Mint kiderült, itt is az út menti bozótot gyújtották fel, amivel balesetveszélyt idéztek elő, csakúgy, mint Zápszonynál, ahol a kereszteződésben szintén bozóttűz nehezítette a látási körülményeket.
A régióban élők és az arra utazók aggódva nézték, ahogy égetik a száraz bozótot és füvet a mezőkaszonyi és a beregsomi dombokon. Mezőkaszonyi lévén, esténként jómagam is elszörnyedtem a lángoló hegyoldal látványától. Egyik este akkora volt a tűz, hogy már-már a hegy aljába épített házak kertjeit is elérte. Bizony nem sok hiányzott ahhoz, hogy a porták is lángra kapjanak, és ez akár tragédiához is vezethetett volna. Szerencsére délnyugatról fújt a szél, így nem terjedt tovább a tűz a falu irányába.
Nemcsak Beregszász környékén, hanem a megye más járásaiban is hatalmas kárt okoztak a bozóttüzek és a fűégetés, melyek nyomai ma is láthatók: a bokrok alja továbbra is feketéllik, csak tetejük borult virágba, több helyen még most is feketék a hegyoldalak és az árokpartok.
A rendkívüli helyzetek megyei főosztálya sajtószolgálatánál lapunk érdeklődésére elmondták, hogy a Beregszászi mellett az Ungvári, a Munkácsi, a Nagyszőlősi, a Huszti és a Técsői járásokban is gyakoriak voltak a bozóttüzek. Az utóbbi két hét során számtalan esetben riasztották a tűzoltókat bozóttüzekhez, a riasztások száma a megyében a napi 20-at is elérte. Sajnos egyetlen gyújtogatót sem sikerült tetten érni és megbüntetni, ráadásul nehéz rábizonyítani valakire, hogy ő okozta a tüzet.
Csizmár Béla, a Beregszászi Járási Tanács elnöke lapunknak elmondta, hogy a talajra, a környezetre és az állatvilágra egyaránt nagyon káros a mezőgazdasági és egyéb területeken a bozót és a fű égetése, hiszen ez egyáltalán nem használ a földnek, elpusztítja a bogarakat és az apró állatokat. A járási tanács és a közigazgatás azt javasolja a községi tanácsoknak, próbálják megakadályozni, vagy legalább korlátozni az égetést, figyelmeztessék a gazdálkodókat és az embereket, hogy ne gyújtsák be a gazt, mert ez beláthatatlan következményekkel járhat. Hitman Tibor mezőkaszonyi polgármester elmondta: képtelenség minden bokorhoz őrt állítani, csak azt tehetik, hogy figyelmeztetik a földek tulajdonosait - ne égessék le a füvet parcelláikról.
Barta József, a Nagyszőlősi Járási Tanács elnökének helyettese ugyancsak nem tudott jó hírrel szolgálni, arrafelé szintén előfordulnak bozóttüzek. Salánkon például leégették a hegy egyharmadát, aminek következtében nagy kár keletkezett a szőlőültetvényekben és a gyümölcsösökben is. Szintén fontosnak tartja, hogy tájékoztassák a lakosságot az ilyen tűzgyújtás veszélyeiről, mert ellenintézkedéseket nemigen tehetnek, hiszen a hegyőrök alkalmazására nincs pénz a költségvetésekben.
Mackó Istvántól, az Ungvári Járási Tanács elnökének helyettesétől megtudtuk: az Ungvári járásban Szerednye és Horlyó (Hudlove) környékén a bozóttűz következtében egy 20 hektáros területű szőlőültetvény semmisült meg.
Péter István, a mezőkaszonyi vadásztársaság elnöke külön felhívta a figyelmet arra, hogy a költési szezon kellős közepén vagyunk, így a tűz alaposan megtizedelte az állatállományt. Ha valakit tetten érnének a gyújtogatáson, több mint kétezer hrivnyás bírságot kellene fizetnie. Pacuk Miklós, a beregszászi járási vadásztársaság elnöke szemtanúja volt a beregszászi járási Kovászónál, ahogy már az erdő szélére is átterjedt a bozóttűz, melyet csak többórás erőfeszítéssel tudtak elfojtani az erdészet munkatársai és a tűzoltók.
(bj)
Megtizedelt vadállomány, elpusztult szőlőültetvények (Kárpátalja/Kárpátinfo)
- Főszerkesztő
- Hírportálok
- Találatok: 745
2009-04-19 - Kárpátalja síkvidéki járásaiban az elmúlt két hét során bozóttüzek sokasága keserítette meg a lakosság életét. A bozótégetők hovatovább már a közúti közlekedést is veszélyeztették: egy hete hazafelé utazván arra lettem figyelmes, hogy a Nagybégány és Mezőkaszony között található vasúti átjáró sűrű füstbe burkolózott.