Zöld zűr EP-választás előtt (Hírszerző)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009-03-26 - Cohn-Bendit az LMP-t erősíti -Brüsszelben rossz szemmel nézik TGM zöld pártját

Az LMP és a Tamás Gáspár Miklós-féle marxista Zöld Baloldal színrelépésével immár két zöld párt kíván az Európai Parlamentbe kerülni, méghozzá az Európai Zöld Párt (EGP) frakciójába. A Zöld Baloldal azonban szélsőbalosokkal szövetkezik, mely az EGP számára nem biztos, hogy elfogadható. A zűr nyertese az LMP lehet, amelynek várhatóan nem kisebb személyiség, mint Daniel Cohn-Bendit kampányol majd Budapesten.
A Zöld Demokraták nevű párt különböző formákban a rendszerváltás óta működik, ám tevékenysége alig látható. Mint Droppa György pártelnök egy korábbi cikkünkben fogalmazott, direkt rejtőzködnek. A párt most a Zöld Baloldal szélsőbaloldali szövetségének keretében került újra a nyilvánosság elé.

A párt listavezetője Tamás Gáspár Miklós filozófus. A pártalakítás bejelentéséről megírtuk korábban, hogy az erősen marxista színezetű pártszövetségben a Zöld Demokraták mellett különféle (szélső)baloldali szervezetek is tagok. A célok között nem csak a zöld-antiglobalista gondolatok, de kifejezett kapitalizmus- és NATO-ellenes és a belpolitikában a jelenlegi pártrendszerrel szembenálló elképzelések is helyet kaptak.

A szövetségben részt vevő Zöld Demokraták már hosszabb ideje tagjai az Európai Zöld Pártnak (EGP), és az Európai Parlamentbe bekerülve csatlakoznának az EGP frakciójához. A Zöld Baloldal emellett a szélsőbalos Európai Egyesült Baloldal - Északi Zöld Baloldal (GUE-NGL) EP-frakciójának is tagja kíván lenni. A Lehet Más a Politika szintén az Európai Zöld Párt tagja szeretne lenni. Az LMP jelenleg már partneri viszonyban van az EGP-vel, de egy országból csak egy hivatalos tagja lehet a zöld pártszövetségnek.

A Hírszerző információi szerint eközben Droppa György pártjában szakadás történt a Zöld Baloldalba való belépés miatt. Ettől az eddig sem túl nagy ZD minimális méretűre zsugorodott, mely már létét is veszélyezteti - története során nem először. Ezt támasztotta alá a kisalfold.hu értesülése is. A lapnak Reuter György, a ZD győri elnöke úgy nyilatkozott, hogy a pécsi, az egri és a győri szervezet nem tudta elfogadni az elnökség döntését, és más problémáik is akadtak, ezért kivonultak a legutóbbi kongresszusról, ahol így "egyetlen legális vidéki szervezet nem maradt". A baranyaiak emellett bírósághoz is fordulnak, mivel szerintük a jelenlegi vezetés illegitim.

Droppa György lapunknak azt mondta, hogy nem történt semmilyen pártszakadás. A pártelnök szerint a húsz szervezetből csak három vált ki, a párt továbbra is Zöld Demokraták néven működik, és ilyen minőségben része a Zöld Baloldal nevű pártszövetségnek, mellyel az EP-be készülnek.

Brüsszelben meglepődnek

A Budapester Zeitung szerint Droppáék európai pártcsaládjukat sem értesítették a baloldali fordulatról. A ZD elődje 1994 óta tagja az Európai Zöld Pártnak, amely ökopolitikai értékrendjében ugyan számos, hagyományos baloldali értéket felvonultat, de az egyéni szabadság és a demokrácia mellett is hitet tesz. Philippe Lamberts, az európai zöldek szóvivője a Budapester Zeitung újságírójától értesült a lépésről, és úgy reagált: "ha ezt hivatalos részről megerősítik, meg kell néznünk, hogy intézkedünk-e".

"Az egyes nemzeti pártok önállóan alakítják politikájukat, de az európai pártnak létezik egy chartája, amely meghatározza a párt identitását, márpedig a piacgazdaság elutasítása nem része ennek" - mondta Philippe Lamberts. 

A chartából azonban kiderül, hogy a piacgazdaság elutasítása is része lehet a zöld identitásnak: "Egy szabad, demokratikus és szociális Európáért küzdünk, egy békés, igazságos és környezetileg fenntartható világban. Olyan értékeket védelmezünk, mint az igazságosság, az emberi és polgári jogok, a szolidaritás és a fenntarthatóság, továbbá kiállunk az egyén félelem nélküli élethez való jogáért" - ilyenek és ennél még általánosabban megfogalmazott értékek szerepelnek a chartában, piacgazdaságról szó sincs.A Hírszerző európai zöld pártbeli forrásból megtudta: komoly ügy kerekedett a ZD lépéséből. "Természetesen foglalkozunk az üggyel, még tárgyalunk róla, hiszen nem tudtunk semmit arról, hogy mi folyik otthon. Droppa úrék semmiféle egyeztetést nem tartottak szükségesnek erről, úgyhogy át kell nézni, mi történt pontosan, aztán majd a Tanács (az EGP döntéshozó szerve - a szerk.) delegáltjai döntenek" - tudtuk meg forrásunktól.

"Világos választ kértünk a Zöld Demokratáktól arra, hogy az új választási szövetség listavezetője, ha bejut az Európai Parlamentbe, az EP zöld frakciójához fog-e csatlakozni, vagy sem" - mondta a Hírszerző kérdésére Ulrike Lunacek, az EGP szóvivője. Lunacek szerint, ha a listavezető inkább más frakció soraiba ül, akkor a ZD semmiféle kampánysegítséget nem kap a mostani kampányra az EGP-től. "Minden továbbiról az EP-választás után döntünk" - mondta az eurózöldek szóvivője.

Akkor mégis lehetséges két frakcióban lenni?

Droppa György szerint ugyanakkor nem lehetetlen, hogy egy párt több frakció munkájában is részt vegyen egyszerre, és ezen belül a zöldek és a szélsőbal összefogására is van példa. A pártelnök szerint az olaszoknál, a dánoknál, a spanyoloknál és a portugáloknál is együttműködés van a zöld és a radikálbalos pártok között és több pártszövetségnek is tagjai a szervezeteik.

A ZD elnöke az LMP Európai Zöld Párttal kapcsolatos törekvéseivel kapcsolatban azt reagálta lapunknak, hogy egyelőre még a ZD az Európai Zöldek tagja, egy országból pedig csak egy tag lehetséges. Droppa "örül is, meg nem is" a Lehet Más a Politika megjelenésének. Mint elmondta, ők sokkal baloldalibb zöld politikában gondolkodnak, mint az LMP, és sajnálja, hogy nem keresték őt meg, és nem próbáltak közösen kitalálni valamit.

LMP-s forrásból azonban úgy tudjuk, hogy volt ilyen megkeresés, de az LMP számára nem elfogadható a szélsőbaloldali szervezetekkel való együttműködés. Az új zöld pártban többen is úgy látják, hogy a ZD-nek "kifele áll a szekere rúdja" az európai zöldek pártszövetségéből, ahova ők tartozni szeretnének. A két párt későbbi sorsában pedig a júniusi EP-választáson elért eredmény lehet a meghatározó.

Információnk szerint az európai zöldek egyik legismertebb arca már döntött is: Daniel Cohn-Bendit francia exanarchista, az EGP képviselője hamarosan Budapestre jöhet, hogy az LMP kampányát segítse. Kiss Ádám  -  Seres László


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.