A francia agrár- környezetgazdálkodás a sajtó tükrében (agroline.hi)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. április 7. - Környezetvédelem, megújuló erőforrások
Május végén Reims önkormányzata várhatóan pályázati felhívást tesz közzé egy Franciaországban - legalábbis az önkormányzati szférában - eddig soha nem látott nagyságú, 95 ezer négyzetméteres napelem-komplexum kivitelezésére.

Az agglomeráció Agenda 21-ének februári bemutatásakor napvilágra került elképzelés szerint a berendezés éves szinten 10 millió kWh áramot termelne, ami mintegy 300 ezer eurót jelent majd bevételi oldalon. Már több lehetséges üzemeltető érdeklődött (EDF, Electrabel, Frey Nouvelles Energies), ám a döntésre szeptemberig várni kell, az első napelemtáblák elhelyezésére 2010. elején kerülhet sor. Az Agenda 21 éghajlati fejezete alapján a régiónak ez év decemberéig el kell készítenie a szénmérlegét is, amiben külön fejezetet kell szentelni az épületekkel kapcsolatos legmagasabb szintű energetikai és környezetvédelmi elvárásoknak is. A jelenlegi elképzelések szerint a reims-i agglomeráció a jövőbeni beruházásokat úgy tervezi, hogy 2030-ra megfeleljenek a "Facteur 4" követelményeinek is. (www.environnement-online.com ) Champagne-Ardenne régió egyébként is következetes igyekszik megvalósítani a környezetvédelemmel, klímaváltozás elleni küzdelemmel kapcsolatos elképzeléseket. Miután a régió tavaly december 15-én elfogadta a regionális klíma-energia akciótervet, megalkották azt az eszközrendszert is, ami az egyes önkormányzatokra lebontott munkatervek elkészítését és végrehajtását hivatott segíteni. A régió nagyobb településeire lebontott dokumentum hozzáférhető itt: http://www.cr-champagne-ardenne.fr/?SID=762&SITE_ID=21
A regionális klíma-energia akcióterv, a régió klíma-energia térképe és az eszközrendszer letölthető innen: http://www.cr-champagne-ardenne.fr/?SID=722
Objectif Terres 2020 - azaz a mezőgazdasági tárca ambiciózus agrár-környezetgazdálkodási projektje
Nicolas Sarkozy február 19-én Maine-et-Loire megyében Michel Barnier mezőgazdasági miniszter jelenlétében már bejelentette egy ambiciózus agrár-környezetgazdálkodási intézkedés-csomag megvalósítását, amit a közelmúltban a szaktárca internetes honlapján is részletesen nyilvánosságra hoztak. A célkitűzés az, hogy a francia mezőgazdaság úgy termeljen a jövőben a jelenleginél jobb minőségben nagyobb mennyiséget, hogy közben maximálisan megfelel a "Grenelle de l'environnement" valamint a mezőgazdaságról és erdőgazdálkodásról folytatott társadalmi vita által támasztott követelményeknek. Ennek értelmében a jövő francia mezőgazdaságának és erdőgazdálkodásának a következőknek kell megfelelnie:
*
minél hatékonyabban hasznosítani az egyre szűkösebb vízkészleteket,
*
hozzájárulni a felszíni és felszín alatti vízkészletek minőségének javításához,
*
megőrizni a vidék és a biodiverzitás változatosságát,
*
védeni a termőtalajt,
*
hatékonyabb energiagazdálkodást folytatni és küzdeni a klímaváltozás ellen.
Ennek érdekében öt fő "csapást" határoztak meg, ezek:
*
csökkenteni a növényvédőszer-felhasználást és ennek környezeti hatásait,
*
minden mezőgazdasági vállalkozást a fenntartható fejlődés szolgálatába állítani,
*
bővíteni és minél jobban kihasználni a biogazdálkodásban rejlő lehetőségeket,
*
az agronómiát újra a mezőgazdaság középpontjába helyezni,
*
újra az adott területek adottságaihoz legjobban illeszkedő gazdálkodást folytatni.
