A tavalyi esztendőben, illetve az idei év első három hónapjában indult ún. „zöldbűncselekmények” miatti eljárásokról is szó volt. A kiemelten kezelt falopásos ügyek esetében a felderítés sok esetben nehézséget okoz, ezek többségét lakatlan területen követik el, és a lopás sokszor a bűncselekmény elkövetése után, jóval később derül ki. Az illegális fakitermelés a vagyon elleni bűncselekmény mellett gyakran környezet-, illetve természetkárosítás bűncselekmény is. Ennek ellenére a rendőri felderítési mutató 60,5 %.
A környezetkárosítással összefüggésben elkövetett cselekmények kapcsán elhangzott, hogy a különféle hulladék kül- és belterületen történő lerakása, illetve elásása, földbe temetése a jellemző. Az elmúlt időszakban történt ilyen jellegű bűncselekmények többsége hasonlóan a falopásokhoz szintén vádemelési javaslattal zárult.
A rendőri vezetés hangsúlyozta, hogy a tettenérés a bűncselekmény felderítésének és bizonyításának legcélravezetőbb eszköze, ezért a környezetvédelmi hatóságokkal, erdőbirtokossági társaságokkal, erdészetekkel történő együttműködés fokozása kiemelt feladat ezen bűncselekménytípus visszaszorításában. Ezek alapján a veszélyeztetett területeken a rendőrkapitányságok közterületi állománya, egyes esetekben a bűnügyi szolgálattal kiegészülve rendszeres ellenőrzéseken, közös portyaszolgálatokon vesznek részt az erdőgazdaságokkal, vadásztársaságokkal, melybe bevonják a helyi polgárőrségeket is. Havonta közös akciók végrehajtására is sor kerül, melyek a falopások, illetve a környezetkárosítással összefüggésbe hozható bűncselekmények megelőzésén, illetve azok elkövetőinek tettenérésen túl, a quadosokkal szembeni ellenőrzéseket is célozza