Rakétákon tesztelik a biodízelt (Index)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. január 27. - Kaliforniai tudósok nyilvános tesztelésen hívják fel a figyelmet a biodízel előnyeire. Az űrhajók rakétáit ugyanis nagyjából hasonló tolóerővel látná el, mint a hagyományos üzemanyag, és elvileg a légkört sem terheli meg jobban.

Egy néhány héttel ezelőtti tesztelésen a kaliforniai székhelyű Flometrics cég bejelentette, hogy a kereskedelmi forgalomban is elérhető biodízel csaknem ugyanolyan tolóerő kifejtésére képes, mint a hagyományosan használt rakéta üzemanyag – írja [1] az ABC hírportálja. A hír nem érte sokként a tudományos világot. A biodízelt ugyanis már tesztelték a repülőgépiparban, amely évente sok milliárd liter hagyományos üzemanyagot használ fel.
Azonban az ingadozó kőolaj árak ellenére a rakétamérnökök csak lassan kezdenek érdeklődni az alternatív üzemanyagok iránt. „A legtöbb rakéta tudós anti-környezetvédő” – nyilatkozta Steve Harrington, a Flometrics vezetője, aki a biodízel iránti érdeklődés fellendülését reméli a teszttől. „Lassan kifogyunk a hagyományos rakéta-üzemanyagból. Utána vajon mit fogunk használni erre a célra?”
A biodízel hatékonyságának még korai örülni. A Flometrics tesztrakétája az egyszerű RocketDyne LR-101 üzemanyaggal ment, ez hajtotta meg korábban a NASA Mercury űrprogramjának rakétáit is. A kutatók sejtik, hogy a biodízel néhány technikai módosítás után még az eddigi teszteknél is jobban szerepelhetne.
Környezetvédelmi kérdések
A biodízel környezetvédelmi haszna egyelőre vitatott. Néhányan azt állítják, hogy a biodízeligényhez való alkalmazkodás újabb erdőirtásokhoz vezet, ami a kőolajiparnál is súlyosabban megterheli majd a Föld légkörét. Ennek ellenére többen azt remélik, hogy a moszatokból és az ipari hulladékból is előállítható biodízel erdőirtások nélkül is kiválthatja a hagyományos tüzelőanyagokat. Biodízel használatával tehermentesíthetnék a légkört olyan anyagoktól, amelyek a kerozin melléktermékei; ilyen például a széndioxid és a vízpára, mindkettő részt vesz az üvegházhatásban.
A biodízelnek van néhány vitathatatlan előnye. Például sűrűbb, mint a kerozin, így ugyanakkora helyen tárolva gazdaságosabb, valamint kevésbé gyúlékony, és ez megkönnyíti a tárolását. Harrington elképzelése szerint a biodízel felválthatna olyan veszélyes hajtóanyagokat, mint a nitrogén-tetroxid, vagy a hidrazin. 2008 februárjában a Pentagon kénytelen volt kilőni egy működésen kívüli kémműholdat, mert fennállt a hidrazinömlés veszélye.
Azonban még ha a biodízel el is terjed széles körben, néhány esetben biztos megmaradnak a hagyományos üzemanyagok, mivel azok nem igénylik a külön oxidálóanyag jelenlétét.


© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.