2010. július 9. - Felgyorsítják az erdők visszaszolgáltatását, az eddigi
helyzet javulni fog — ígérte tegnapi sepsiszentgyörgyi
sajtótájékoztatóján Balogh Sándor, a Romsilva — Országos
Erdőgazdálkodási Hivatal vezérigazgató-helyettese, ugyanakkor a vadkárok
rendezése is egyszerűbb lesz. Húsz év után végre van a Romsilva vezetőségében egy derék magyar ember — mondotta Balogh Sándor erdőmérnökre utalva Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke azon a sajtótájékoztatót megelőző tanácskozáson, amelyen háromszéki és Hargita megyei közbirtokosságok, magánerdészetek, vadásztársaságok, valamint az állami erdészet illetékesei vettek részt mintegy százötvenen. Tegnapra egyébként a megyébe várták Borbély László környezetvédelmi minisztert is, aki a moldvai árvízhelyzet miatt nem tudott eljönni, viszont az egyeztetésen jelen volt Szabó Ilona minisztériumi igazgatóhelyettes és Kelemen Márton miniszteri tanácsos is.
A felek két és fél óra alatt mintegy tíz év alatt felgyűlt problémamennyiséget kíséreltek meg átbeszélni, olykor az indulatok is elszabadultak, ugyanis mind a közbirtokosságokat, mind a magánerdészeteket, illetve a vadásztársaságokat számtalan megoldatlan kérdés nyugtalanítja, főként az erdő-visszaszolgáltatás terén tapasztalhatóak visszásságok, azaz végleges bírósági határozattal egykori tulajdonosaiknak visszaítélt erdőterületek, amelyeket az állami erdészet több esetben nem adott vissza. Kiss József zágoni polgármester például 3400 hektárnyi erdőt említett, kérve az illetékeseket, ne akadályozzák a visszaszolgáltatást. A tanácskozás végén a minisztérium képviselői, illetve Balogh Sándor (aki az RMDSZ támogatásával március óta vezérigazgató-helyettese a Romsilvának) azt mondta a közbirtokosságok képviselőinek, amennyiben ilyen vagy hasonló gondjaik vannak, juttassák el a szükséges teljes iratcsomót személyesen neki bukaresti irodájába (Tamás Sándor is ajánlotta, hogy közvetít a felek között), hogy intézkedhessenek.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Balogh Sándor az erdő-visszaszolgáltatás hiányosságait említette az egyik legnagyobb gondnak, sokszor a hiányzó topográfiai felmérés miatt nem tudják az ítéletben szereplő erdőt visszaadni. — A helyzet javulni fog, az érintettek jelezzék problémáikat — hangsúlyozta Balogh. Tamás Sándor összegzése szerint a mintegy 170 000 hektárnyi háromszéki erdőből 130—140 ezer már visszakerült tulajdonosaihoz, további 30—35 ezer sorsa vitatott, de szerinte mindössze 15—20 ezer hektár erdő marad majd állami fennhatóság alatt. Balogh Sándor kijelentette, rendezni akarják azoknak az épületeknek, vadászházaknak a sorsát, amelyeket már nem használ az állami erdészet és az ingatlanok a közbirtokosságok területén vannak, az erdei utakat szeptembertől átadnák az önkormányzatoknak, és a stagnáló visszaszolgáltatási ügyekre is megoldást keresnek. Tisztázatlan kérdések maradtak a gomba, illetve erdei gyümölcsök gyűjtésével kapcsolatosan is, de új törvény kell a közbirtokosságok könyveléséhez is. Háromszéken — és az országban — egyébként a száldobosi közbirtokosság az első, amely a tegnap „termelői csoport" minősítést kapott a mezőgazdasági szaktárcától, ez azt jelenti, hogy uniós finanszírozásra pályázhat az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alaphoz.
Az állami erdészet vezérigazgató-helyettese azt is kijelentette, az új vadászati törvény (ennek most folyik a közvitája, és a közbirtokosságokat, illetve magánerdő-tulajdonosokat felháborította, hogy képviselőiket nem vették be az országos vadászati bizottságba) egyszerűsíti majd a vadkárok rendezését, annak kell majd kifizetnie a károsult gazdákat, aki gondozza a megfelelő vadászterületet. Balogh Sándor megjegyezte, az erdő-visszaszolgáltatási problémák megoldása érdekében hamarosan visszatér Háromszékre. Mózes László, Háromszék