Együtt a természetért (DEOL)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image2009. február 18. - A természetes és épített környezet védelmére, és mások mellett a környezetet károsító bűncselekmények feltárására, megelőzésére szövetkezett egymással négy szervezet: a Tiszántúli Környezetvédelmi Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága, a Nyírerdő Zrt. és a megyei polgárőr szövetség.

- A környezetvédelem ügyében a négy szervezet egymásra van utalva. Ugyan a felügyelőség külön-külön már rendelkezik együttműködési megállapodással egyes szervezetekkel, de az újdonság, hogy így együtt négy fél hangolja össze a munkát – vezette be a szerdai sajtótájékoztatót Kelemen Béla, a zöldhatóság igazgatója. A polgárőrök a járőrözésben, a nemzeti park a szakértelmével és adatokkal segíthet, míg az illegális szemétlerakók kára a Nyírerdő Zrt-nél jelentkezik. Példaként említette az igazgató, hogy korábban a Nagyerdő egyes útjainak lezárása is eredményt hozott, hiszen az illegális szemétlerakás ötven százalékkal csökkent azóta. 
 
A megyei polgárőr szövetség jelenleg a megye 82 településből 71-ben van jelen 4675 tagja révén. Debrecenben csaknem két éve indult a falopások megakadályozására és az illegális szemétlerakók felszámolására irányuló programjuk. Utóbbi sikerességét a fentebbi adat is igazolja – tette hozzá Tóth Attila, a polgárőrszövetség elnöke.
 
Gyarmathy István, a nemzeti park igazgatóhelyettese arról szólt, hogy ugyan megerősített létszámmal 38 munkatárs lát el őrszolgálatot a Hortobágyi Nemzeti Parkban, ám a három megyére kiterjedő, 155 ezer hektárnyi védett területet is magában foglaló parkban ez kevés. Az összefogás révén a védett területekre gépkocsival való behajtásnak és a hulladéklerakásnak hatékonyabban vehetik elejét.
 
Fekete György, a Nyírerdő Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese a természetes és épített környezet védelmét, a bűncselekmények és szabálysértések számának csökkenését várja a megállapodástól. A Nyírerdő Zrt. ebben a harcban a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, és a falopások ellen 2009-től meghirdette a szociális tűzifa programot. Ebben az önkormányzatok az aktuális értékesítési ár feléért vásárolhatnak az erre a célra elkülönített hatezer köbméter tűzifából, ami a hivatalokon keresztül juthat el a rászorulókhoz. Továbbá a Nyírerdőnél dolgozó 444 közmunkás is kaphat tüzelőt.
 
Juhász Lajos, a Nyíredő Zrt. debreceni erdészetének igazgatója elmondta: Debrecen környékén 16 ezer hektár erdő van. Ezekben az 1970-es évektől több mint egymilliárd forintos közjóléti fejlesztések valósultak meg. A polgárőrökkel három éve működik együtt az erdészet, és a jövőben is együtt járőröznek majd, hiszen az egyedi természeti értékek megőrzése mindenki érdeke.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.