapcsolatunknak.
- A közelmúlt életünk szinte minden terén átalakulásokat hozott. Önök milyen új fejlesztéseket végeztek az elmúlt években?
- Mivel gazdaságunk igazgatója, Kidelbek Jaroszláv, ideálisan egyesíti magában a szakma nagy öregjeként a kísérletező szellemet és a hatalmas szakmai tapasztalatot, az elmúlt években több programot is sikerrel hajtottunk végre. Figyelembe véve az éghajlati tényezőket alapítottunk egy 2 héktáros dendrológiai gyűjteményt. Itt bemutatásra kerülnek olyan egzotikus fafajták, mint a ginkó, a földközi tengeri babér, a mandzsu arália és több tujafaj. Az ukrán botanikusok önálló alfajba sorolták a járásunkban őshonos kocsányos tölgy egyik változatát. A "Ti sza menti kocsányos tölgy" mint a biológiai sokféleség egyik tényezője speciális figyelmet kell, hogy tőlünk. Ami a kimondott szűken szakmai fejlesztéseket illeti három eredményünkre is nagyon büszkék lehetünk. Az egyik a szépen fejlődő fekete dió ültetvények, a másik a gyertyános - tölgyesekben a gyertyán hársfával történő sikeres helyettesítése, valamint bevezettük a közvetlenül magról történő erdőtelepítéseket. Ami a fekete diót illeti: sikerült meghonosítanunk egy értékes idegen fafajtát. A gyertyános - tölgyesek esetében egy kevéssé értékes fát, a gyertyánt sikerült helyettesítenünk a sokkal értékesebb hárssal, melynek ráadásul a levélzetéből képződő humusz igen jó talajjavító hatású. A magról telepítés esetében pedig a 3-4 szer kisebb telepítési költségek és a csemeték kedvezőbb fejlődése igen jó eredménynek mondható. Ha mindehhez hozzávesszük, hogy a Nagyszőlősi Állami Erdőgazdaság a járás hetedik legjobb adófizetője, igazán lehet némi okunk az elégedettségre.
(matúz)
2004-04-22 - Mindannyiunk számára jól ismert tény, hogy vidékünk egyik legnagyobb kincse az erdő.