Mindehhez mintegy 60 konkrét intézkedést, javaslatot dolgozott ki a tárca, ezekkel elsődleges célja a politikai és egyéni ambíciók, érdekek összehangolása egy új, dinamikus, a közös célok megvalósítását szolgáló gazdálkodási modell megalkotásával. Bővebben:
http://agriculture.gouv.fr/terres2020
Mint ismeretes, a Grenelle de l'environnement kapcsán született "Ecophyto 2018" program keretén belül az agrártárca 10 év alatt felére kívánja csökkenteni a mezőgazdaságban felhasznált növényvédő szerek és egyéb kemikáliák mennyiségét. A március 30-án véget ért "Semaine sans pesticides" (azaz növényvédőszer-mentes hét) tanulságai szerint a társadalomban továbbra is igen nagy azok aránya, akik komoly aggodalmakkal viseltetnek e vegyületekkel szemben, ami sajnos sok esetben jogos - még mindig. A különböző források egyetértenek abban, hogy a vegyszerhasználat bizonyíthatóan káros hatással van a gazdálkodók körében, azonban egyelőre nincsenek átfogó vizsgálatok a fogyasztók körében arra vonatkozóan, hogy a különböző szermaradványok együttesen okoznak-e bármilyen egészségkárosodást. A francia növényvédőszer-gyártók szövetsége elnökének nyilatkozata szerint a piacra kerülő mezőgazdasági termékek 95%-a megfelel az előírásoknak, ugyanakkor ha a gazdálkodók elhagynák a vegyszerek használatát, az csak a gabona esetében 45%-os terméskiesést jelentene. Ez pedig egyértelműen azzal járna, hogy nem lehetne biztosítani a társadalom nagy mennyiségű és egyidejűleg olcsó élelmiszerrel szembeni elvárását. Az egyetlen jelenleg is elfogadott "kompromisszum" az ésszerű gazdálkodás, ahol a gazdálkodók az agronómiai szempontból még ésszerű legalacsonyabb szinten tartják a növényvédő-szerek és egyéb vegyi anyagok használatát.
A környezetvédelmi tárca statisztikai hivatalának (SOeS, ex-IFEN) adatait összefoglaló legutolsó kiadvány szerint a franciaországi felszíni és felszín alatti vizek minősége a nitrát-tartalom tekintetében 2004. óta folyamatos javulást mutat, 2007-ben (az értékelésben itt tartanak) a mérési pontok 53%-a adott jó vagy kiváló, azaz 2 mg/liter alatti értéket. Ezt a százalékos arányt már tapasztalhattuk 1990-ben, 1992-ben és 2001-ben, de utána az értékek újra romlani kezdtek. 2007-ben átlagos minősítést a vizek 32, rossz minősítést 17%-a kapott. A hivatal ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy az INSEE által 2008. áprilisában a környezet állapota iránti aggodalomról végzett felmérés szerint a franciák 39%-a első vagy második helyen jelölte meg a vízminőséget. Ennél több "szavazatot" a felmelegedés (52%) és
A levegőminőség (40%) kapott. Bővebb információk :
A környezet állapotát jellemző 10 legfontosabb mutató alakulása az elmúlt 1-1,5 évtizedben :
http://www.ifen.fr/uploads/media/IndicateursCles2009.pdf
Peszticidek a vizekben :
http://www.ifen.fr/donnees-essentielles/eau/les-pesticides-dans-les-eaux.html
forrás : www.hydroplus.info
Fotó: Somogyi Norbert / a jóképre kattintva eredeti méretbenTöbb lapban is rövid elemzések jelentek meg márciusban a környezetvédelemmel és megújuló energiaforrásokkal foglalkozó szektorok munkaerő-piaci kilátásaival kapcsolatosan. Az elemzők egybehangzó véleménye szerint e területeken az elkövetkező években több tízezer új munkahelyet hirdetnek meg a piaci szereplők - a Hays France szakértője szerint csak a megújuló energiák terén 75 ezer új állásra lehet számítani, ennek jelentős része a biomasszával lesz kapcsolatos.
Champagne-Ardenne régióban a szakmai szervezetek bevonásával a 2007-2013-as időszakra tervezett régiós nagyprojektek keretében megkezdődött az erdészeti erőforrásokkal kapcsolatos program megvalósítása (Newsletter Agriculture Région Champagne-Ardenne n°19). Ennek első lépéseként 144 ezer eurót hagyott jóvá a régió a francia magán-erdőgazdálkodók regionális szövetsége számára hat nagy erdőterületen megvalósítandó 3 éves projektek számára, míg a többi, az erdőgazdálkodási szereplők számára de minimis-két, folyósítandó támogatással kapcsolatos információ a következő webhelyen érhető el:
http://www.cr-champagne-ardenne.fr/?SID=162&PARAM=330
Champagne-Ardenne régióban 2009-ben indul útjára a biológiai gazdálkodással művelt területekre vonatkozó új szabályozórendszer is. Ennek értelmében támogatják az ilyen jellegű művelésre történő átállást majd a konverziós időszak letelte után a tényleges biológiai gazdálkodás feltételrendszerét kívánják stabilizálni. A támogatás folyósítása öt éves szerződés alapján évente történik, mértéke az intézkedések függvényében évente és hektáronként 80-350 euró. Erre a célra a régió évente összesen 800 ezer eurót kíván a költségvetéséből fordítani.
Az anyag letölthető a http://www.cr-champagne-ardenne.fr/?SID=117 honlapról pdf-fileként.
Biodiverzitás
Rhőne-Alpes régió az elmúlt időszakban jelentős erőfeszítéseket tett a biodiverzitás megőrzése érdekében, ennek egyik eszköze a "zöld és kék szövedékek" létrehozására irányuló törekvés (www.hydroplus.info). Igazodva a Grenelle de l'environnement ez irányú országos elképzeléseihez - ám azokhoz képest régiós szinten mintegy két éves előnnyel - a regionális önkormányzat már 2006-ban elhatározta, hogy létrehozza a megőrzendő természetes területek hálózatát a régióban. Ennek érdekében megalkották a "biológiai korridorok helyi szerződésének" intézményét és elvégezték a régió ökológiai hálózatának feltérképezését. Ez utóbbi dokumentum-csomag most márciustól hozzáférhető, nem csak azon, megőrzésre javasolt élőhelyek listáját tartalmazza, amiket most is "szabadon megközelíthetnek" az egyes állatfajok, de azokat is, amik szükségesek lennének az állatok szabad mozgásához, de ezt az emberi tevékenység (vagy az ennek során épített műtárgyak sokasága) lehetetlenné teszi. Ez utóbbi sorában 650 "konfliktus-pont", 350 építmény és 1800 kisebb-nagyobb gát, fenékküszöb is szerepel, míg a 62 darab 1:100 000-es léptékű térkép 160 korridort, 6000 vándorlási útvonalat tartalmaz. A dokumentum egyben javaslatokat is megfogalmaz azzal kapcsolatosan, hogy régiós szinten milyen jövőbeni intézkedésekre, beruházásokra lenne szükség. Az első, európai támogatású biológiai korridor-projekt egyébként februárban indult Isére megyében, Grésivaudran mellett, célja a fajok szabad közlekedésének biztosítása a Vercors, Chartreuse, Belledonne és Bauges hegyvidéki területei között.
A biodiverzitás Rhőne-Alpes régióban: http://biodiversite.rhonealpes.fr
A régió honlapja: http://www.rhonealpes.fr/
Fotó: Somogyi Norbert / a képre kattintva eredeti méretbenA szürke darvak (Grus grus) tavaszi vándorlása alatt a régió mezőgazdasági területein okozott kártételét hivatott kezelni Champagne-Ardenne régióban az az agrár-környezetgazdálkodási kísérleti intézkedés-csomag, ami a régió 2005-ben elkezdett biodiverzitás-védelmi programjának szerves folytatása. A program végrehajtását helyi szinten Marne megye FDSEA szervezete és a Madárvédelmi Liga biztosítja, a gazdálkodók öt éves "szerződés" alapján vehetnek benne részt. Az intézkedés keretében Vitry-le-François-tól északkeletre egy 3331 hektáros kísérleti területet jelöltek ki (ZAP biodiversité - elsődleges biodiverzitási akció-terület), ahol a darvak számára vonzó, megnövekedett flóra- és fauna-változatosságú terület kialakítását célozták meg. Ennek érdekében a helyi gazdálkodók, ha készek vállalni az ezzel kapcsolatos előírásokat, az alábbi támogatásokat igényelhetik:
1.
Legföljebb 50 N-egység kijuttatása a gyepterületekre hektáronként és évente (P max 90, K max 160, vegyszeres gyomirtás és hígtrágya-elhelyezés nincs) - 163 EUR/ha
2.
Műtrágyázás-, szervestrágya- és hígtrágya-elhelyezés -mentes gyepgazdálkodás vegyszeres gyomirtás és gyepfeltörés nélkül - 211 EUR/ha
3.
Szántóterület konverziója vegyes flórájú (pázsitfűféle és pillangós, legalább három faj keverése) növénytakaróra az első pontban megadott agrotechnikai feltételek teljesítésével - 321 EUR/ha
4.
Szántóterület konverziója vegyes flórájú (pázsitfűféle és pillangós, legalább három faj keverése) növénytakaróra a második pontban megadott agrotechnikai feltételekkel - 369 EUR/ha
5.
Ökológiai regulációs zónák (ZRE - zone de régulation écologique) létrehozása legalább 5, legföljebb 20 méteres szélességben, legalább minden megkezdett 15 hektáros területegységre, a második pontban megadott agrotechnikai feltételekkel, valamint a vegyszeres növényvédelem elhagyásával és a gépi munkák március 1-június 30. közötti mellőzésével - 392 EUR/ha
6.
Flóra- és/vagy faunabarát növénytakaró kialakítása a második pont agrotechnikai követelményeivel valamint a vegyszeres növényvédelem elhagyásával, továbbá a kaszálás április 1 és augusztus 31. közötti mellőzésével - 548 EUR/ha.
Az 5. és 6. pontok esetében minden munkavégzés dokumentálása kötelező. Somogyi Norbert, TéT-attasé



© 2025 Forestpress. All Rights Reserved.